'
Читаєте зараз
Фейкові COVID-сертифікати для 10 000 осіб. СБУ викрила три масштабні мережі

Фейкові COVID-сертифікати для 10 000 осіб. СБУ викрила три масштабні мережі

Yevhen Koziarin
Сертифікат про щеплення
  • В схемах брали участь медпрацівники та власники турагенцій.
  • У Києві зловмисники просили 10 тис. грн за внесення інформації про щеплення до баз даних. 
  • Шахраям загрожує від 5 до 8 років тюрми.

Служба безпеки України заявила про викриття трьох мереж із виробництва фальшивих COVID-документів. Шахраї діяли у Києві, Львові та Рівному й охопили понад 10 000 осіб.

Заборона розповідає про те, скільки коштували підробки та за якими схемами діють злочинці.  


Як працюють шахраї в Україні: схеми та ціни

За даними СБУ, в Києві понад півроку діяла мережа із трьох центрів з виготовлення підроблених документів: там робили фальшиві COVID-сертифікати та довідки з потрібним результатом ПЛР-тесту.

Бізнес організував громадянин однієї з країн Європи й залучив до схеми власників турагенцій, які знаходили клієнтів; лікарів, які незаконно вносили дані про вакцинацію до медичних баз, та виробників підробок.

«Окрім внутрішніх та міжнародних сертифікатів про вакцинацію від COVID-19 зловмисники виготовляли підроблені COVID-документи, нібито видані державними органами й медичними установами інших держав», — йдеться у повідомленні. Клієнтами стали близько 6 000 осіб, у тому числі мешканці окупованого Криму та ОРДЛО. Також підробки купували громадяни Росії та інших держав.

Читати більше новин в Telegram

За даними слідства, більшість підробок — довідки про негативний ПЛР-тест, вони коштували 700-800 гривень. Міжнародний COVID-сертифікат коштував 3 000 грн, а внесення відомостей про вакцинацію до баз даних без щеплення — 10 000 гривень.

Підроблений ковід-документ. Фото: СБУ

На Львівщині СБУ викрила міжнародну групу осіб, де один із організаторів схеми координував дії шахраїв з-за кордону. За даними слідства, мешканці Львова та області підробляли документи про вакцинацію 4 місяці. Вони залучили до схеми медпрацівників, які вносили персональні дані в електронну систему eHealth.

Вартість підробленого міжнародного COVID-сертифікату становила €250, внутрішнього — 1800-2000 гривень.

COVID-махінації на Рівненщині, за матеріалами слідства, організували двоє мешканців міста Дубно. Вони виготовляли підроблені документи з використанням реквізитів ліцензованих лікарів та медичних закладів України.

«Клієнтів шукали через спеціально створені групи в одній із популярних соціальних мереж, а готові медичні документи надсилали замовникам через поштові сервіси у всі регіони України», — йдеться у повідомленні. 

Вартість підробки складала 3000-4000 грн, залежно від терміновості. Після звірки даних клієнтки переказували обумовлену суму на банківські картки.

Покарання за підробку COVID-сертифікатів

Зазвичай схеми за підробку COVID-сертифікатів йдуть за статтею 358 Кримінального кодексу України, ч.3 — підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів.

Організаторам вказаних схем загрожують строки від п’яти до восьми років позбавлення волі.

Згідно зі ст. 358 ККУ, використання завідомо підробленого документа карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Раніше Заборона писала про те, чому на думку ВООЗ, люди вірять фейкам про коронавірус.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій