До $150 000: США відкрили грантову програму для бізнес-новаторів

Ilona Kivva
Автор:
 • USAID КЕУ — масштабний проєкт Агентства міжнародного розвитку Штатів. З липня-2023 діє програма для переробних підприємств.
 • Переможців обиратимуть на основі конкурсі з двох етапів. Прийом заявок — до 15 грудня 2023 року включно.
 • Виробники зброї, алкоголю, тютюну та низки інших продуктів не допускаються до участі.

Програма грошової допомоги має допомогти українським компаніям впровадити інноваційні інструменти та бізнес-моделі для росту виробництва чи продажів. Наприклад, можна запустити додаткову виробничу лінію чи закупити сучасне обладнання, впровадити у роботу моделі ШІ. 

Заборона розповідає про гранти у рамках ЗПЗ-2023-036.


Грошова допомога від USAID 2023: хто може податися

USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (USAID КЕУ) — це масштабний проєкт, який ще у 2018 році запустило Агентство міжнародного розвитку Сполучених Штатів. Реалізацією займається консалтингова компанія Chemonics International Inc. 

У рамках проєкту регулярно відкривають різноманітні програми для підтримки малого та середнього бізнесу (МСП). Одну з таких запустили у ліпні-2023. Вона має назву ЗПЗ-2023-036 і передбачає грошову допомогу для інноваційної трансформації та розвитку переробних підприємств (Секція С КВЕД — 2010), йдеться на офіційному сайті USAID.

Гранти видаватимуть на конкурсній основі: серед всіх учасників оберуть 25 переможців. Сума відрізнятиметься в залежності від реальних фінансових потреб підприємства — від $75 000 до $150 000 (загалом під програму виділили $2.5 мільйона). 

Читати більше новин в Telegram

Крім сфери, треба відповідати принаймні одному додатковому критерію щодо діяльності:

 • виробництво інноваційних продуктів;
 • модернізація виробництва;
 • скорочення ручної людської праці у поєднанні зі створенням більш висококваліфікованих робочих місць;
 • підвищення ефективності використання ресурсів (наприклад, води);
 • імпортозаміщення на українському ринку та/або експорт української продукції для заповнення ніш, які раніше займала російська та білоруська;
 • локалізація виробництва товарів, необхідних для відбудови.
Дані про кількість українських підприємств, які стали переможцями грантових програм від USAID КЕУ. Дані станом на 28 червня 2023 року. Інфографіка: USAID 

Важливо! Підприємства, які займаються виробництвом зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, коксу та продуктів нафтопереробки, хімічних речовин, фармацевтики, а також приналежні до поліграфічної чи медичної сфер, не можуть претендувати на гранти.

ЗПЗ-2023-036: як подати заявку

Прийом заявок на участь у конкурсі триватиме до 15 грудня 2023 року (включно) і складатиметься з двох етапів. На першому треба створити обліковий запис на платформі Submittable. Далі оберіть потрібну програму зі списку і надішліть концепцію та бюджет (заповнені по шаблонах), а також копію свідоцтва про реєстрацію підприємства. 

Заявки можуть бути подані до одного з трьох дедлайнів:  

 • до 15 серпня 2023 року включно (розглядатимуться в серпні 2023 року);
 • до 15 жовтня 2023 року включно (розглядатимуться в жовтні 2023 року);
 • до 15 грудня 2023 року включно (розглядатимуться в грудні 2023 року).  

На цьому етапі заявки не розглядатимуться на основі детальних критеріїв — відбиратимуть тільки перспективні (на думку комісії), які можливо реалізувати на практиці. 

Тим, хто проходить далі, повідомлять про це і дадуть інструкції та форми для участі у другому етапі

Раніше Заборона розповідала про програму від USAID для жіночих і сімейних підприємств. Отримати можна від $10 000 до $35 000 — сума залежить від проєкту.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій