Читаєте зараз
Хто вбив Шеремета? Заборона виявила сенсаційні деталі, що можуть розгадати «таємницю» 

Хто вбив Шеремета? Заборона виявила сенсаційні деталі, що можуть розгадати «таємницю» 

Markiian Oliiarnyk
Sheremet
  • Слідчі вийшли на підозрюваних у вбивстві Шеремета не у 2019 році (коли був демонстративний брифінг з картинками), а через три місяці після вибуху — у жовтні 2016 року.
  • Розслідування Заборони розкриває деталі, які були у розпорядженні правоохоронців, але замовчувалися з невідомих причин. Тож особливої таємниці немає; можливо, відповідь на запитання: хто вбив журналіста, давно є.

У справі Павла Шеремета, яка триває майже шість років, нарешті може бути тектонічний зсув. Ключовий підозрюваний у слідчих був ще тоді, у 2016 році, ним виявився громадянський чоловік дитячого кардіолога та військового волонтера Юлії Кузьменко на ім’я Петро Кіян. У ніч закладки вибухового пристрою під авто журналіста він знаходився в безпосередній близькості до будинку Павла Шеремета. Слідство та суд всіляко ігнорують цей епізод.

Журналісти Роман Степанович, Леонід Рагозін та Олександр Гуменюк провели розслідування матеріалів цієї гучної справи і розповідають свою версію вбивства Шеремета. Їм знадобилося близько трьох місяців для верифікації матеріалів та понад 10 місяців — для обробки даних мобільних білінгів понад 100 осіб.


Справа Шеремета: ключовий підозрюваний

Ще у 2020 році деякі українські ЗМІ отримали доступ до копій більшої частини матеріалів справи про вбивство Павла Шеремета. З матеріалів справи розслідувачам Заборони стало відомо, що насправді слідчі вийшли на підозрюваних у вбивстві Павла Шеремета у вересні 2016 року, тобто майже через три місяці після вибуху. Це суперечить першим офіційним твердженням Нацполіції, згідно з якими перші підозрювані у слідства з’явилися аж у 2019 році.

До того ж у публічних заявах слідчі чомусь не згадували про одного з підозрюваних, за яким вони стежили ще з 2016 року. Ним виявився цивільний чоловік однієї з підсудних у цій справі (військової волонтерки Юлії Кузьменко) — Петро Кіян на прізвисько «Електрик».

Дані білінгів дають Забороні підстави вважати, що саме довкола Петра Кіяна, а не лише сім’ї Грищенків (яких поліція називала причетними до виготовлення вибухового пристрою) окреслене коло зв’язків між підозрюваними.

Читати більше новин в Telegram

Петро Кіян: яке його місце у справі Шеремета

За матеріалами справи, у ніч закладення вибухового пристрою під авто журналіста Петро Кіян знаходився в безпосередній близькості до будинку Павла Шеремета. Час збігається з відео, опублікованим 22 липня 2016 року виданням Обозреватель, на якому показано момент можливо закладення вибухівки. До того ж Кіян є єдиним із відомих фігурантів справи Шеремета, чию присутність на місці злочину в ніч перед убивством чітко підтверджують докази у вигляді білінгів.

«Найімовірніше, особа Кіяна зацікавила поліцію тому, що він досить довго перебував біля будинку Павла Шеремета в ніч перед убивством. Однак йому не висунули обвинувачень, і в слідчих не виникало до нього запитань протягом розслідування й донині», — йдеться у розслідуванні Заборони.

БІЛЬШЕ ГУЧНИХ РОЗСЛІДУВАНЬ НА ЗАБОРОНІ: Що стоїть за запуском українського супутникі Січ-2-30?

Опрацьовані дані свідчать про те, що Петро Кіян має міцні зв’язки з організованими злочинними групами, а також з СБУ та вищим керівництвом поліції Києва. До того ж відео, на якому фігурував ймовірний закладник вибухівки під авто Шеремета (а за таймінгами це й справді міг бути Кіян) до справи не залучили. «Це відео не фігурувало ні в офіційному розслідуванні, ні на брифінгу поліції в грудні 2019-го. Про нього ніби забули. Його навіть не долучили до справи в процесі суду», — пишуть розслідувачі Заборони.

Сам Кіян у розмові з Забороною припустив, що йому не висунули обвинувачень, оскільки він не підходив за зростом під опис чоловіка, якого камера зафіксувала о 02:33 на місці встановлення вибухівки під машиною Шеремета.

Раніше Заборона розповідала про те, як спецслужби Білорусі планували підірвати Павла Шеремета за замовленням самого білоруського диктатора Олександра Лукашенка.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій