'
Читаєте зараз
Чотири дні тому Лукашенко затримав літак з Романом Протасевичем. Ось чим це обертається для Білорусі

Чотири дні тому Лукашенко затримав літак з Романом Протасевичем. Ось чим це обертається для Білорусі

Polina Vernyhor
Фото: president.gov.by

23 травня літак авіакомпанії Ryanair летів з Афін до Вільнюса, коли диспетчери аеропорту «Мінськ» наказали пілотам негайно приземлитися, оскільки їм нібито повідомили про бомбу в салоні літака. Коли літак сів, виявилося, що на борту був опозиціонер Роман Протасевич, якого на батьківщині оголосили терористом і пред’явили звинувачення за кількома статтями Кримінального Кодексу. Відразу після цього Білорусь звинуватили в порушенні міжнародного законодавства — і почали вводити проти неї санкції. Коротко розповідаємо, що відбувається зараз.


Як там Роман Протасевич?

Наступного дня після затримання опозиціонера продержавний телеграм-канал «Жовті сливи» опублікував відео, на якому Протасевич із саднами на обличчі й опухлим носом зізнається в організації масових заворушень у Мінську. Протасевич каже, що в нього немає жодних проблем зі здоров’ям і що він перебуває в мінському слідчому ізоляторі №1. Батько Романа Протасевича, подивившись відео, заявив, що його сина, напевно, били й залякували, щоби він зізнався в злочині на відео.

У Білорусі журналіста звинувачують в «організації масових заворушень і розпалюванні соціальної ворожнечі». Крім того, Протасевича внесли до списку терористів. Якщо йому пред’являть звинувачення в тероризмі, йому загрожує довічне ув’язнення.

Дівчину Протасевича, росіянку Софію Сапегу, яка летіла разом із журналістом, теж затримали: її звинувачують відразу за кількома статтями Кримінального Кодексу. Телеграм-канал «Жовті сливи» опублікував відео і з нею теж — на ньому Софія розповідає, що є авторкою телеграм-каналу «Чорна книга Білорусі», який публікував особисту інформацію про білоруських силовиків. Російський консул спочатку відвідав дівчину, а потім порадив батькам Софії знайти хорошого адвоката. Сапегу заарештували на два місяці — зараз вона перебуває в слідчому ізоляторі КДБ.

Люди протестують проти затримання Романа Протасевича у Варшаві

Перекритий авіапростір

Рада ЄС заборонила білоруському перевізнику Belavia літати в повітряному просторі Євросоюзу і користуватися європейськими аеропортами. У Євросоюзі закликали всіх авіаперевізників із країн ЄС уникати польотів над територією Білорусі. Більшість великих авіакомпаній відмовилися від польотів над територією Білорусі.

Серед них: British Airways (Великобританія), AirFrance (Франція), KlasJet (Литва), SAS (Швеція), KLM (Нідерланди), LOT (Польща), Austrian Airlines (Австрія), Finnair (Фінляндія), Singapore Airlines (Сінгапур), Lufthansa (Німеччина), WizzAir (Угорщина), AirBaltic (Латвія), AviaSolutions (Кіпр), All Nippon Airways (Японія), Iberia (Іспанія).

Наступного дня після затримання Україна теж оголосила, що перекриває авіасполучення з Білоруссю. Рішення набуває чинності сьогодні. МЗС обговорює, як саме вивозитиме українців із країни.

Перевізник Belavia скасував польоти в Литву, Францію і Великобританію. Це призвело до того, що 50% співробітників авіакомпанії скоротять.

Інші санкції

Євросоюз розширив список фізичних осіб і організацій із Білорусі, стосовно яких ввели санкції — людям із цього списку заборонений в’їзд до країн ЄС, а їхні іноземні активи заморожують. У списку вже було все найближче оточення Лукашенка — члени уряду, міністри, його прессекретар.

Латвія самостійно почала розслідувати захоплення літака. У центрі Риги державний прапор Білорусі поміняли на біло-червоно-білий, який використовує опозиція. За це Білорусь вислала латвійських дипломатів із країни. У відповідь Рига вислала посла Білорусі і весь склад її дипломатичного представництва.

В Україні вирішили обмежити імпорт електроенергії з Білорусі та Росії мінімум до 1 жовтня цього року. Глава української делегації Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що Мінськ не може бути майданчиком для переговорів, оскільки «стає сателітом Росії». Тому доведеться шукати інше місце для зустрічей Тристоронньої групи.

Дії Мінська засудив навіть ХАМАС

Міністерство транспорту Білорусі стверджувало, що повідомлення про міну в літаку, де перебував Протасевич, прислав на пошту аеропорту «Мінськ» палестинський рух ХАМАС. У листі нібито солдати руху вимагали в Євросоюзу припинити підтримувати Ізраїль в ізраїльсько-палестинському конфлікті. А якщо цього не станеться, закладена в літаку бомба вибухне над Вільнюсом. У ХАМАСі заявили, що жодних листів не надсилали, і попросили Білорусь не втягувати рух у політичні ігри. А опозиційний телеграм-канал NEXTA стверджує, що лист прийшов на пошту аеропорту через 24 хвилини після посадки літака. Пізніше ту ж інформацію повідомив Reuters, посилаючись на швейцарського інтернет-провайдера Proton — лист прийшов із зашифрованої пошти Protonmail.

А що Лукашенко?

Він звинувачує Захід у «цькуванні». 26 травня Лукашенко виступив перед білоруськими депутатами, заявивши, що Протасевич — терорист, який планував «кривавий заколот». Літак летів над Білоруською атомною електростанцією, тому Лукашенко змушений був випустити винищувач, «щоби не сталося другого Чорнобиля». Лукашенко також стверджував, що аеропорти в Києві, Вільнюсі, Львові та Варшаві відмовилися приймати лайнер. Однак у цих аеропортах заявили, що запит на посадку їм не приходив.

Чого ще варто очікувати?

Зараз Рада ЄС обговорює додаткові фінансові санкції — наприклад, заборонити експорт калію, одного з головних експортних товарів Білорусі, та експорт російського газу через територію Білорусі.

Президент США Джо Байден пообіцяв обговорити Білорусь і ситуацію, що склалася, на зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним наступного тижня.

Зараз у Білорусі скасували чемпіонат Європи з велотреку. Швидше за все, інші міжнародні заходи в Мінську теж скасують.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій