'
Читаєте зараз
Активіст Роман Ратушний роками б’ється за київський Протасів Яр. Тепер його заарештували

Активіст Роман Ратушний роками б’ється за київський Протасів Яр. Тепер його заарештували

Oleksandr Humeniuk
Активіст Роман Ратушний роками б'ється за київський Протасів Яр. Тепер його заарештували

29 березня Печерський районний суд Києва відправив вуличного активіста, лідера громадської ініціативи «Захистимо Протасів Яр» Романа Ратушного під домашній арешт. Підставою стало те, що він взяв участь в акції протесту біля Офісу президента України 20 березня. Заборона розповідає, що важливо знати про антизабудовну ініціативу й рішення судді.

14 червня 2022 року в «Захистимо Протасів Яр» підтвердили смерть Романа Ратушного в боях за Батьківщину. Росія здійснили повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року, і Рома, як і тисячі інших українців, пішов захищати Україну. Спочатку він боронив Київ. Після того, як орки були відкинуті, Ратушний доєднався до холодноярівців: в 93-й ОМБР він був розвідником. Заборона співчуває рідним, близьким та друзям Романа. І дякуємо йому за все.


20 березня під стінами Офісу президента відбулась акція з вимогою звільнення політичних в’язнів, у тому числі одеського вуличного активіста, колишнього лідера осередку «Правого сектора» Сергія Стерненка та колишнього військового «Сил спеціальних операцій» Андрія Антоненка, якого звинувачують у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Під час акції будівлю ОП було розфарбовано, а також пошкоджено кілька скляних шибок. Згодом поліція оголосила кілька підозр учасникам акції: їм інкримінували умисне пошкодження майна, порушення виробництва, зберігання, перевезення і використання піротехніки, а також грубе порушення громадського порядку. Одним з учасників акції, якого намагаються притягнути до відповідальності, став Роман Ратушний.

Хто такий Роман Ратушний?

Роман Ратушний став відомим після того, як очолив громадську ініціативу «Захистимо Протасів Яр». Її мета — зупинити незаконне будівництво в одній з історичних зелених зон Києва. За інформацією журналістів та самого Романа, за цим будівництвом стоять дніпровські бізнесмени Олег Левін та Геннадій Корбан. З останнім в активіста склалися непрості відносини.

В одному зі своїх інтерв’ю Роман Ратушний розповідав, що йому погрожували й радили «виїхати скоріше за кордон» через те, що його збираються «викрасти і вбити» люди Корбана. 

Наразі боротьба забудовників проти активістів триває. Але останнім часом активістам вдалося досягти певного успіху.

«У п’ятницю [26 березня] ми виграли суд, який визнав недійсним договір суборенди Корбана, і встановили низку важливих деталей, які допоможуть нам у десяти інших процесах, — розповідає Роман Ратушний Забороні. — Паралельно з цим лобіюємо зараз через Київраду проєкт про створення заказника на всій території Протасового Яру. Оскільки ми достатньо успішно діємо в цьому напрямі, я так розумію, що саме з цим і  пов’язана активність правоохоронців у суді».

Активні дії на ділянці почалися 2 травня 2019 року: відбулася бійка між представниками забудовника та активістами. Ратушний вважає, що забудовник активізувався через те, що саме в той момент президентом України офіційно став Володимир Зеленський. Одним із покровителів будівництва активіст називає нинішнього заступника голови Офісу президента Андрія Смирнова. «Він [Смирнов] мені дзвонив, хотів організувати зустріч з другим бенефіціаром будівництва, Олегом Ігоровичем Левіним, — розповів Ратушний в інтерв’ю «Українській правді». — Власне, сам Смирнов називав Левіна головним бенефіціаром, а зустріч хотів робити у Дніпрі».

У чому звинувачують активіста?

Роману Ратушному інкримінують хуліганство групою осіб із попередньо заготовленою зброєю з метою завдання тілесних ушкоджень.

«Я так розумію, що це стосується тілесних ушкоджень дверям або будівлі, — каже Ратушний Забороні. — Я не знаю, з кого там побої знімали. Там наче постраждалих не було. Я користувався своїм правом на мирні зібрання. Прийшов на акцію вимагати судової реформи, правоохоронної реформи й того, щоби відпустили політв’язнів Андрія Антоненка та Сергія Стерненка».

Рішення суду активіст пов’язує безпосередньо зі своєю громадською діяльністю в розрізі боротьби проти забудови Протасового Яру.

«Також я пов’язую це рішення безпосередньо з заступником голови Офісу президента Андрієм Смирновим, який має особисту неприязнь до мене через мій захист Протасового Яру, — каже він Забороні. — Вони вирішили під шумок загальної тієї акції здихатися мене й записали мене в списки на підозри. Ну і вручили потім підозру і вже обрали запобіжний захід. Я вже розумію, що навіть якби мене на тій акції не було, вони б придумали щось інше».

За словами Романа, зобов’язання виконувати рішення суду  та перебувати під домашнім арештом можуть серйозно вплинути на боротьбу проти забудови.

«Я не зможу ходити на судові процеси й займатись адвокаційною діяльністю, — пояснює він. — Ця діяльність передбачає активне пересування містом із відвідуванням держустанов і органів місцевого самоврядування, комунікацію із сусідами».

Раніше на активістів ініціативи «Захистимо Протасів Яр» нападали: Роман Ратушний розповідав про напад на координаторку Юлію Кононенко. Під час нападу дівчину побили, у неї стався струс мозку.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій