'
Читаєте зараз
Для України створили арткоаліцію: чому це важливіше, ніж здається

Для України створили арткоаліцію: чому це важливіше, ніж здається

Daniil Tsarevskyi
  • У Парижі 18 січня 2024 року представили артилерійську коаліцію на підтримку України.
  • Франція вже збільшила виробництво снарядів, а також збирається виготовити 78 САУ Caesar для ЗСУ у 2024 році.
  • Об’єднання стало пʼятим, яка працює на підтримку України.

Збройні сили України стикнулась зі снарядним голодом ще в перший рік повномасштабного вторгнення. Проблема досі є, а ЄС не встигає виготовити обіцяний  мільйон боєприпасів. Зношення та ураження артсистем також потребує нових постачань.

Заборона розповідає про нову коаліцію, яка має на меті розв’язувати проблеми ЗСУ на фронті. 

Артилерійська коаліція: хто учасники 

Про початок роботи артилерійської коаліції у грудні 2023 року оголосив заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк. Він наголосив на необхідності посилити вогневу міць ЗСУ завдяки постачанню західних систем. 

Коаліція почала роботу 18 січня 2024 року. Міністр оборони України Рустем Умєров виступив зі вступним словом по відеозвʼязку, оскільки не зміг відвідати захід особисто.

«Одним з основних знарядь вогневої сили Росії є артилерія … Реальність цієї війни така, що Росія значно обходить нас у щоденних артилерійських атаках. На різних ділянках фронту та етапах бойових дій вони випускали в 5-10 разів більше артилерійських снарядів, ніж українські сили. Дефіцит боєприпасів та снарядний голод — це надзвичайно актуальна проблема, з якою зараз стикаються наші Збройні Сили. Нам потрібно разом знайти спосіб розв’язати цю проблему», — заявив Умєров.

Читати більше новин в Telegram

Коаліція на чолі з Францією та США має на меті створити для України сучасні артилерійські сили, адаптовані до потреб контрнаступу та армії майбутнього. Допомогти перейти від радянських артсистем до західного озброєння мають ще 23 країни. Які саме, поки не оголосили.

Потреби ЗСУ: снаряди та артустановки

ЄС пообіцяли надати Україні мільйон артилерійських боєприпасів за рік у березні 2023-го. До середини листопада минулого року ЗСУ отримали лише 300 000 снарядів, а у Європейському Союзі почали говорити про відставання від плану.

Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню у день відкриття коаліції вже повідомив про збільшення потужностей виробництва артснарядів. До повномасштабної війни в Україні держава виготовляла 1000 00 одиниць/місяць, тоді як протягом першого року ця кількість збільшилась удвічі. Вже з січня 2024-го має зрости до 3 000. 

Хоча такої кількості орієнтовно вистачає лише на день боїв високої інтенсивності, збільшення потужностей іншими союзниками могло б допомогти Україні подолати снарядний голод.

Артилерійські системи також нададуть: міністр заявив, що Франція виготовить і поставить в Україну протягом 2024 та початку 2025 років 78 самохідні артилерійські установки (САУ) Caesar. 18 машин будуть оплачені урядом, тоді як 60 відкриті для закупівлі союзниками по коаліції. Перші шість установок, які можуть стріляти на понад 40 км, будуть доставлені протягом наступних тижнів, тобто орієнтовно вже у лютому-2024. 

Україна вже отримувала подібні установки від Франції та Данії: 30 та 19 машин відповідно. Вони добре зарекомендували себе на фронті ще з весни 2022 року.

«Логіка передачі матеріальних засобів, взятих із запасів, підходить до свого кінця. Відтепер рішення полягає в тому, щоб напряму з’єднати оборонну промисловість Франції з українською армією», — заявив Лекорню.

Якщо інші країни оголосять про подібні заходи, це стане потужною підтримкою ще однієї сфери оборони України. Намір ЗСУ підлаштуватись під західні стандарти в озброєнні потребує великої кількості снарядів та постійного поповнення парку техніки, яка зазнає пошкоджень на передовій.

ППО, авіація, море: які коаліції допомагають Україні

Контактна група з питань оборони України обʼєднала майже півсотні країн. Окремі учасники домовлялись про створення коаліцій, які б інтенсивно займались допомогою за окремими напрямами. Таких коаліцій, разом з артилерійською, вже пʼять.

Коаліція з ППО була однією з перших. Вона стала однією із найуспішніших, оскільки у Заходу немає аргументів, щоб не передавати оборонне озброєння. За 2023 рік Україна отримала від партнерів норвезьку NASAMS, німецький IRIS-T (його не мала на озброєнні жодна країна світу) та американський Patriot. Країни продовжать підтримку: як мінімум Бундесвер вже пообіцяв додаткові «айріси» та «петріоти».

Танкова коаліція так само зʼявилась на початку 2023 року. Понад 10 країн-партнерів обʼєднались, щоб поставити Україні сучасні бойові машини. В результаті домовленостей ЗСУ отримали у своє розпорядження: 

  • Leopard 2 A4;
  • Leopard 2 A5+;
  • Leopard 2 A6;
  • Т-72;
  • PT91 Twardy;
  • AMX–10RC;
  • Challenger 2;
  • Abrams M1A1.

Авіаційну коаліцію очолили Данія та Нідерланди, а ще понад 10 країн запропонували свої летовища та літаки для навчання українських пілотів на F-16. Поки пілоти продовжують навчання в різних країнах світу, перші літаки мають прибути до України в першому кварталі 2024 року. Невирішеним залишається питання озброєння, яким будуть оздоблювати літаки.

Морська коаліція — це наймолодша група, на чолі якої стоять Великобританія та Норвегія. Її створили наприкінці 2023 року. Лондон вже оголосив про передачу двох протимінних кораблів класу Sandown та більш як чотири десятки інших транспортних засобів зі свого військово-морського флоту.

«Розвиток військово-морських сил — один з найзатратніших по часу та фінансах, пояснює Лакійчук. Тим паче в умовах війни, коли Туреччина закрила прохід для військових кораблів у Чорне море, і ми чисто фізично не можемо отримати плавзасоби, які раніше були заплановані для передання Україні», — стверджує в коментарі Забороні військовий експерт Павло Лакійчук.

Раніше Заборона розповідала про сценарії на 2024 рік. Більшість експертів не бачить достатнього потенціалу для перемоги Росії на фронті, проте Захід може змусити Україну до перемовин.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій