Читаєте зараз
ФРН була проти вступу України до НАТО: докази

ФРН була проти вступу України до НАТО: докази

Yevheniia Kostina
  • Інститут Лейбніца у Німеччині оприлюднив секретні документи з цитатами представників МЗС країни.
  •  У 90-х німецькі політики не підтримували вступ України до Альянсу.
  • Як і російські пропагандисти, в якості аргументу вони наводили домовленості перемовин «2+4».

Федеративна Республіка Німеччина негативно висловлювалася про ймовірність вступу України в НАТО на початку 90-х. Ба більше, німці навіть виступали за приєднання Києва до конфедерації з Росією та іншими колишніми радянськими республіками після розпаду СРСР.

Заборона розповідає про розсекречені документи міністерства внутрішніх справ Німеччини 1991 року.


Німеччина не хотіла розширення НАТО на схід: розсекречені документи

Німецький інститут Лейбніца видав том «Документів про зовнішню політику Федеративної Республіки Німеччини» 1991 року. Згідно із записами, серед німецьких політиків панувала думка, що «розпад Радянського Союзу буде катастрофою» на тлі протистояння багатьох національностей Москві, пише Der Spiegel.

Демократ Гельмут Коль, який 16 років був канцлером Німеччини, вважав, що Україна має лишатися в Радянському союзі, принаймні спочатку, щоб не поставити під загрозу її подальше існування. Як тільки стало зрозуміло, що СРСР загрожує розпад, німці виступали за приєднання Києва до конфедерації з Росією та іншими колишніми радянськими республіками. 

У листопаді 1991 року Коль запропонував президенту Росії Борису Єльцину вплинути на українське керівництво для приєднання до такого союзу. Про це свідчить виписка з дискусії Коля та Єльцина під час поїздки російського президента до столиці ФРН Бонна. Німецькі дипломати вважали, що Київ демонструє «тенденцію до авторитарно-націоналістичних ексцесів».

Читати більше новин в Telegram

Меморандум міністерства закордонних справ Німеччини про розширення НАТО на схід, Джерело: Der Spiegel 

1 березня 1999 року очільник МЗС Німеччини Ганс-Дітріх Геншер заявив США, що він виступає проти розширення НАТО на схід. Виправдовдання таке: під час переговорів «2+4» Радянському союзу пообіцяли цього не робити.

7 березня політичний директор міністерства закордонних справ Німеччини Юрген Хробог на зустрічі з дипломатами Великобританії, Франції та США посилався на «розуміння, висловлене в процесі 2+4, що виведення радянських військ із Заходу країни не використають для власної вигоди».

У документах йдеться, що Польща та Україна мали намір стати членами НАТО, однак їх відмовляли від цього під час конфіденційних обговорень. 

Якийсь час німці навіть виступали за те, щоб НАТО оприлюднило офіційну декларацію з обіцянкою не розширюватися на схід. У травні 1991 року міністр закордонних справ Німеччини відвідав Вашингтон і йому сказали, що цього неможливо виключити в майбутньому. Лише після цього він заявив, що не підтримує остаточну декларацію, хоча де-факто все-таки хотів уникнути розширення Альянсу на схід.

Раніше Заборона розповідала про гучний дипломатичний скандал, який виник на тлі не до кінця налагоджених стосунків між Німеччиною та Україною. Зокрема, непорозуміння між президентами країн і, як наслідок, посолом Андрієм Мельником та канцлером Олафом Шольцем.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій