Франція та Нідерланди придумали, як закрити практично всі лазівки для ВПК Росії: що за ідея
- Країни ЄС виступають за введення санкцій щодо будь-якої фінансової установи, яка допомагає Кремлю виробляти зброю для війни проти України.
- Якщо пропозицію схвалять, Єврокомісія координуватиме подібні санкції щодо фінустанов із США, що додасть інструменту ефективності.
- Країни блоку розробляють 14-й пакет санкцій проти РФ. Очікується, що він буде готовий у червні 2024 року.
Ініціатива двох країн блоку може змусити банки країн, що прямо чи таємно підтримують війну проти України, відмовитися від угод з Росією. Якщо санкції будуть достатньо ефективними, це вдарить навіть по виробництву зброї і боєприпасів. Втім, деякі країни Євросоюзу, ймовірно, не підтримають такі радикальні заходи.
Заборона розповідає про 14-й пакет антиросійських санкцій Європейського Союзу.
Заборона фінустанов-партнерок РФ: що за ініціатива
Нідерланди та Франція пропонують запровадити правову основу, що блокуватиме операції з фінансовими установами в Росії чи третіх країнах. Попередньо Раді ЄС треба визначити, що ці організації є учасниками угод, що підтримують окупантів та полегшують експорт товарів подвійного призначення до РФ, пише Reuters.
Товарами подвійного використання називають вироби, обладнання, технології, які можна використовувати як для цивільної промисловості, так і для виробництва зброї чи військової техніки. Такими, наприклад, є чипи, які інтегрують як у побутову техніку, так і у дрони чи навіть ракети. Це лазівка, якою нерідко користується ворог, щоб закупити сировину для ВПК. Частина таких товарів заборонена попередніми санкціями, але обхідні шляхи для ворога все ще є.
Нова заборона може змусити фінансові інститути на Близькому Сході, в Туреччині та Китаї відмовитися від укладання угод з постачання товарів подвійного призначення, санкціонованих ЄС, до Москви. Адже, в разі включення норми до пакета, компанії будуть втрачати доступ до європейських бізнесу та фінансових ринків через співпрацю з РФ.
Читати більше новин в TelegramЧиновники блоку заявили, що Європейська комісія, швидше за все, координуватиме будь-які подібні санкції щодо фінансових установ із США. Це може зробити цей інструмент дедалі ефективнішим. Втім, проти ініціативи може виступити Угорщина та Німеччина, які не хочуть піддавати загрозам тісні ділові звʼязки з КНР. Посли урядів країн-членкинь ЄС обговорять пропозицію в рамках 14-го пакету санкцій проти Росії, який зараз готують.
14-й пакет антиросійських санкцій ЄС: що туди увійде
Новий список антиросійських санкцій Європейського Союзу можуть оприлюднити вже в червні 2024 року. Пакет, ймовірно, включатиме обмеження щодо скрапленого природного газу (СПГ) і нафтового тіньового флоту РФ, повідомив у квітні міністр закордонних справ Швеції Тобіас Білльстрьом.
Росія – другий за величиною постачальник СПГ до Євросоюзу після США. Частка ринку, що належить РФ, становить близько 16% за підсумками 2023 року. Держави блоку торік закупили понад 15 млн т російського скрапленого газу. Це майже на 40% більше, ніж у 2021 році.
Ембарго на постачання російського газу не увійшла до попереднього пакета санкцій, оскільки представники країн блоку не дійшли згоди з цього питання. Наприклад, Австрія та Угорщина значною мірою залежать від постачання газу з країни-агресорки. За словами неназваного європейського дипломата, заходи стосуватимуться і нафтових танкерів, які транспортують російську сировину попри вже накладені санкції.
Обмеження щодо танкерів нібито поширюватимуться на страхування і технічну допомогу: бункерування, послуги з постачання суден, зміни екіпажу, навантаження і розвантаження вантажів. Також фендерингу (захист судна від зіткнення з причалом, доком або іншим судном поблизу берега) і буксирування. Європейським провайдерам заборонять займатися передачею вантажів із судна на судно.
Крім того, Євросоюз намагається не допустити обходу попередніх 13 пакетів санкцій, що діють з моменту вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. Ці обмеження забороняють продаж Москві певних товарів та технологій подвійного призначення.
«Водночас слід визнати, що Росія порівняно швидко зуміла налагодити нові торгові шляхи. Вона збільшила торгівлю з країнами, які не вводять санкції, такими як Китай, Індія, деякі країни Близького Сходу та деякі інші. У той час, як прямий експорт до Росії з ЄС та інших країн, які ввели санкції, скоротився, частина експорту товарів, які підпадають під санкції, досягла Росії через певні країни, що не входять до ЄС, і через дочірні компанії європейських компаній, які працюють за межами ЄС», – розповів віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.
Раніше Заборона розповідала про збільшення доходів Росії від продажу нафти торік. З квітня-2023 вони подвоїлись і сягнули найбільших показників з лютого 2022 року.
Читати більше новин в Telegram