Мобілізація в Україні: чи справді чоловіків не можуть призвати до 27 років (поки)
- В Україні усі придатні за станом здоров’я чоловіки можуть бути мобілізовані з 18 років за власним бажанням.
- Під час дії воєнного стану призвати на військову службу можуть з 27 років.
- До Верховної Ради внесли законопроєкт, згідно з яким цей вік можуть понизити до 25 років.
В Україні мобілізація регулюється законом «Про військовий обовʼязок і військову службу». Згідно з цими положеннями, в окремих випадках держава може призвати громадян, які ще не досягли 27-річного віку. Ці норми можуть змінитись, коли буде прийнято новий документ про мобілізацію.
Заборона розповідає про порядок мобілізації в Україні.
Мобілізація до 27 років: чи законна
В Україні усі чоловіки від 16 років мають встати на військовий облік. У цей момент громадянин набуває статус допризовника. З 18 років чоловік може отримати повістку, оскільки в цей момент уже вважається призовником і має пройти строкову військову службу. Під час дії воєнного стану на базову службу не призивають, але вона діє. Тому мобілізація таких громадян фактично заборонена. Хоча є нюанси.
«Оскільки зараз призову в нас немає, фактично їх мобілізувати не можуть без наявності згоди. У разі, якщо є згода і клопотання про мобілізацію, таку людину можуть мобілізувати, що, до речі, дуже часто роблять представники ТЦК. Потрібно уважно читати документи, які ви підписуєте», — коментує юрист і адвокат Ростислав Кравець.
Варто наголосити, що правила стосуються громадян, які не мають військового досвіду і не проходили військову службу. В іншому випадку, чоловіки до 27 років також підлягають мобілізації.
Читати більше новин в TelegramЗагалом, відносно військового обовʼязку, громадяни поділяються на такі категорії:
- допризовники — особи, які підлягають приписці до призовних дільниць. Це громадяни в рік настання 17 років;
- призовники — особи, приписані до призовних дільниць. Чоловіки від 18 до 27 років, які мають проходити строкову військову службу;
- військовозобов’язані — особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Це ті, хто пройшов строкову службу, або їм вже виповнилось 27 років. Такі можуть бути мобілізовані;
- резервісти — особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період Зобовʼязані прибути до військової частини за викликом командира.
Новий закон: що планують змінити
У Верховній Раді 25 грудня 2023 року зареєстрували урядовий законопроєкт №10378 щодо внесення змін у порядок мобілізації та несення військової служби.
Поріг призовного віку планують змінити з 27 до 25 років. В умовах дії воєнного стану, це означає, що під мобілізацію потраплятимуть уже з 25.
Також з переліку висновків військово-лікарської комісії (ВЛК) приберуть норму «обмежена придатність». Натомість буде створено перелік тих, хто має право на відстрочку чи звільнення.
Так, право на відстрочку матимуть:
- заброньовані;
- жінки та чоловіки, у яких троє і більше дітей віком до 18 років;
- жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) до 18 років;
- люди з інвалідністю І чи ІІ групи або ті, хто має дружину (чоловіка) чи когось з батьків з інвалідністю І чи II групи;
- жінки та чоловіки, які мають дитину віком до 18 років, коли другий з пари вже проходить військову службу;
- жінки в декреті до 3 років;
- вагітні жінки,
- діючі нардепи та депутати Верховної Ради АР Крим.
Раніше Заборона розповідала про чотири способи поповнити резерви ЗСУ. Тільки у свій склад включення добровольчих формувань дозволить збільшити склад збройних сил на 200 000 людей.
Читати більше новин в Telegram