'
Читаєте зараз
Гендерно-нейтральний Бог: англіканська церква перегляне 500-річне правило

Гендерно-нейтральний Бог: англіканська церква перегляне 500-річне правило

Ilona Kivva
Автор:
  • Головною церквою Великої Британії є англіканська. Вона була сформована у результаті відокремлення від Папства у 1534 році.
  • У 2019 році в релігійній структурі розпочали велику реформу з осучаснення богослужіння.
  • Подібну трансформацію провели у лютеранській церкві Швеції у 2017 році.

Англіканська церква створить спеціальну комісію, яка перегляне півтисячолітню традицію звертатися до бога як до чоловіка. Зокрема, запропоновано використовувати гендерно-нейтральні форми звернення, адже у християнстві Господь не має чітко визначеної статі.

Заборона розповідає про реформу та інклюзивну релігійну мову.


Церква Англії може припинити називати Бога «Він»

Англіканська церква належить до християнського протестантизму. Вона була заснована королем Генріхом VIII в 1534 році після відмови папи Климента VII анулювати шлюб монарха з Катериною Арагонською. Було створено окрему від Папства структуру, однак англіканство зберегло єпископальну форму правління і всі притаманні католицизму традиції, зазначає Britannica.

Нині церкву, як і 500 років тому, очолює британський монарх, однак тепер це більше формальність, адже всі рішення ухвалює синод, а керує Кентерберійський архієпископ.

Впродовж століть англіканство вважалося більш консервативним, ніж інші форми протестантизму, зокрема, через те, що дотримувалися традиційних богослужінь. У 2019 році церква розпочала велику реформу, яка має три основні пункти:

Читати більше новин в Telegram
  • сприяння національному благу Великої Британії;
  • збільшити кількість послідовників;
  • оновлення поглядів на богослужіння.

У рамках останнього пункту, серед іншого, буде переглянуте питання, як правильно називати бога у контексті статі. Для цього навесні 2023 року запрацює спеціальна комісія.

«Церква протягом кількох років досліджувала використання гендерної мови. Після діалогу між двома комісіями в цій сфері навесні [2023 року] розпочнеться новий спільний проєкт щодо гендерної мови. Як і інші потенційні зміни в літургії, нове формулювання та кількість дозволених форм відпущення гріхів вимагатиме затвердження синодом», — розповів The Guardian віцеголова літургійної комісії преподобний Майкл Іпгрейв.

Пропонують замінити чоловічі форми звернення до Господа (Він, Отець наш) на гендерно-нейтральні. Як саме — поки невідомо.

«Тут немає нічого нового. Християни з давніх часів усвідомлювали, що бог не є ні чоловіком, ні жінкою. Однак різноманітність способів звертання й описів, які можна знайти в святому письмі, не завжди знаходила відображення в нашому поклонінні», — прокоментував речник англіканської церкви.

Гендерна рівність у релігії: приклад Швеції

Подібну реформу провели ще у 2017 році у лютеранській церкві Швеції, парафіянами є близько 95% населення країни, пише The Local.

Церковна асамблея ухвалила рішення щодо оновлення літургійного довідника. Використовувати чоловічі форми звернення не заборонили, просто додали альтернативні, які є рекомендованими для вживання, особливо під час богослужіння. 

Фактично звернення «Він» та «Отець» замінили на «Бог», адже це слово в англійській та шведській мові не має гендерного відтінку. Приміром, замість «в ім’я отця, сина і святого духа», запропоновано використовувати «в ім’я бога, отця та сина і святого Духа» або «в ім’я триєдиного бога». Також можна вживати жіночий граматичний рід для святого духа: den heliga anden замість den helige ande — останнє слово перекладається як «дух», але різної статі, тобто суфікс en — жіночий рід, e — чоловічий.

Парафіяни та пастори можуть самостійно обирати бажану форму звернення як сталу або ж використовувати різні форми навіть в одній молитві.

Раніше Заборона розповідала про зміни стилю церковного календаря в УГКЦ і ПЦУ. Українська греко-католицька церква з осені 2023 року відзначатиме майже релігійні свята у інші дати, громади ПЦУ поки що вирішують самі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій