Читаєте зараз
Літакова коаліція для України: все набагато краще, ніж здається

Літакова коаліція для України: все набагато краще, ніж здається

Ilona Kivva
Автор:
  • Україна підписала з низкою країн меморандум про утворення коаліції по винищувачах для ЗСУ.
  • Деталі не розголошують, але перш за все йдеться про навчання на F-16. Воно триватиме у Данії з серпня до кінця року.
  • Низка країн, що долучилися, взагалі не мають цих винищувачів на озброєнні, але їх участі може бути інше пояснення.

Офіційно утворення коаліції було ініційоване поки тільки для навчання українських пілотів, однак низка факторів свідчить про те, що питання передачі також вже вирішене або перебуває на фінальній стадії переговорів. Йдеться не тільки про американські F-16 — угода не виключає отримання інших літаків, наприклад, шведських Gripen чи також американських F/А-18. Останні за багатьма характеристиками навіть кращі.

Заборона розповідає про літакову коаліцію.


Підготовка пілотів ЗСУ: як і де пройде

Україна 11 липня 2023 року підписала меморандум з 11 країнами-союзницями про створення коаліції з відкритою заявкою. Серед іншого, в угоді прописані умови проведення навчань льотчиків Військово-повітряних сил ЗСУ на західних винищувачах, повідомив очільник українського оборонного відомства Олексій Резніков.

До міжнародної групи увійшли:

  • Данія та Нідерланди — виступили офіційними ініціаторами;
  • Бельгія;
  • Канада;
  • Люксембург;
  • Норвегія;
  • Польща;
  • Португалія;
  • Румунія;
  • Велика Британія — країна була першою, хто оголосив про готовність навчати українських пілотів, як писало The Guardian, також одна з ініціаторок;
  • Швеція.
Перемовини по літаковій коаліції. Скріншот: міністр оборони України/Twitter

Читати більше новин в Telegram

Деталі не розголошують, однак відомі три ключові умови:

  • українські пілоти, техніки та допоміжний персонал візьмуть участь у навчальній програмі;
  • йдеться про навчання на американських літаках F-16 Falcon, але є можливість включення в програму інших типів винищувачів;
  • держави-союзниці розглянуть надання Україні повноцінних можливостей F-16 Falcon в інші способи. 

Навчання, за інформацією Reuters, розпочнеться у серпні в Данії, а пізніше ще один навчальний центр відкриють у Румунії. Підготувати перших пілотів планують до початку 2024 року. 

За цей період мають бути пройдені три етапи:

  • курси з професійної англійської мови;
  • навчання з безпосереднім доступом до літаків і самостійними польотами;
  • паралельно країни-союзниці створять інфраструктуру для контролю за обслуговуванням літаків на території України.

«Спершу ми відберемо українців, проведемо мовну, теоретичну й практичну підготовку на авіабазі Скрюдструп, що у Південній Ютландії. Для початку ми плануємо підготувати дві групи. Це загалом 10-12 льотчиків і допоміжний персонал, який буде обслуговувати літаки. Це буде близько 30-40 людей», — заявив виконувач обов’язків міністра оборони Данії Троельс Лунд Поульсен.

Літакова коаліція: чи передадуть F-16

Про передачу літаків офіційно поки не йдеться, однак Олексій Резніков заявив, що F-16 захищатимуть небо України та східний фланг НАТО. Тож це питання, найімовірніше, також обговорили й певні домовленості вже мають бути (про це свідчить принаймні плани на розбудову інфраструктури). 

Річ у тім, що Нідерланди та Данія оголосили про плани створити коаліцію ще у червні-2023. Серед задач міжнародної групи, як пише Euractiv, були такі:

  • навчання пілотів і допоміжного персоналу;
  • обслуговування літаків;
  • постачання.

Для виконання останнього пункту нібито мають бути виконані дві умови:

  1. завершення навчань;
  2. отримання згоди від Вашингтона — літаки американські, а отже США мають погоджувати експорт з країн-операторів.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба підтвердив ці припущення. За його словами, перші F-16 мають літати в українському повітряному просторі до весни 2024 року.

Тобто коаліція для навчання — це фактично перший етап для поставки винищувачів ЗСУ. Найімовірніше, участь у передачі візьмуть ті ж країни, але є певні нюанси (про це нижче).

Загальна схема поставок має бути подібною до тієї, що застосовували для передачі німецьких танків Leopard, британських Challenger та американських Abrams. Тоді створення міжнародної коаліції ініціювала Польща.

Країни-оператори проводили навчання для українських танкістів, а паралельно між державами велися переговори. В результаті 12 з 14 країн НАТО погодилися надати броньовики із власних запасів. Велика Британія та США, які не мають на озброєнні Леопардів, передали замість них власні бойові машини. Система дозволила акумулювати велику кількість техніки для ЗСУ, не вдаривши по власній обороноздатності країн.

Навчання на F-16: які винищувачі можуть включити у курс

F-16 — однодвигунний багатофункціональний легкий винищувач, який є одним із наймасовіших літаків свого класу та покоління. За своїми характеристиками він не суттєво, але перевершує радянські МіГи, які є на озброєнні РФ та України (перш за все, електронікою та сумісністю з більш потужними та точними західними боєприпасами).

Найбільшим оператором є США — близько 1000 літаків. Серед країн, що увійшли у літакову коаліцію, лідери за чисельністю техніки — Данія, Бельгія та Нідерланди. Всі вони вже запустили програми з переозброєння авіафлоту з F-16 на новіші F-35, тож більшість просто спишуть (або передадуть ЗСУ). Сумарний авіапарк складає 139 бортів, але з них у боєздатному стані не всі. Приміром, у Данії з 44 літаків готові до роботи 30. До того ж не всі можуть передати разом, адже на F-35 їх міняють поступово.

Які країни мають F-16. Інфографіка: Statista

Інші європейські країни, такі як Польща, Португалія та Румунія, скоріше за все, не зможуть передати велику кількість машин, бо для них вони є основою повітряних сил. Цікаво, що низка держав, що увійшли у літакову коаліцію, взагалі не має на озброєнні:

  • Велика Британія — основою авіації є Eurofighter Typhoon та Tornado;
  • Швеція — розробили власні Saab JAS 39 Gripen;
  • Франція — має Dassault Rafale та Mirag;
  • Німеччина — Eurofighter Typhoon, Tornado IDS;
  • Канада — F-35 і F/A-18 Hornet.

Олексій Резніков вже заявляв, що у пріоритеті для України, крім F-16, перш за все шведські Грифони. Техніка значно простіша у навчанні і дешевша, але майже не поступається технічними можливостями. 

Також він звертав увагу на Tornado, які є в Італії, Німеччини та Великій Британії. Італія вже навіть нібито згодилася надати кілька одиниць у версії IDS, але за умови, що не буде першою країною, яка офіційно оголосить про передачу (у літакову коаліцію країна при цьому поки не увійшла).

Також підійдуть французькі Mirage, які мають покоління, аналогічне нашим МіГ. 

Окремої уваги заслуговують F/А-18 — перші у світі морські винищувачі, який розроблялися майже одночасно з F-16. Вони є основним бойовими літаками ВМС США та стоять на озброєнні Канади, Фінляндії, Австралії та Іспанії. 

Австралія вже нібито навіть звернулася до США із запитом щодо дозволу на передачу Україні — вони там не експлуатуються взагалі. Канада, Фінляндія та Іспанія також планують відмовитися від F/А-18 і замінити їх літаками п’ятого покоління. 

Враховуючи те, що меморандум про коаліцію не виключає можливості навчання і на іншій техніці, а також те, що у деяких держав F-16 просто немає, низка з вищеперерахованих винищувачів, цілком ймовірно, буде включена у програму. Про це свідчить і те, що такі країни як Польща запропонували надати додаткові бази — їх можуть використати для паралельної з F-16 практики на F/А-18, Грифонах тощо.

Це ще один доказ нашої рішучості підтримати Україну проти  жорстокого російського вторгнення. Зі свого боку я заявляю про свою підтримку, відкриваючи доступ до нашої навчальної інфраструктури та курсів. Скріншот: Міністерство оборони Польщі/Twitter

Раніше Заборона розповідала про історичне рішення США надати Україні касетні боєприпаси. При обережному використанні це може бути вкрай ефективна зброя для знищення броньовиків та живої сили ворога, особливо при просуванні до укріплених позицій. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій