Читаєте зараз
Франція депортувала до Росії чеченського біженця. Силовики Чечні вивезли його в невідомому напрямку

Франція депортувала до Росії чеченського біженця. Силовики Чечні вивезли його в невідомому напрямку

Katerina Sergatskova
Франція депортувала до Росії чеченського біженця. Силовики Чечні вивезли його в невідомому напрямку

Магомед Гадаєв заявляв про те, що у 2010 році в Чечні його катували співробітники ОМОНу. Після цього він отримав політичний притулок у Польщі, а згодом перебрався до Франції. Наприкінці 2020 року французька влада заявила про те, що збирається депортувати понад двісті чеченців — і 9 квітня вислала до Росії Гадаєва. Заборона розповідає про те, що сталося, і про інші випадки депортації неугодних офіційній Чечні громадян.


8 квітня 37-річний Магомед Гадаєв прийшов до поліцейського відділку в Парижі, щоби відмітитися. У середині березня його випустили з депортаційної в’язниці, де він перебував із листопада 2020-го. Національний суд у справах біженців постановив, що його не можна депортувати з Франції, поки не прийнято рішення про надання йому нового статусу біженця, який він раніше втратив у Польщі. Однак співробітники французької поліції затримали його і відвезли в депортаційний центр. Як розповів «Новій газеті» його адвокат Семен Цвєтков, це було розпорядження керівництва МВС.

9 квітня Гадаєву сказали, що його чекає літак до Москви. Щоби не допустити вильоту, він порізав собі живіт. Проте його посадили в літак, і вдень він приземлився в аеропорту Шереметьєво. Співробітники прикордонної служби ФСБ повідомили адвокату, що кримінальної справи на Гадаєва немає, але є «домовленість» із МВС Чечні. Водночас його тримали в транзитній зоні аеропорту понад 12 годин. Вранці 10 квітня Магомед Гадєв полетів у Новий Уренгой, де проживає його брат. Там до будинку приїхали співробітники чеченської поліції.

За інформацією адвоката, співробітники міськвідділу поліції Нового Уренгоя передали Гадаєва співробітникам МВС по Чеченській республіці для етапування до Чечні. Він повідомив поліції про намір просити державного захисту, адже його життю загрожує небезпека: кілька років тому він проходив свідком у кримінальній справі про тортури (справа Іслама Умарпашаєва) і перевищення повноважень чеченськими поліцейськими.

Детально про справу Магомеда Гадаєва Заборона розповідала ось тут. Глава російського «Комітету проти тортур» Ігор Каляпін говорив Забороні, що сам президент Чечні Рамзан Кадиров у курсі справи Іслама Умарпашаєва й ролі Гадаєва в показаннях проти співробітників чеченського ОМОНу. «Претензії до Гадаєва на високому рівні, — говорив Каляпін. — У тому, що з ним розправляться, якщо він опиниться в Росії, сумнівів немає».

У листопаді 2020-го французька поліція заарештувала Магомеда Гадаєва за порушення міграційного законодавства й помістила його в депортаційну в’язницю. Як розповів Гадаєв Забороні, там йому повідомили, що його «вважають загрозою безпеці Франції». Це відбулося невдовзі після того, як 18-річний чеченець обезголовив шкільного вчителя Самюеля Паті в паризькому метро. Президент Франції Емманюель Макрон назвав напад «ісламістським терактом» і країною прокотилася хвиля ісламофобії.

Забороні також повідомили, що 2 квітня Франція депортувала ще одного чеченця, який втік із Росії з політичних причин — його передали московській ФСБ. Крім того, наприкінці березня Німеччина депортувала до Росії двох чеченців, які заявляли про те, що перебувати у РФ для них небезпечно.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій