'
Читаєте зараз
Чи треба українським біженцям декларувати іноземну допомогу? Спойлер: навряд чи

Чи треба українським біженцям декларувати іноземну допомогу? Спойлер: навряд чи

Anastasiia Opryshchenko

Щороку в Україні триває кампанія з декларування майнового стану та доходів, де українці вказують тогорічний прибуток. Одна з підстав для подання декларації — іноземний дохід біженців, які отримували допомогу у Європі (про це йдеться у статті 179 Податкового кодексу). Заборона розповідає, хто має подавати щорічну декларацію, чи треба біженцям декларувати іноземну допомогу та платити з неї податки, де знайти приклад декларації та як подати її до податкової служби.


Декларування доходів — що це?

Згідно зі статтею 67 Конституції України, щорічно з 1 січня до 1 травня усі громадяни подають до Державної податкової служби (ДПС) декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік за місцем проживання. До 2022 року середній показник поданих декларацій становив близько 600–700 тисяч та стосувався зокрема: 

  • державних службовців;
  • фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність (ФОПів);
  • доходів, з яких не сплачено податок. 

За результатами поданих декларацій для кожної окремої особи здійснюється перерахунок внеску на оподаткування. За даними ДПС, протягом січня-квітня 2022 року до державного бюджету надійшло 344,7 мільярда гривень за платежами, що контролюються ДПС. Це на 27,6% більше, ніж у січні-квітні 2021 року. 

Українці мають подавати декларацію у таких випадках

  • отримання доходів від оренди майна;
  • доходи від операцій з продажу (обміну) рухомого майна;
  • отримання подарунків, спадщини, благодійної допомоги або будь-яких інших матеріальних благ чи доходів (крім соціальних платежів);
  • інвестиційний прибуток;
  • ФОПи щоквартально подають декларацію і платять єдиний податок.

Люди, які провадять незалежну професійну діяльність (митці, репетитори, бухгалтери, юристи) і мають реєстрацію в податковій, щороку подають декларацію, сплачуючи податки з чистих доходів (доходи мінус витрати на провадження професійної діяльності).

Однак, імовірно, частина українців, які отримують доходи у вигляді офіційної зарплати, відсотків за депозитом або з продажу майна з нотаріальним посвідченням, ніколи не декларували дохід та не сплачували податків. В таких випадках доходи є надходженням від податкових агентів (осіб або установ), які сплачують податки за особу. Податковими агентами є роботодавці, нотаріуси, банки, страхові компанії, недержавні пенсійні фонди. Оскільки вони вже утримали податки з доходів громадян та сплатили їх, подавати декларацію не потрібно.

У випадку, коли громадянин отримав гроші від іншої фізичної особи, компанії, свого роботодавця чи від здавання майна в оренду, і з цих коштів податків ніхто не заплатив, подавати декларацію про доходи треба обов’язково. Окремою підставою для подання декларації є п.п. 170.11.1, п. 170.11 ст. 170 Податкового кодексу (ПКУ) та стаття 179 ПКУ, де зазначається, що громадяни мають декларувати свої іноземні доходи.

Декларації для біженців. Чи потрібні вони?

Для багатьох біженців основним джерелом доходу є фінансова та інша матеріальна допомога від держав, що їх прихистили. Тому українці, які досі перебувають у статусі біженців та живуть у країнах на соціальну допомогу, мають задекларувати кошти та подати декларацію про майновий стан (до 1 травня) — це можна зробити через електронний кабінет платника податку. Такі надходження з бюджетів країн, що прихистили українців, за 2022 і 2023 роки не оподатковуються

Однак директор ГО «Палата податкових консультантів», позаштатний консультант Комітету Верховної Ради з питань фінансів Віталій Смердов пояснює у розмові із Забороною, що обов’язок декларувати допомогу залежить від резидентства особи. Якщо особа є резидентом України, то дійсно має декларувати доходи, які підлягають оподаткуванню. Якщо ж особа не є резидентом, декларувати отримані за кордоном доходи в Україні не потрібно. Особа стає резидентом країни не за фактом громадянства, а якщо проживає там більш ніж 183 дні протягом календарного року. Про умови для набуття податкового резидентства та можливість його уникнення Заборона розповідала тут.

«Отже, якщо фізична особа проживає, наприклад, у Польщі більш ніж 183 дні, то вона може вважатися податковим резидентом Польщі, і в Україні отриману за кордоном допомогу їй декларувати вже не потрібно. Можу зазначити, що це питання набуло резонансу після публікації певними депутатами позиції про обов’язкове декларування, хоча потім Дмитро Гетьманцев, голова Комітету ВР України з питань фінансів, податкової та митної політики, заперечив це і фактично підтвердив тезу: якщо ти не є резидентом України, то ти не маєш декларувати в Україні доходи, отримані її за межами», — розповідає Віталій Смердов.

Я хочу заповнити декларацію — як це зробити?

Приклад декларації для заповнення можна знайти на сайті податкової або в електронному кабінеті платника податків. Аби ввійти у свій кабінет, потрібно завчасно оформити електронний цифровий підпис (ЕЦП). Якщо у вас немає файлового або апаратного ключа, можна зайти в кабінет за допомогою «Дія.Підпис». Після обрання цього способу система перенаправить вас на сайт «Дії». Там можна обрати банк, за допомогою якого буде проведено ідентифікацію. Далі вас знову перенаправить до особистого кабінету. Там перейдіть у розділ «ЕК для громадян» та оберіть пункт «Податкова декларація про майновий стан i доходи».
Якщо у вас немає ЕЦП, декларацію потрібно подавати у відділення податкової за місцем реєстрації. Там можна безплатно отримати бланк декларації та консультацію податківців. Якщо можливості бути присутнім у ДПС фізично немає, декларацію може подати уповноважена особа, або документ можна завчасно надіслати поштою.

Приклади оформлення декларацій можна знайти на сайті податкової.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій