'
Читаєте зараз
Два тижні ганьби: Amnesty International перегляне скандальну доповідь про дії ЗСУ

Два тижні ганьби: Amnesty International перегляне скандальну доповідь про дії ЗСУ

Markiian Oliiarnyk
  • Міжнародна організація не планує спростовувати хибні висновки свого пресрелізу від 4 серпня, але хоче розібратися у тому, як він робився.
  • Перевірку здійснюватимуть зовнішні розслідувачі. Правозахисники пообіцяли вжити всіх заходів, щоб такі ситуації більше не повторялися.
  • Нагадуємо подробиці скандальної доповіді про нібито порушення міжнародного права українськими військовими.

Amnesty International планує провести внутрішню перевірку щодо публікації доповіді про воєнні злочини, скоєні під час вторгнення Росії. Звинувачення Збройних сил України викликали неабияке обурення в світовій спільноті.

Заборона розповідає про реакцію міжнародної організації на скандал довкола її матеріалу про ЗСУ.


Внутрішня перевірка в Amnesty: звіт від 4 серпня

Правозахисна організація не відмовляється від висновків своєї скандальної доповіді, але готова провести внутрішнє розслідування, щоб з’ясувати, як вона взагалі було зроблена, пише Irish Legal News.

«Amnesty International проведе поглиблений, всебічний аналіз процесу, який призвів до публікації пресрелізу від 4 серпня про [нібито] порушення гуманітарного права українськими військовими», — цитує видання заяву організації.

Повторних досліджень щодо дій ЗСУ та встановлення реальних винуватців описаних у звіті злочинів правозахисники не планують проводити. Внутрішня перевірка має розібратися виключно з репутаційними ризиками організації. Точний план розслідування та повноваження інспекторів будуть погоджені наприкінці серпня-2022, коли надійдуть відгуки від усіх структурних підрозділів Amnesty, зокрема і з українського.

Читати більше новин в Telegram

«Під час перегляду доповіді, який проводитиметься зовнішніми розслідувачами, розглядатимуться рішення та практика роботи Amnesty, які призвели до публікації релізу. Ми зобов’язуємося терміново вжити заходів відповідно до висновків перевірки», — зазначили в організації.

Такий крок, на думку канадського правозахисника на виконавчого директора United Nations Watch Нілела Ноєра, є лише способом гендиректорки Amnesty Аньєс Калламар та дослідниці Донателли Ровери відтермінувати своє усунення. 

«Факти очевидні: вони дозволили Росії виправдовувати бомбардування українських мирних жителів і завдали шкоди своїм власним рухам по всьому світу. Вони мають піти у відставку», — зазначив юрист у Twitter.

Звинувачення проти ЗСУ у порушенні гуманітарного права

У скандальній доповіді Amnesty, оприлюдненій на початку серпня-2022, правозахисники заявили, що українські воїни наражають на небезпеку цивільне населення. ЗСУ нібито розміщують свої бази та облаштовують бойові позиції у житлових районах міст, куди потім російські військові б’ють у відповідь. І на думку організації, це є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права.

У пресрелізі зазначено, що українські захисники ніби як мають альтернативні варіанти боротьби з ворогом. Наприклад, у відкритому полі, лісах та закинутих спорудах за межами населених пунктів. При цьому повністю ігнорується таке явище сучасних воєн, як оборона міст та міські бої. 

Українське суспільство дуже гостро розкритикувало доповідь Amnesty, звинувативши організацію у підіграванні російській пропаганді. Зокрема міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що у правозахисники намагаються створити «фальшивий баланс між злочинцем і жертвою». А голова Міноборони Олексій Резніков зазначив, що спроби урівняти російську агресію та український самозахист є «втратою адекватності і способом знищити свій авторитет».

На знак протесту проти звіту з посади звільнилися керівниця українського офісу Amnesty Оксана Покальчук, а також співзасновник шведського підрозділу Пер Вестберг. Регіональні підрозділи втратили тисячі донатерів і донорів.

Раніше Заборона розповідала подробиці звіту HRW щодо воєнних злочинів росіян, скоєних проти цивільних українців на окупованих територіях Чернігівщини та Київщини у березні-2022.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій