Ефективність російської вакцини Sputnik V не доведена, але її закуповують у світі. Пояснюємо, чому
Понад 40 країн у світі замовили вакцину від коронавірусу Sputnik V російського виробництва. Серед тих, хто почав щеплювати нею населення, є і європейські держави, як-от Угорщина чи Словаччина. А в Італії планують виробляти Sputnik V на місцевих заводах. Заборона розповідає, чому світ вакцинується Sputnik V попри брак даних щодо безпеки препарату, та чи застосовуватимуть його в Україні.
Що відомо про російську вакцину Sputnik V?
Росія зареєструвала власну вакцину Sputnik V 11 серпня 2020 року. Однак на той момент вона не провела всі необхідні випробування, передбачені міжнародними нормами. Зокрема, Sputnik V не пройшла третю фазу клінічних випробувань, коли препарат перевіряють на десятках тисяч добровольців. Ця фаза демонструє, чи ефективна вакцина, а також дозволяє виявити рідкісні побічні ефекти.
Росія ж на момент реєстрації та впровадження масового щеплення випробувала свою вакцину лише на 76 добровольцях. У країні заявили, що серйозних побічних ефектів не було, а рівень антитіл у щеплених людей дорівнював рівню антитіл у тих, хто перехворів на коронавірус. У науковому журналі The Lancet ще минулого року опублікували результати дослідження, згідно з якими вакцина має ефективність понад 90%. Щоправда, тоді закордонні вчені звернули увагу на збіги в результатах різних груп волонтерів. Російських розробників попросили надати повний протокол досліджень, однак його так і не опублікували.
Попри це, у грудні в Росії стали масово вакцинувати людей. За словами Володимира Путіна, дві дози вакцини отримали понад два мільйони людей, ще стільки ж отримали одну дозу. Загалом це орієнтовно 2,8% населення. Про серйозні побічні ефекти чи смертельні випадки офіційний Кремль не повідомляв.
У лютому в журналі The Lancet опублікували результати третьої фази випробувань вакцини, що базувалися на щепленнях вже понад 14 тисяч добровольців. У статті зазначено, що Sputnik V забезпечує 91,6% захисту. Вчені дійшли висновку, що імунітет завдяки препарату працює мінімум два роки. Офіційних зауважень до цих даних з боку міжнародної наукової спільноти поки не було.
Виходить, російською вакциною таки можна щеплюватися?
Це залежить від країни та її законодавства. Вакцину наразі не схвалили в Євросоюзі, Всесвітня організація охорони здоров’я також не рекомендувала вакцину Sputnik V. 4 березня Європейське агентство з лікарських засобів лише почало процедуру експертизи — вона має оцінити ефективність і безпечність вакцини.
До слова, сам Путін щеплення Sputnik V не робив. Як і решта російської владної еліти.
Але низка країн усе ж користуються Sputnik V. Як це можливо?
Справді, станом на 4 березня російську вакцину або придбали, або замовили 44 країни світу, серед яких Чорногорія, Сербія, Угорщина, Молдова, Алжир, Венесуела, Мексика, Пакистан, Казахстан та інші. У Латинській Америці за кількістю введених вакцин Sputnik V лідирує Аргентина. Там замовили 20 мільйонів доз. Мер міста Роке Перес Хуан Карлос Гаспаріні отримав щеплення від коронавірусу з портретом президента Росії Володимира Путіна в руках.
«Я приніс фотографію, тому що пишаюся ним. Усі говорили, що він збирається нас отруїти, а він рятує наші життя», — заявив міський голова.
Країни обґрунтовують таке рішення кризою з постачею вже затверджених вакцин. Більше про те, чому так сталося, Заборона вже розповідала раніше.
«Купувати російську вакцину — це правильно, оскільки COVID-19 нічого не знає про геополітику», — заявив прем’єр-міністр Словаччини Ігор Матович.
У Європейському Союзі вакцину реєструють на рівні окремих країн, оскільки законодавство ЄС це дозволяє. У тій же Словаччині спеціальний дозвіл надав голова Міністерства охорони здоров’я країни. За повідомленнями словацьких ЗМІ, охочі отримати щеплення Sputnik V підписуватимуть документ, що зазначає: вони знають, що вакцинуються препаратом, не схваленим в Євросоюзі.
Тобто політика справді ні до чого і справа лише в тому, що вакцин на всіх бракує?
Не зовсім. У європейських країнах немає єдності в думці щодо щеплень Sputnik V. Наприклад, у Словаччині вакцину закупили таємно, всупереч рішенню партії «За людей», яка є частиною владної коаліції і яка напередодні заблокувала купівлю Sputnik V. Препарат закупили з подачі представників найбільшої владної партії «Звичайні люди і незалежні особистості», до якої належать прем’єр і голова Міністерства охорони здоров’я.
«Це питання не розглядалося на засіданні уряду, і ми не були про це поінформовані. І хоча йдеться про державні кошти, усе відбувалося за завісою таємниці», — заявили в партії «Свобода і солідарність», яка також є частиною коаліції. Через закупівлю російської вакцини частина депутатів вийшли з партій і позбавили коаліцію своїх голосів, назвавши закупівлю «плювком в обличчя європейським партнерам».
Про використання Sputnik V заговорили й в Італії. На це впливає сусідня з нею карликова держава Сан-Марино, де мешкає 33 тисячі людей. Сан-Марино не входить до Євросоюзу, тож не приєднувалася до санкцій проти Росії та має гарні торгові стосунки з нею. Росіяни купують там житло, а ще інвестують у місцеві заводи.
Наприкінці лютого до Сан-Марино доправили 7500 доз Sputnik V. Ще стільки ж країна отримає незабаром. Влада виправдала своє рішення тим, що через дефіцит препаратів країна так і не отримала вакцини в рамках програми закупівель Європейського союзу.
Завдяки російській вакцині в Сан-Марино в найближчі місяці щеплять чверть населення, тоді як сусідня Італія змогла вакцинувати лише 6% людей. Цю інформацію підхопили місцеві ЗМІ, а з ними — лідер правої партії «Ліга» Маттео Сальвіні. Його партію підозрюють у незаконному фінансуванні з боку Росії.
7 березня Італійсько-російська торговельна палата повідомила, що італійсько-швейцарська фірма Adienne Pharma & Biotech підписала із власником патенту Sputnik V угоду про виробництво вакцини на двох заводах в Італії. Компанія зможе розпочати виробництво в липні й випустити 10 мільйонів доз до кінця року. Якщо вакцину схвалить Європейське агентство з лікарських засобів, дози будуть зарезервовані виключно для італійського ринку. В іншому випадку їх експортуватимуть до країн, які затвердили вакцину.
Наразі Європейське агентство з лікарських засобів називає «російською рулеткою» рішення деяких держав-членів Євросоюзу в односторонньому порядку надавати дозвіл на продаж російської вакцини Sputnik V. Адже наразі не існує доказів, що вакцина справді безпечна та ефективна.
То Україна реєструватиме російський Sputnik V чи ні?
Український уряд заборонив реєструвати будь-яку вакцину від коронавірусу, вироблену в Росії, до завершення клінічних досліджень. Вакцин від інших країн це не стосується.
Наразі Україна отримала 500 тисяч доз вакцини AstraZeneca. Це векторна вакцина, яку розробив Оксфордський університет і британсько-шведська компанія AstraZeneca. Також зараз країна очікує на постачі вакцин Pfizer (понад 100 тисяч доз), Sinovac (приблизно 2 млн доз), AstraZeneca (майже 4 млн доз) та NovaVax (15 млн доз). Коли саме ці вакцини приїдуть, наразі точно невідомо. Більше про ситуацію з вакцинацією від коронавірусу в Україні Заборона писала тут.