'
Читаєте зараз
Головна редакторка Заборони випустила книгу про терористів із пострадянського простору. Розповідаємо, що варто про неї знати (і рекомендуємо!)

Головна редакторка Заборони випустила книгу про терористів із пострадянського простору. Розповідаємо, що варто про неї знати (і рекомендуємо!)

Yuliana Skibitska
Головна редакторка Заборони випустила книгу про терористів із пострадянського простору. Розповідаємо, що варто про неї знати (і рекомендуємо!)

В українському видавництві «Саміт-Книга» вийшла документальна книга головної редакторки і співзасновниці Заборони Катерини Сергацкової — «Прощавай, «Ісламська державо»: лишається тільки майбутнє». Вона розповідає про бойовиків із пострадянського простору, які воювали за найжорстокішу терористичну організацію останніх років. Ми відповідаємо на основні питання про книгу й розповідаємо, як авторка працювала над нею.


Про що ця книга?

Книга «Прощавай, «Ісламська державо»: лишається тільки майбутнє» розповідає, як люди з пострадянських країн виїжджали воювати за «Ісламську державу» — найжорстокішу терористичну організацію останнього десятиліття. З 2013 року до неї приєдналося, за найскромнішими підрахунками, близько 15 тисяч громадян Росії, Узбекистану, Казахстану, Таджикистану, Киргизстану, Азербайджану, Грузії та України. Вони склали третину всіх іноземців, що вступили в ІДІЛ і воювали на території Сирії та Іраку.

Але це не суха аналітика: авторка зосередилася на особистих історіях цих людей. Вони розповідають їй, чому поїхали воювати за «Ісламську державу», що підштовхнуло їх до тероризму, і як вони існують після того, як повернулися до мирного життя. У книзі також є історії людей, яких несправедливо звинуватили в участі в «Ісламській державі», тим самим зруйнувавши їм життя. На Забороні виходили історії про це: почитайте про Магомеда Гадаєва, якого російський спецназ катував, а Франція, попри заклики правозахисників, депортувала на батьківщину.

Як писалася ця книга?

Довго й ретельно. Катерина Сергацкова п’ять років записувала інтерв’ю з людьми, які воювали за «Ісламську державу», членами їхніх сімей, бойовиками, що воювали в Сирії з іншими терористичними організаціями, і співробітниками спецслужб, які їх вербували. Щоби поговорити з цими людьми, вона їздила в Грузію, Туреччину та Ірак, а частина інтерв’ю проводилася в містах України, де переховувалися бойовики (а дехто з них переховується й досі).

Що потрібно знати, перш ніж починати читати цю книгу?

Книга розповідає, як розвивалися терористичні рухи на пострадянському просторі після розпаду СРСР. Але базово варто знати, наприклад, про першого президента Чеченської республіки Ічкерія Джохара Дудаєва, його послідовника Шаміля Басаєва й засновника «Імарату Кавказ» (терористична організація, що склала кістяк кавказького крила «Ісламської держави») Доку Умарова.

Чому авторка взагалі вирішила писати на цю тему?

Тому що раніше не було жодної документальної книги, яка розповідала б про роль цих бойовиків у зміцненні та поширенні «Ісламської держави» і про те, як вони опинилися в лавах терористичної організації. Докладніше про причини, які змусили Катерину Сергацкову взятися за таку складну тему, можна почитати в її інтерв’ю: наприклад, ось інтерв’ю «Фокусу», ось — «Радіо Свобода», а ось — виданню «TheДевочки».

Навіщо мені про це читати?

В Україні, як і в більшості пострадянських країн, ця тема з різних причин мало обговорюється. Проте Служба безпеки України регулярно повідомляє, що затримала бойовиків «Ісламської держави»: наприклад, 2019 року в Києві був заарештований Цезар Тохосашвілі, один із командирів іділівської секретної служби. Операцію з його затримання СБУ проводила разом з американським ЦРУ і грузинським МВС.

Про причини тероризму в пострадянських країнах і його наслідки важливо знати, щоби розуміти, чому світ сьогодні — не дуже безпечне місце, а виправити це додатковими засобами безпеки не вийде.

Крім того, ви з великою ймовірністю перетиналися з людьми, які воювали за «Ісламську державу» або підтримували терористів — на вулицях, ринках, у кафе і громадському транспорті. Варто дізнатися про них більше.

Чому я маю вірити авторці?

Авторка регулярно випускала статті, що включали інтерв’ю з бойовиками та членами їхніх сімей, проводила фактчекінг інформації, яку повідомляли ці люди, і користувалася допомогою експертів із теми, щоби не допустити маніпуляцій і помилок. У 2017 році Катерина Сергацкова стала фіналісткою міжнародної премії FPA Young Journalist Award за серію публікацій про пострадянських терористів, а також фіналісткою премії «Честь професії» за інтерв’ю з бойовиком «Ісламської держави».

Гаразд, умовили. Де купити і скільки коштує?

Книга «Прощавай, «Ісламська державо»: лишається тільки майбутнє» продається на сайті авторки, сайті видавництва «Самміт-Книга» і в онлайн-магазині Yakaboo, а також доступна в мережі магазинів «Книголенд». Ціна — від 300 грн (приблизно $12).

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій