Як Марс і Меркурій: за Плутоном можуть ховатися планети-втікачі

Ilona Kivva
Автор:
  • За поясом Койпера, де знаходяться карлики Плутон, Еріда і Хаумеа, як вважається, є Хмара Оорта — величезне сферичне поле дрібних каменів, що оточує всю Сонячну систему. 
  • Астрофізик-теоретик з Принстонського університету визначив, скільки прихованих планет може бути там.
  • Це лише обґрунтовані припущення, але теорія виникла не безпідставно. 

Науковці ще у 2000 році відкрили так звані планети-шахраї. Це тіла, які відірвалися від своєї зірки та вийшли зі своїх систем. Саме такі об’єкти можуть ховатися за Плутоном. Їх розміри можна порівняти з Марсом, Меркурієм, а одна може бути навіть ще більшою.

Заборона розповідає про космічну теорію.

Хмара Оорта: теорія астрономів

За межі орбіти Нептуна виходить поле маленьких крижаних каменів. Це пояс Койпера, де знаходяться карлики Плутон, Еріда і Хаумеа. Далеко за ним знаходиться гіпотетична Хмара Оорта — величезне сферичне поле дрібних каменів, що оточує всю Сонячну систему. Справжні його розміри невідомі. Саме тут, як вважається, беруть початок довгоперіодичні комети Сонячної системи, однак астроном переконані, що там можуть бути й інші космічні тіла, зокрема планети, пише Sciense Alert.

Астрофізик-теоретик Амір Сірадж з Принстонського університету визначив, скільки планет може бути там, прихованих від нашого зору. Згідно з його розрахунками, може існувати:

  • принаймні одна планета, більша за Марс (у математичному розрахунку 1.2 планет); 
  • принаймні дві такі ж як Марс (2.7);
  • близько п’яти (5.2) такі як Меркурій.

Це лише обґрунтовані припущення, але теорія виникла не безпідставно. Приводом стало відкриття так званих вільно плаваючих планет або планет-шахраїв у 2000 році. Це тіла, які відірвалися від своєї зірки та вийшли зі своїх систем, щоб мандрувати галактикою. Вважається, що гравітаційна взаємодія досить легко створює необхідну для цього нестабільність, що призводить до появи цілої купи планет, які буквально мчать у космосі. Якщо такі об’єкти пройдуть надто близько до зірки, їх захопить гравітація. 

Читати більше новин в Telegram

Сірадж почав з оцінок кількості планет-шахраїв у Чумацькому Шляху та оцінок відсотка зірок, які ймовірно захоплять планети-шахраї. Він використав цю інформацію, щоб обчислити ймовірність того, що ці планети пройдуть повз Сонячну систему досить близько, щоб бути захопленими гравітацією Сонця.

Його розрахунки показали, що існує досить велика ймовірність того, що десь там, десь між масою Меркурія та Землі, є планета.

«Ми показали, спираючись на простий теоретичний аргумент, що захоплені планети земної групи, ймовірно, існують у зовнішній Сонячній системі. Майбутня робота повинна включати моделювання, що детальніше вивчає захоплення та утримання планет, що вільно плавають, а також планет, пов’язаних з іншими зірками. Моделювання може пролити світло на розподіл ймовірностей для площини орбіти та положення в небі для захоплених планет», — каже астрофізик.

Теорія дев’ятої планети

Вважається, що у Сонячній системі вісім планет: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун (для Плутона цей статус скасували у 2006 році).

При цьому пояс Койпера переповнений астероїдами і іншими об’єктами. Науковці ще раніше помітили, що деякі з цих космічних об’єктів мають дуже видовжені орбіти. Створити такий нетиповий обрис руху, ймовірно, міг гравітаційний зрив, спричинений існуванням масивного тіла з власним тяжінням, наприклад, планети.

Планети Сонячної системи з урахуванням незнайдених ще тіл. Інфографіка: NASA
Орбіти транснептунових об’єктів та гіпотетичної планети Дев’ять. Інфографіка: Phys

Зовнішня частина Сонячної системи знаходиться дуже далеко, і об’єкти в ній важко виявити. До того ж астрономи висунули теорію, що дев’ята планета є темним об’єктом, на кшталт, чорної діри. Це означає, що вона не випромінює світла, а через маленькі як для діри розміри, ще й не відбиває його. Тому тіло практично неможливо помітити.

Теоретичні розрахунки показали, що об’єкт, якщо він існує, у близько 10 разів масивніший за Землю та має обертатися навколо Сонця на відстані в 400-800 разів більшій за відстань нашої планети від розжареної зірки (≈149,6 млн км або одна астрономічна одиниця).

Раніше Заборона розповідала про відкриття NASA. Астрономи знайшли планету, на якій може бути атмосфера.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій