'

Біля найближчої до Сонця зірки знайшли нову планету. Чи придатна вона для життя?

Markiian Oliiarnyk
Proxima d
  • Астрономи виявили третю планету у системі Проксими Центавра, найближчої зірки до нашої Сонячної системи.
  • Маса Proxima d становить лише чверть маси Землі, що робить її однією з найменших екзопланет (тобто тих, що не в Сонячній системі), відомих людству.
  • Проксима d занадто близько знаходиться до своєї зірки, що унеможливлює появу на ній життя (однак для цього є інший кандидат).

Вчені відкрили нову потенційну планету у системі червоного карлика Проксими Центавра, найближчої зірки до нашого Сонця. Її назвали Proxima d (Проксима d), і її маса у чотири рази менша за масу Землі, що робить її однією з найменших екзопланет, відомих людству. Повний оберт навколо своєї зірки вона робить всього за п’ять земних днів.

Заборона розповідає про відкриття нової планети у сусідній до нас зоряній системі, а також про те, чи є на ній умови для життя.


Нова планета у системі Проксими Центавра

Астрономи з Європейської південної обсерваторії, що знаходиться у Чилі, виявили нового кандидата на статус екзопланети у системі Проксими Центавра, найближчої зірки до нашого Сонця, пише Science Alert.

Планета отримала назву Proxima d (Проксима d). Її орбіта проходить всього в 4.2 світлових років від нашого світила (один світловий рік = 9.46 трлн км). За підрахунками вчених, маса цього скелястого об’єкта становить лише чверть маси Землі, що робить його однією з найменших екзопланет, відкритих людством.

«Відкриття показує, що наш найближчий зоряний сусід має багато цікавих нових світів, доступних для подальшого вивчення та майбутніх досліджень», — розповів дослідник з Португальського інституту астрофізики і космічних наук Жоау Фарія.

Читати більше новин в Telegram

Проксима d була виявлена за допомогою методу променевих швидкостей, також відомого як доплерівська спектроскопія. Він передбачає вимірювання коливань материнської зірки під дією сили тяжіння орбітальної планети. Його зазвичай використовують для пошуку великих об’єктів, тому те, що за його допомогою вдалося знайти таку маленьку екзопланету є великою несподіванкою для вчених. Астрономи сподіваються, що завдяки майбутнім спостереженням зможуть підтвердити, що Proxima d і справді є повноцінною планетою у найближчій до нас зоряній системі.

Чи є на Proxima d умови для життя

Проксима d — це вже третя потенційна планета у системі Проксими Центавра, виявлена астрономами. Повний оберт довкола свого світила вона робить всього за п’ять земних днів. Вчені підрахували, що її орбіта проходить всього в 4 млн км від материнської зірки, що становить менше десятої частини відстані між Меркурієм і Сонцем у нашій Сонячній системі.

Дослідники припускають, що таке розташування Проксими d робить неможливою присутність на ній води у рідкому стані, що є необхідною умовою для життя. Натомість вода може бути на іншій планеті з системи Проксими Центавра — Proxima b (Проксима b), існування якої підтвердили ще у 2020 році.

За розміром вона майже така сама, як і Земля (її маса в 1.2 рази більша), а повний оберт навколо своєї зірки робить кожні 11 днів. Це, звісно, набагато менше, ніж у Землі. Однак і сама Проксима Центавра, яка є червоним карликом, у вісім разів менша за наше Сонце. Це дозволяє вченим припустити, що ця екзопланета розташована у зоні, придатній для зародження на ній життя.

У цій зоряній системі є ще одна потенційна планета — Proxima c (Проксима c). Її маса майже у шість разів більша за масу Землі, однак розташована вона занадто віддалено від зірки — на повний оберт навколо Проксими Центавра їй потрібно аж понад п’ять земних років.

Раніше Заборона розповідала про запуск найдорожчого в історії людства космічного телескопа James Webb, який призначений для спостереження за планетами, що перебувають за межами нашої Сонячної системи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій