'
Читаєте зараз
€1 млн Єврокомісії щоденно. Суд оштрафував Польщу за невиконання вимог ЄС

€1 млн Єврокомісії щоденно. Суд оштрафував Польщу за невиконання вимог ЄС

Markiian Oliiarnyk
Суд Європейського союзу
  • Польща зобов’язана виплачувати Єврокомісії 1 мільйон євро щодня.
  • Заступник міністра юстиції Польщі вважає, що ЄС намагається підпорядкувати країну під лівий порядок денний. 
  • Нагадуємо про протести у Польщі проти рішення Конституційного трибуналу щодо верховенства національного законодавства над законами ЄС.    

Суд Європейського союзу (ЄС) оштрафував Польщу за невиконання вимог ЄС щодо ліквідації дисциплінарної палати Верховного суду Польщі. Тепер Варшава зобов’язана виплачувати Єврокомісії 1 мільйон євро щодня, допоки не буде ухвалено остаточне рішення у справі. Представники польської сторони назвали це рішення «узурпацією і шантажем».

Заборона розповідає про справу Єврокомісії проти Польщі та пояснює, у чому власне полягає проблема польської судової реформи.  


Рішення Європейського суду

27 жовтня 2021 року суд Європейського союзу, що у Люксембурзі, зобов’язав Польщу до сплати періодичного штрафу у розмірі 1 млн євро на день за невиконання вимоги суду призупинити дію певних положень польського законодавства, що стосуються функціонування дисциплінарної палати Верховного суду Польщі.

Речник польського уряду Пьотр Мюллер заявив у своєму мікроблозі Twitter, що Євросоюз не має компетенції втручатися у національне законодавство своїх членів.

«Європейський союз — це спільнота суверенних держав, що керується чіткими правилами. Вони забезпечують чіткий розподіл повноважень між ЄС і державами-членами. Питання регулювання організації судової системи є виключною компетенцією держав-членів», — пише Мюллер.

Читати більше новин в Telegram

Водночас, за словами заступника міністра юстиції Польщі Себастьяна Калети, Європейський суд не лише повністю ігнорує положення польської конституції, а й свідомо зловживає інститутом фінансових санкцій і тимчасових заходів, вдаючись до «узурпації та шантажу».  

Також він додає, що Єврокомісія не відстоює інтереси європейського права, а діє виключно з політичних мотивів. «Йдеться не про верховенство права, а про те, щоб змусити Польщу піддатися порядку денному, продиктовану лівими силами», — заявляє Калета у Twitter.

Варшава зобов’язана виплачувати штраф Єврокомісії до того моменту, поки не буде ліквідовано дисциплінарну палату або, якщо нічого не зміниться, до остаточного рішення суду у цій справі.

Справа Єврокомісії проти Польщі

Дисциплінарна палата була створена у 2018 році як одна з основних ініціатив реформування судової системи. Цей орган наділений повноваженнями застосовувати дисциплінарні санкції проти суддів і прокурорів, зокрема звільняти їх з посади. Членів дисциплінарної палати назначає президент Польщі.

Європейська комісія розкритикувала створення дисциплінарної палати, заявивши, що вона підриває незалежність судів і може використовуватися з метою здійснення політичного тиску, зокрема для покарання суддів за ухвалення рішень, що суперечать позиції провладної партії.

1 квітня 2021 року вищий орган виконавчої влади Євросоюзу подав позов проти Польщі до Європейського суду, посилаючись на те, що положення польського національного законодавства порушують законодавство ЄС.

14 липня 2021 року Європейський суд постановив, що принципи функціонування дисциплінарної палати суперечать нормам європейського права і зобов’язав Польщу вжити тимчасово призупинити дію певних положень польського законодавства, впроваджених внаслідок судової реформи.

«Дотримання тимчасових заходів, запропонованих 14 липня 2021 року, необхідно для того, щоб уникнути серйозної і непоправної шкоди правовому порядку Європейського союзу і цінностям, на яких заснований цей союз, зокрема верховенству права», — зазначає пресслужба суду ЄС.

Однак Варшава не виконала свої зобов’язання й 7 вересня Єврокомісія подала до суду заяву з проханням зобов’язати Польщу виплачувати щоденний штраф, який має спонукати державу-члена ЄС якомога швидше виконати свої зобов’язання перед блоком. 

Реформа судової системи у Польщі

Конфлікт між Польщею та ЄС щодо реформування судової системи триває вже протягом кількох років, а 7 жовтня 2021 року він досягнув свого піку, коли Конституційний трибунал Польщі ухвалив рішення про верховенство конституції країни над законодавством ЄС. 

Реформування судової системи у Польщі розпочалося у 2017 році після приходу до влади політичної партії «Право і справедливість», яка мала на меті розширити свій вплив над усіма гілками влади в країні. Від початку реформи було прийнято кілька контроверсійних законів, що ставали об’єктами постійної критики і санкцій з боку ЄС. Найперше було прийнято кілька законів, що дозволяли наближеним до партії суддям займати місця у Конституційному трибуналі Польщі.

У липні 2017 році в межах судової реформи парламент прийняв закон про зниження пенсійного віку для суддів Верховного суду з 67 до 65 для чоловіків і 60 для жінок, а також про збільшення кількості місць у Верховному суді. Згідно з новим законом, судді, що досягли 60/65 років можуть продовжувати виконувати свої обов’язки, однак для цього їм потрібно подати спеціальну заяву до президента Польщі, який того ж року був наділений повноваженнями призначати суддів. 

Що важливо, у питаннях продовження терміну виконання обов’язків суддів Верховного суду президент не зобов’язаний дотримуватися чітко регламентованих критеріїв вибору і може приймати рішення на власний розсуд. Внаслідок цієї реформи у 2018 році на пенсію вийшло близько 40% суддів Верховного суду, пише The Guardian.

Однією з центральних програм реформування судової системи було створення вище згаданої дисциплінарної палати Верховного суду. У серпні 2021 року віцепрем’єр і лідер партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський заявив, що польський уряд готовий виконати вимогу Європейського суду щодо ліквідації палати і зазначив, що такий крок обговорювався ще до ухвалення рішення у Люксембурзі.

Однак зрештою влада Польщі цього так і не зробила і тепер зобов’язана виплачувати штраф близько 30 млн євро на місяць.

Раніше Заборона розповідала про протести поляків проти рішення Конституційного трибуналу Польщі щодо верховенства права, яке поставило під сумнів членство Польщі у Європейському союзі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій