Читаєте зараз
FTX хоче повернути клієнтам вклади: чому обвалилась одна з найуспішніших криптобірж світу

FTX хоче повернути клієнтам вклади: чому обвалилась одна з найуспішніших криптобірж світу

Анастасія Могилевець
  • Криптобіржу заснували у 2019 році, вже у 2022-му вона була другою за масштабами після Binance.
  • 11 листопада 2022 року FTX раптово заявила про банкрутство, керівництво направило до суду новий план реорганізації для відшкодування збитків клієнтів.
  • Загальна сума виплат оцінюється від $14.5 млрд до $16.3 мільярдів.

Падіння FTX спричинило різкий обвал курсу токена FTT, тож користувачі намагались врятувати свої кошти. Як обіцяють у компанії, майже 100% постраждалих інвесторів отримають свої вклади назад разом із надбавками. Втім, засновника FTX Сема-Бенкмана Фріда вже засудили за фінансові махінації.

Заборона розповідає про крах криптобіржі та її спроби реанімуватись.

План FTX: скільки коштів компенсують інвесторам

Згідно з новим планом, 98% клієнтів, які постраждали, мають отримати відшкодування в розмірі 118% від їхнього вкладу. Загалом у FTX хочуть виплатити суму від $14.5 млрд до $16.3 мільярдів.

Новий генеральний директор криптобіржі Джон Рей III розповів, що FTX змогла запропонувати план, який передбачає повернення 100% сум претензій плюс відсотки для всіх недержавних кредиторів. Криптобіржа зуміла збільшити суму компенсації клієнтам завдяки укладанню кількох угод, додав Джон Рей III.

Насамперед йдеться про кредиторів, які подали претензії на $50 000 або менше, а це левова частка клієнтів криптобіржі. Якщо суд погодить план FTX про реорганізацію, то вони зможуть отримати компенсацію протягом 60 днів після набуття чинності відповідного рішення. Інші неурядові інвестори наразі можуть розраховувати на відшкодування в розмірі 100% плюс до 9% як компенсацію можливих втрат від зміни ціни активів.

Читати більше новин в Telegram

Заради фінансової підтримки кредиторів FTX на продаж виставили історичну будівлю – Абатство Вітем, що розташоване по сусідству з Оксфордом у Великій Британії, пише Bloomberg. Споруда коштує близько $19 мільйонів. Ще у квітні 2022 року його придбав фонд Effective Ventures, а одним зі спонсорів був фонд FTX Foundation та ексочільник криптоплатформи Сем Бенкман-Фрід.

Будівля історичного значення знаходиться в трьох милях на захід від Оксфорда. Фото: Savills

Абатство Вітем входить до списку об’єктів історичної спадщини країни першого ступеня (той самий статус має Букінгемський палац). Історія особняка налічує понад 500 років, у XXI столітті фонд Effective Ventures вже використовував його як місце для проведення самітів та конференцій.

Ще на етапі придбання будівлі виникали суперечки про те, чи має благодійна організація право витрачати кошти на купівлю одного з найдорожчих особняків Великої Британії. Пізніше на тлі банкрутства FTX адміністрацію Фонду Effective Ventures звинуватили у фінансових зв’язках з ексочільником платформи Семом Бенкманом-Фрідом. Тож фонд вирішив розплатитися з боргами FTX Foundation власним майном, гроші з продажу якого віддадуть збіднілим інвесторам.

Банкрутство: справа проти Сема-Бенкмана Фріда

Сервіс FTX у 2019 році заснували колишній трейдер з Уолл-стріт Сем Бенкман-Фрід та співробітник Google Гері Ванг. Бізнес відкрили у Гонконгу, у 2021 році біржа відкрила американський підрозділ. Тоді ж головний офіс переїхав на Багами. Саме там колишнього виконавчого директора FTX затримали в грудні 2022 року. Він залишився в країні після краху своєї компанії.

Чоловіка підозрювали у фінансових злочинах. Коли криптобіржа оголосила про банкрутство в листопаді, багато користувачів не змогли вивести свої кошти. Так, FTX заборгувала своїм 50 найбільшим кредиторам майже $3.1 мільярда.

Арешт стався за день до того, як Бенкман-Фрід мав звітувати перед комітетом за фінансовими послугами Палати представників разом із новим гендиректором Джоном Реєм III.

Підозрюваного екстрадували до Сполучених Штатів, однак Багамські острови продовжили власне розслідування проти Бенкмана-Фріда. Суд присяжних у США визнав його винним за сімома статтями, зокрема, у шахрайстві проти інвесторів FTX та змові з метою відмивання грошей.

А в березні 2024 року суд Нью-Йорку оголосив вирок у справі американського підприємця – 25 років увʼязнення за крадіжку $8 млрд у клієнтів заснованої ним криптовалютної біржі. Прокуратура назвала це одним із найбільших фінансових шахрайств в історії США, пише Reuters. Колишнього бізнесмена додатково звинуватили у брехні під час свідчень на суді.

Бенкман-Фрід на свій захист сказав, що припустився помилки, не створивши команду з управління ризиками. Втім, колишній очільник FTX заперечив, що мав намір вкрасти гроші клієнтів.

Раніше Заборона розповідала про судовий вирок колишньому генеральному директору криптоплатформи Binance Чанпену Чжао. Він пробуде у в’язниці чотири місяці.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій