'
Читаєте зараз
Ціна на газ в Європі стрибнула до рекорду. США направили кораблі на допомогу

Ціна на газ в Європі стрибнула до рекорду. США направили кораблі на допомогу

Markiian Oliiarnyk
Танкер
  • Падіння потужностей вітряків та пастки Росії призвели до стрибка січневих ф’ючерсів.
  • Ціни на газ в Європі майже вдвічі вищі, ніж в Азії, і в майже 14 разів вищі, ніж в США.
  • Американці направили танкери з газом в Європу (зазвичай таким чином торгують з Азією).

Несприятливі погодні й геополітичні умови за тиждень до католицького Різдва 2021 року спричинили черговий рекордний стрибок цін на газ в Європі. Цим скористалися американські компанії: танкери з паливом попрямували в Старий Світ. Не виключається, що така практика стане хорошою звичкою.

Заборона розповідає про умови, що призвели до подорожчання природного газу на біржах, та про те, як американці скористалися нагодою заробити (й не тільки).


Газова криза у Європі: допомога США

США направили в Європу 10 танкерів з 1.6 млн кубометрів скрапленого природного газу, щоб допомогти впоратися з зимовим дефіцитом палива в європейських країнах, пише Bloomberg. Ще близько 20 танкерів, що перевозять 3.3 млн кубометрів газу, чекали підтвердження про пункт свого призначення. Втім, найімовірніше, вони також будуть направлені до Європи.

Майже третина цих танкерів вийшла з терміналу Sabine Pass LNG, що обслуговується компанією Cheniere Energy Inc. Зазначається, що більшість експортних терміналів у США працюють на високих потужностях, а рекордний потік був зафіксований 19 грудня. 

Головним пунктом призначення американських газових танкерів зазвичай є країни Азії. Втім, через катастрофічний дефіцит газу і значно привабливіші ціни на газ на європейському континенті США постачає в Європу майже вдвічі більше газу, ніж в Азію.

Читати більше новин в Telegram

Ціна на газ у Європі: новий історичний рекорд

21 грудня 2021 року ціна природного газу у Європі встановила новий історичний рекорд. Так, вартість січневого ф’ючерсу на нідерландському хабі TTF на біржі ICE Futures досягла €180.79 за МВт·год, що еквівалентно $2189 за тисячу кубометрів газу. 

Таке стрімке зростання ціни відбулося у зв’язку із падінням потужностей на вітрових електростанціях у Європі та припиненням Росією газопостачання через магістраль Ямал-Європа. 

«Газпром» не замовив на газову добу 21 грудня транзит цією магістраллю. За даними газотранспортного оператора Gascade, протягом перших годин газової доби 21 грудня постачання газу зупинилося, і магістраль перейшла у реверсний режим, тобто газ пішов із заходу на схід. 

23 грудня Ямал-Європа продовжив працювати у реверсному режимі, втім ціни на газ трохи стабілізувалися. Станом на 14:30 за Києвом, ціна на січневий ф’ючерс TTF становила €138.705, що дорівнює близько $1680 за тисячу кубометрів. За даними Bloomberg, ціни на газ майже вдвічі вищі, ніж в Азії, і в майже 14 разів вищі, ніж в США. 

Попередній рекорд ціни на газ у Європі був встановлений 6 жовтня 2021 року. Тоді ціна на TTF досягла $1924 за тисячу кубометрів. 

Раніше Заборона розповідала про те, що Україна запропонувала Європейському Союзу вихід з енергетичної кризи, в тому числі в рамках справи про сертифікацію Nord Stream2.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій