Геноцид в Алеппо не став уроком. Що не дає США та НАТО закрити небо
- Україна просить НАТО ввести безпілотну зону над її територією, щоб російські літаки не могли бомбардувати українські міста.
- Тим часом британська розвідка заявила: окрім звичайних бомб, Росія може застосувати хімічну зброю.
- НАТО вважає, що закриття неба призведе до світової війни, але Росія вже погрожує світу ядерною катастрофою, захопивши українські АЕС.
Рашисти активно використовують авіацію для бомбардування українських міст: і тому, що очевидно програють бої на землі, і тому, що основна задача — посіяти паніку та дезорієнтувати українців, в тому числі змусити перевести частину сил на гуманітарні питання. Влада просить Північноатлантичний альянс (НАТО) закрити небо над Україною, але там заявляють, що не готові до такого кроку через ризик повномасштабної війни.
Заборона розповідає, що таке безпілотна зона, а також про аргументи за та проти закриття неба над Україною.
Що таке безпілотна зона
No-Fly Zone – це наказ про заборону польотів у певній зоні. Його тимчасово застосовують у разі загрози для захисту урядових будівель, священних міст, масових заходів, пояснили у Центрі протидії дезінформації. Так, закрите небо запобігає входу у заборонений простір літаків (може бути тільки для військової авіації, або ж і для цивільної), а сам авіапростір активно моніториться радарами і з космосу.
Запровадження закритого неба означало б, що будь-який військовий літак, який увійде у безпілотну зону, буде атакований, зокрема НАТО.
Закриття неба можуть забезпечити не тільки літаки альянсу: надання ППО, військових літаків-винищувачів, протиракетного озброєння світовою спільнотою допомагає ЗСУ самостійно здійснювати оборону повітряного простору. «Теоретично взяти участь у закритті неба можуть і закордонні пілоти-добровольці, але лише за умови, що влада їх країн дозволить вивезти із собою техніку, що малоймовірно», — розповів заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.
Читати більше новин в TelegramПісля багаторазових звернень України до США та НАТО з проханнями закрити небо позитивних зрушень не відбулося. Навіть попри зібрання під петицією до альянсу необхідного 1 000 000 підписів, рішення лишилося.
На думку експертів, у разі введення безпілотної зони хтось повинен реалізовувати гарантії безпеки, використовуючи свої літаки та озброєння для знищення російської авіації, що означає пряму участь у конфлікті.
«Якщо якась країна почне говорити, що вона закриває українське небо, незалежно від того, якими методами чи засобами – наслідки, в будь-якому разі, дуже подібні. Тобто це означає, що ця країна фактично оголошує війну РФ. І в цьому й полягає головна проблема – ніхто не хоче брати на себе таке», — пояснив Самусь.
Досвід закриття неба у світі:
- 1991 року США та члени антисаддамівської коаліції встановили в Іраку дві безпольотні зони для захисту релігійних груп. Це було зроблено без підтримки ООН.
- 1992 року під час конфлікту на Балканах ООН заборонила несанкціоновані військові польоти над Боснією.
- 2011 року Радбез ООН затвердила безполітну зону у Лівії.
Під час сирійської війни 2016 році Сполучені Штати не пішли на встановлення безпольотної зони над Алеппо, яке в результаті зазнало бомбардувань російською авіацією та сирійськими урядовими силами.
Той крок тоді, так само, як і зараз, пояснювали невідворотним зіткненням американської авіації з російською.
Закрите небо: якими можуть бути наслідки
Одним із сильних інструментів тиску Росії на НАТО і Європу стало захоплення Запорізької та Чорнобильської АЕС. Ядерники одностайно підтвердили, що вибух на ЗАЕС призведе до ядерної катастрофи світового масштабу.
«І американські, і частина наших фахівців не виключають варіантів застосування РФ в критичні моменти тактично-ядерної зброї. Це, умовно кажучи, такі демонстраційні заходи, аби залякати Захід і інші країни, щоб ті не надавали допомогу Україні», — зазначив Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.
Про те, що Путін готовий вдатися до ядерного шантажу, вважають і у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України. За даними ГРУ, російські окупанти готують теракт на Чорнобильській АЕС.
Однак, на думку Згурця, є і інший аспект — застосування хімічної зброї, про можливість застосування якої в Україні попередила Велика Британія, а за нею і розвідка США.
«Використання хімічної зброї при атаці окремих ділянок — звучить дико, але насправді варто наголосити, що оснащення наших підрозділів і видача протигазів на окремих ділянках не будуть зайвими речами. Коли вони [війська РФ] будуть неспроможні проломити оборону, вони можуть використовувати такі підступні дії. Така можливість має зовсім не нульову ймовірність», — додав експерт.
Фахівці вважають, що захоплення електростанцій було тактичним ходом, який частково спрацював. Так, НАТО відмовилося розглядати закриття неба над Україною, а США пригальмували надання Україні військових літаків.
«Боятися вже пізно. Я не розумію, чого можуть боятися США. Ми ж бачили, що сталося із Запорізькою АЕС. Ми впритул підійшли до ядерної катастрофи. Путін зробив недвозначний натяк, він продемонстрував усьому світові готовність зробити наступний крок – ядерний удар», – вважає Михайло Самусь.
Раніше Заборона розповідала, чому українцям не називають кількість втрат ЗСУ у війні з Росією.
Читати більше новин в Telegram