'
Читаєте зараз
Це може змінити історію Африки. Палеонтологи відкопали рештки динозавра

Це може змінити історію Африки. Палеонтологи відкопали рештки динозавра

Ilona Kivva
Автор:
  • Міжнародна група вчених натрапила одразу на кілька важливих знахідок під час розкопок у Зімбабве. Вони знайшли рештки прародичів ссавців, а також майже цілий найдревніший скелет Мбірезавра.
  • Надзвичайно рідкісні екземпляри були знайдені лише в кількох місцях по всьому світу.
  • Відкриття може означати, що виникнення динозаврів було набагато складнішим, ніж передбачалося раніше.

В Африці палеонтологи знайшли останки найдавнішого динозавра континенту. Знахідка є унікальною не тільки через свій вік: тварина належала до групи травоїдних, але мала нетипово маленькі розміри як для цих істот. 

Заборона розповідає про відкриття динозавра, який жив мінімум 230 млн років тому.


Мбірезавр: що про нього відомо

Міжнародна група вчених проводила розкопки в Зімбабве і знайшла майже повністю збережений скелет Мбірезавра, або Mbiresaurus raathi, який жив близько 230 мільйонів років тому, пише Sci.news. У скелеті відсутні лише деякі частини лап і черепа. Це водночас найдавніший скелет динозавра, який коли-небудь знаходили в Африці, та найдревніший знайдений вид на континенті. 

Поруч із Mbiresaurus raathi були знайдені скам’янілості інших тварин карнійського періоду, серед яких:

  • герреразавр — древній невеликий хижак;
  • цинодонти — ранні родичі ссавців;
  • етозаври — прародичі крокодилів;
  • ринкозаври — древні ящіркоподібні істоти, які зазвичай проживали в Південній Америці та Індії.

«Це відкриття заповнює важливу географічну прогалину в літописі скам’янілостей. Це найдавніші відомі рештки динозавра з Африки, які за віком дорівнюють найдавнішим динозаврам, знайденим будь-де в світі — карнійська стадія пізнього тріасового періоду — надзвичайно рідкісні й були знайдені лише в кількох місцях по всьому світу, переважно в північній Аргентині, південній Бразилії та Індії», — розповів один з учасників розкопок Крістофер Гріффін.

Читати більше новин в Telegram
Реконструкція життя Mbiresaurus (на передньому плані) з іншими тваринами Зімбабве, що жили у той період: два ринкозаври (ближче справа), етозавр (ліворуч), динозавр-герреразаврид, який женеться за цинодонтом (ззаду справа). Ілюстрація: Andrey Atuchin

Mbiresaurus був раннім типом зауроподоморфа — групи травоїдних довгошиїх динозаврів, до якої належать найбільші доісторичні тварини. Він мав довжину близько 1.8 метра і важив від 9 до 30 кілограмів. Пересувалася тварина на двох задніх лапах, мала довгий хвіст і відносно маленьку голову. У динозавра були маленькі гострі зуби у формі трикутника, що свідчить про те, що він потенційно міг харчуватися не тільки рослинами, а й дрібними тваринами та комахами, тобто був всеїдним.

Анатомія скелета Mbiresaurus raathi. Інфографіка: 
Nature Portfolio/Twitter

«Рештки динозаврів, таких як Mbiresaurus raathi, показують, що рання еволюція цих істот все ще пишеться з кожною новою знахідкою, а виникнення динозаврів було набагато складнішим, ніж передбачалося раніше», — сказав палеонтолог з Технічного університету Вірджинії Стерлінг Несбітт.

Раніше Заборона розповідала про невідомий раніше вид динозаврів, який відшукали палеонтологи в Південній Америці.  Це унікальний випадок, адже вигляд знахідки зовсім не відповідає характерним для динозаврів цього періоду ознакам.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій