Читаєте зараз
Хто вбив Шеремета? Заборона виявила сенсаційні деталі, що можуть розгадати «таємницю» 

Хто вбив Шеремета? Заборона виявила сенсаційні деталі, що можуть розгадати «таємницю» 

Markiian Oliiarnyk
Sheremet
  • Слідчі вийшли на підозрюваних у вбивстві Шеремета не у 2019 році (коли був демонстративний брифінг з картинками), а через три місяці після вибуху — у жовтні 2016 року.
  • Розслідування Заборони розкриває деталі, які були у розпорядженні правоохоронців, але замовчувалися з невідомих причин. Тож особливої таємниці немає; можливо, відповідь на запитання: хто вбив журналіста, давно є.

У справі Павла Шеремета, яка триває майже шість років, нарешті може бути тектонічний зсув. Ключовий підозрюваний у слідчих був ще тоді, у 2016 році, ним виявився громадянський чоловік дитячого кардіолога та військового волонтера Юлії Кузьменко на ім’я Петро Кіян. У ніч закладки вибухового пристрою під авто журналіста він знаходився в безпосередній близькості до будинку Павла Шеремета. Слідство та суд всіляко ігнорують цей епізод.

Журналісти Роман Степанович, Леонід Рагозін та Олександр Гуменюк провели розслідування матеріалів цієї гучної справи і розповідають свою версію вбивства Шеремета. Їм знадобилося близько трьох місяців для верифікації матеріалів та понад 10 місяців — для обробки даних мобільних білінгів понад 100 осіб.


Справа Шеремета: ключовий підозрюваний

Ще у 2020 році деякі українські ЗМІ отримали доступ до копій більшої частини матеріалів справи про вбивство Павла Шеремета. З матеріалів справи розслідувачам Заборони стало відомо, що насправді слідчі вийшли на підозрюваних у вбивстві Павла Шеремета у вересні 2016 року, тобто майже через три місяці після вибуху. Це суперечить першим офіційним твердженням Нацполіції, згідно з якими перші підозрювані у слідства з’явилися аж у 2019 році.

До того ж у публічних заявах слідчі чомусь не згадували про одного з підозрюваних, за яким вони стежили ще з 2016 року. Ним виявився цивільний чоловік однієї з підсудних у цій справі (військової волонтерки Юлії Кузьменко) — Петро Кіян на прізвисько «Електрик».

Дані білінгів дають Забороні підстави вважати, що саме довкола Петра Кіяна, а не лише сім’ї Грищенків (яких поліція називала причетними до виготовлення вибухового пристрою) окреслене коло зв’язків між підозрюваними.

Петро Кіян: яке його місце у справі Шеремета

За матеріалами справи, у ніч закладення вибухового пристрою під авто журналіста Петро Кіян знаходився в безпосередній близькості до будинку Павла Шеремета. Час збігається з відео, опублікованим 22 липня 2016 року виданням Обозреватель, на якому показано момент можливо закладення вибухівки. До того ж Кіян є єдиним із відомих фігурантів справи Шеремета, чию присутність на місці злочину в ніч перед убивством чітко підтверджують докази у вигляді білінгів.

«Найімовірніше, особа Кіяна зацікавила поліцію тому, що він досить довго перебував біля будинку Павла Шеремета в ніч перед убивством. Однак йому не висунули обвинувачень, і в слідчих не виникало до нього запитань протягом розслідування й донині», — йдеться у розслідуванні Заборони.

БІЛЬШЕ ГУЧНИХ РОЗСЛІДУВАНЬ НА ЗАБОРОНІ: Що стоїть за запуском українського супутникі Січ-2-30?

Опрацьовані дані свідчать про те, що Петро Кіян має міцні зв’язки з організованими злочинними групами, а також з СБУ та вищим керівництвом поліції Києва. До того ж відео, на якому фігурував ймовірний закладник вибухівки під авто Шеремета (а за таймінгами це й справді міг бути Кіян) до справи не залучили. «Це відео не фігурувало ні в офіційному розслідуванні, ні на брифінгу поліції в грудні 2019-го. Про нього ніби забули. Його навіть не долучили до справи в процесі суду», — пишуть розслідувачі Заборони.

Сам Кіян у розмові з Забороною припустив, що йому не висунули обвинувачень, оскільки він не підходив за зростом під опис чоловіка, якого камера зафіксувала о 02:33 на місці встановлення вибухівки під машиною Шеремета.

Раніше Заборона розповідала про те, як спецслужби Білорусі планували підірвати Павла Шеремета за замовленням самого білоруського диктатора Олександра Лукашенка.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору