Читаєте зараз
Це може змінити історію Африки. Палеонтологи відкопали рештки динозавра

Це може змінити історію Африки. Палеонтологи відкопали рештки динозавра

Ilona Kivva
Автор:
  • Міжнародна група вчених натрапила одразу на кілька важливих знахідок під час розкопок у Зімбабве. Вони знайшли рештки прародичів ссавців, а також майже цілий найдревніший скелет Мбірезавра.
  • Надзвичайно рідкісні екземпляри були знайдені лише в кількох місцях по всьому світу.
  • Відкриття може означати, що виникнення динозаврів було набагато складнішим, ніж передбачалося раніше.

В Африці палеонтологи знайшли останки найдавнішого динозавра континенту. Знахідка є унікальною не тільки через свій вік: тварина належала до групи травоїдних, але мала нетипово маленькі розміри як для цих істот. 

Заборона розповідає про відкриття динозавра, який жив мінімум 230 млн років тому.


Мбірезавр: що про нього відомо

Міжнародна група вчених проводила розкопки в Зімбабве і знайшла майже повністю збережений скелет Мбірезавра, або Mbiresaurus raathi, який жив близько 230 мільйонів років тому, пише Sci.news. У скелеті відсутні лише деякі частини лап і черепа. Це водночас найдавніший скелет динозавра, який коли-небудь знаходили в Африці, та найдревніший знайдений вид на континенті. 

Поруч із Mbiresaurus raathi були знайдені скам’янілості інших тварин карнійського періоду, серед яких:

  • герреразавр — древній невеликий хижак;
  • цинодонти — ранні родичі ссавців;
  • етозаври — прародичі крокодилів;
  • ринкозаври — древні ящіркоподібні істоти, які зазвичай проживали в Південній Америці та Індії.

«Це відкриття заповнює важливу географічну прогалину в літописі скам’янілостей. Це найдавніші відомі рештки динозавра з Африки, які за віком дорівнюють найдавнішим динозаврам, знайденим будь-де в світі — карнійська стадія пізнього тріасового періоду — надзвичайно рідкісні й були знайдені лише в кількох місцях по всьому світу, переважно в північній Аргентині, південній Бразилії та Індії», — розповів один з учасників розкопок Крістофер Гріффін.

Реконструкція життя Mbiresaurus (на передньому плані) з іншими тваринами Зімбабве, що жили у той період: два ринкозаври (ближче справа), етозавр (ліворуч), динозавр-герреразаврид, який женеться за цинодонтом (ззаду справа). Ілюстрація: Andrey Atuchin

Mbiresaurus був раннім типом зауроподоморфа — групи травоїдних довгошиїх динозаврів, до якої належать найбільші доісторичні тварини. Він мав довжину близько 1.8 метра і важив від 9 до 30 кілограмів. Пересувалася тварина на двох задніх лапах, мала довгий хвіст і відносно маленьку голову. У динозавра були маленькі гострі зуби у формі трикутника, що свідчить про те, що він потенційно міг харчуватися не тільки рослинами, а й дрібними тваринами та комахами, тобто був всеїдним.

Анатомія скелета Mbiresaurus raathi. Інфографіка: 
Nature Portfolio/Twitter

«Рештки динозаврів, таких як Mbiresaurus raathi, показують, що рання еволюція цих істот все ще пишеться з кожною новою знахідкою, а виникнення динозаврів було набагато складнішим, ніж передбачалося раніше», — сказав палеонтолог з Технічного університету Вірджинії Стерлінг Несбітт.

Раніше Заборона розповідала про невідомий раніше вид динозаврів, який відшукали палеонтологи в Південній Америці.  Це унікальний випадок, адже вигляд знахідки зовсім не відповідає характерним для динозаврів цього періоду ознакам.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору