'

Це як фарбувати траву: у часи АІ Росія ховає бомбардувальники під шинами

Ilona Kivva
Автор:
  • Росія орієнтовно з вересня-2023 почала застосовувати додаткові заходи для захисту стратегічної авіації, зокрема, далекобійні бомбардувальники Ту-95.
  • Супутникові знімки показують, що на авіабазі Енгельс-2 малюють чи викладають реалістичні двовимірні приманки. На тій же авіабазі справжні бомбардувальники зверху закладають шинами — це давній метод маскування техніки.
  • Ще у червні-2023 росіяни за допомогою схожих методів спробували сховати найпотужніший корабель у Чорноморському флоті.

Маскувальні методи, які використовує держава-терористка, архаїчні і навряд виявляться ефективними. Річ у тім, що сучасні супутники здатні розрізняти двовимірні та тривимірні об’єкти, як і датчики крилатих ракет (але тільки за певних умов). Найбільше проблем приманки можуть створити для атак за допомогою дронів, але не унеможливити їх.

Заборона розповідає про розслідування журналістів, а також про важливість для Росії літаків, які намагаються сховати.


Приманки на Егельс-2: розслідування

Російська Федерація орієнтовно з вересня-2023 почала застосовувати додаткові заходи для захисту стратегічної авіації. Зокрема, на аеродромі Енгельс-2 у Саратовській області, де базуються в основному Ту-95,  малюють силуети літаків, пише The War Zone.

Супутникові знімки, зроблені 29 вересня, показують двовимірні приманки на авіапаркінгу. Вони майже повністю копіюють характерні форми та особливі прикмети «тушок». Чорним кольором навіть виділено зону кабіни, а біля крила та зони фюзеляжу розташовані шини для реалізму. Розслідувачі припускають, що для створення силуету використано фарбу або тканину.

Бомбардувальник Ту-95 (зліва) та дві приманки (справа) на авіабазі Енгельс-2, 29 вересня 2023 року, Саратовська область, Росія. Фото: PLANET LABS через The War Zone

Читати більше новин в Telegram

У такого маскування може бути кілька цілей:

  • обдурити супутники і завадити ударним операціям України — тобто будуть використовні помилкові дані для націлювання;
  • дезорієнтація операторів безпілотних літальних апаратів, які здійснюють локалізовані атаки;
  • спроба заплутати інфрачервоні датчики націлювання крилатих ракет, які використовують автономне зіставлення зображень. 

Такі методи, як зазначають журналісти, архаїчні і навряд виявляться ефективними. На це є низка причин:

  • обман супутників — навіть обмежені комерційні космічні пристрої з високою роздільною здатністю можуть чітко відрізнити силуети літаків від реальних. А при використанні кількох джерел розвідувальних даних, наприклад, супутники плюс радари із синтетичною апертурою (SAR), можна чітко побачити, тривимірною чи пласкою є ціль. Ця тактика може спрацювати тільки із супутниками, які роблять зображення з низькою роздільною здатністю;
  • дезорієнтація БпЛА — більшість атак за допомогою дронів ЗСУ проводять вночі, щоб обмежити виявлення. Відрізнити справжні бомбардувальники від приманок справді може бути складніше, особливо за умов поганої видимості, але можливо;
  • обман ракет — наскільки маскування може бути ефективним на практиці, але крилаті ракети не б’ють безпосередньо зверху, тому під різними кутами датчики, ймовірно, розпізнають, що об’єкт двовимірний.

Цікаво! Приблизно на початку вересня-2023 супутникові знімки показали, що на тій же авіабазі бомбардувальники зверху закладають шинами. Це також метод маскування техніки.

Зазначимо, що ЗСУ принаймні двічі успішно атакували авіабазу в Енгельсі. Вперше це сталося 5 грудня 2022 року — дрони влучили у стоянку з військовими літаками. Пошкодження, судячи із супутникових знімків, зазнали щонайменше два ракетоносці Ту-95. Друга успішна атака сталася наприкінці грудня-2022. Площа пожежі склала 120 м квадратних.

«База Енгель-2 неодноразово зазнавала нападів протягом останнього року. В міру того, як українська зброя протистояння швидко розвивається, зростає і її здатність завдавати ударів глибоко всередині Росії, використовуючи місцеві диверсійні групи та атаки за допомогою груп дронів. Таким чином, має сенс, чому Росія вживає додаткових кроків, якими б швидкоплинними вони не були, щоб обмежити потенційний вплив», — зазначили у The War Zone.

Ту-95: чому такі цінні для РФ

Ту-95 —  це турбогвинтовий стратегічний бомбардувальник. На момент появи (у 1950-х роках) це був єдиний радянський літак цього типу, який міг досягти США без дозаправки.

Початковий Ту-95 носив ядерні бомби, але в процесі модернізації він почав використовуватися в основному як носій крилатих ракет. Поточна версія бомбардувальника — Ту-95МС (західне позначення Bear-H). 

Основною зброєю є ракета повітряного базування Х-55. Ця далекобійна зброя є у звичайному та ядерному варіантах. Також може нести Х-101 і Х-102. 

«Флот Ту-95 разом із Ту-160 Блекджек і бомбардувальниками Ту-22М Backfire російської авіації дальньої авіації запустили сотні крилатих ракет по цілях у глибині України. Вони є особливо цінними і їх майже неможливо замінити. Оперативна доктрина Росії навіть передбачає, що на базах, де стоять бомбардувальники, має бути кілька ангарів, щоб приховати літаки», — кажуть у The War Zone.

Фрегат «Адмирал Эссен»: методи маскування РФ

Літаки — не єдина техніка, яку РФ намагається вберегти такими архаїчними методами. Так, орієнтовно у червні-2023 росіяни закамуфлювали ніс та корму одного з фрегатів класу «Адмирал Григорович». Найімовірніше, йдеться про корабель під назвою «Адмирал Эссен», який є найпотужнішим у Чорноморському флоті ворога.

Ніс і корма були пофарбовані темною фарбою поверх рівномірної сірої схеми. Вперше у такому вигляді корабель помітили 19 червня 2023 року біля Севастополя, а вже 21 червня він потрапив на знімки, зроблені під Новоросійськом. Це підтверджує, що темні позначки є новою схемою фарби, а не просто трюком світла.

Елементи камуфляжу на одному з фрегатів проєкту 11356 «Адмирал Григорович». Інфографіка: Naval News

Подібну систему під час Другої світової війни застосовували німці. Військово-морські сили Третього рейху (Kriegsmarine) камуфлювали лінкор KMS Bismarck. Це була спроба ввести противника в оману щодо розміру судна, щоб ускладнити його ідентифікацію. Однак з урахуванням сучасних технологій цей метод може виявитися застарілим.

Крім цього, після потоплення крейсера «Москва» у квітні-2022 ворог почав замальовувати назви та тактичні номери на корпусах суден. Однак реальних позитивних результатів це не дало й ускладнило хіба що упізнання конкретного корабля серед серії однотипних.

Раніше Заборона розповідала про потужну зброю, яку РФ нібито поставила на озброєння. Її може і не бути, але якщо є, то загрозу варто сприймати серйозно.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій