Літаки F-16, танки Leopard та Abrams, системи Patriot та кораблі для ВМС: головні прориви України у західній допомозі
Для допомоги Україні у протистоянні російській агресії було створено Контактну групу з питань оборони України, яка об’єднала близько півсотні країн. Зустрічі міністрів оборони у форматі Рамштайн (назва виникла у зв’язку з місцем проведення першого засідання, яке відбулося на базі Повітряних сил США Рамштайн у Німеччині) мають синхронізувати та прискорити надання військової допомоги Україні.
Створені міжнародні коаліції з окремих країн брали на себе зобов’язання інтенсивно допомагати силами та засобами за обраними напрямами. Так ми отримали танкову, літакову, морську коаліції, а також коаліцію з посилення протиповітряної оборони України.
Разом з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI», військовим експертом Павлом Лакійчуком редакторка Заборони Світлана Гудкова підбила підсумки їхньої роботи.
Морська коаліція
Це наймолодша коаліція, яка була створена наприкінці 2023 року. Її очолили Велика Британія та Норвегія. Оцінювати результати роботи зарано, проте вже зараз можна говорити про її важливість у майбутньому.
Розвиток військово-морських сил — один з найзатратніших по часу та фінансах, пояснює Лакійчук. Тим паче в умовах війни, коли Туреччина закрила прохід для військових кораблів у Чорне море, і ми чисто фізично не можемо отримати плавзасоби, які раніше були заплановані для передання Україні. Зокрема, йдеться про два мінні тральники від Британії, які мали увійти у Чорне море у 2022 році.
Окрім того, у рамках коаліції Лондон анонсував передання Україні ще двох протимінних кораблів класу Sandown та понад чотирьох десятків інших транспортних засобів зі свого складу військово-морського флоту.
«Наші партнери розуміють, що на перспективу першим завданням ВМС України після перемоги буде розмінування Чорного моря. Для цього Британія передає нам ще два тральники. Поки кораблі не можуть бути доставлені, вони не стоять без діла, а займаються бойовою підготовкою. У 2023 році вони брали участь у навчаннях «Сі Бриз», які проходили у Північному морі біля берегів Британії. Навчання мали протимінне спрямування за участі цілої низки європейських держав», — розповідає військовий експерт.
Та попри усі перепони, наші союзники знаходять способи посилювати спроможності українських військово-морських сил. Основний напрям — патрульні сили у морі та на річках, каже Лакійчук.
«Йдеться про передачу транспортних засобів в обхід блокування моря. Мало хто про це говорив, але і британці, і американці доставляли катери для наших прикордонників та морських сил на балкерах у Румунію як вантаж. Звідти вони переправлялися до нас своїм ходом по Дунаю», — повідомив він.
Авіаційна коаліція
У рамках цієї коаліції, яку очолили Данія та Нідерланди, понад десяток країн запропонували свої летовища та літаки для навчання наших пілотів керування винищувачами F-16. Це був перший прорив на шляху до отримання Україною західних зразків літаків. Другим став дозвіл США на передачу F-16 іншими країнами, які висловили таке бажання.
Наразі наші військові продовжують навчання у різних країнах світу. Очікується, що перші літаки прибудуть в Україну вже в першому кварталі 2024 року.
Павло Лакійчук розділяє роботу коаліції на коротко-, середньо- та довгострокову перспективу: «На першому етапі ми отримали від партнерів радянські та пострадянські літаки. У середньостроковій перспективі 2024 року ми очікуємо на літаки F-16. Як це буде розвиватися надалі, поки складно сказати».
Проте рішення про передачу Україні цих літаків відкрило нам можливості у довгостроковій перспективі, пояснює військовий експерт.
«Це відкрило нам можливість вести переговори про передачу наступних поколінь літаків, зокрема F-18, шведських Gripen та французьких винищувачів Rafale», — сказав він.
Однак невирішеним залишається питання озброєння, яке Україна може отримати до цих літаків. Щодо цього ще тривають обговорення.
Танкова коаліція
Це одна з перших коаліцій, яка була започаткована ще на початку 2023 року. Понад 10 країн-партнерів пообіцяли передати в першій хвилі близько 200 одиниць різних типів танків:
- Leopard 2 A4;
- Leopard 2 A5+;
- Leopard 2 A6;
- Т-72;
- PT91 Twardy;
- AMX–10RC;
- Challenger 2.
Головною перепоною на той момент було небажання Німеччини передавати танки Leopard — дозвіл від німців мали отримати й інші країни, у яких ці танки перебували на озброєнні.
«Щоби нарешті було прийнято рішення про передачу Leopard, наші партнери були вимушені передати невеликі партії Challenger і навіть Abrams. Це дуже добре, і хоча Abrams поки тримаються в резерві, Challenger виявилися досить ефективними на полі бою. Але все впирається в той же Leopard. Добре, що вони все ж надійшли до нас, і разом з партнерами ми знайшли способи їх обслуговування та забезпечення боєприпасами, що також важливо. Але тут не все добре. Спочатку нам обіцяли танки Leopard 2, але потім все зійшло до старіших Leopard 1. Не хочу їх порівнювати з танками Т-72, але це техніка, яку вже не експлуатують у потужних арміях. Плюс, як виявилось, з обіцяних 200 танків ми отримали всього 30, тому зі швидкістю поставок є проблеми», — розповів Лакійчук.
Водночас не виключено, що виробництво танків Leopard в Україні розгорне німецький оборонний концерн Rheinmetall. Для цього компанія планує орендувати декілька українських заводів, де також буде передбачено ремонт та обслуговування вже наявних в Україні танків.
Коаліція з посилення ППО
Це найбільш вдалий формат з усіх, вважає військовий експерт. У 2023 рік Україна входила зі старою радянською системою протиповітряної оборони, яку було дуже важко посилити додатковими ракетами та комплексами через відсутність таких зразків на озброєнні. Найбільший внесок тут зробила Словаччина, котра передала свою єдину батарею С-300, — далі треба було переходити на сучасні засоби протиповітряної оборони.
«І тут було декілька проривів: передача NASAMS від Норвегії, найновіші сучасні комплекси IRIS-T від Німеччини, яких не було на озброєнні у жодної армії світу. І, звісно, початок передачі Patriot. Це був найбільший прорив для нас», — вважає Лакійчук.
І робота з посилення захисту українського неба триває. У жовтні 2023 року одна з лідерок коаліції, Німеччина, оголосила про передачу Україні додаткових систем ПРО Patriot та IRIS-T. А президент Володимир Зеленський заявив, що кілька нових систем Patriot захищатимуть Україну взимку.
«На щастя, що стосується оборонного озброєння, то тут у наших західних партнерів просто немає аргументів проти його передачі. Тим паче того, що належить до протиповітряної оборони», — резюмує Лакійчук.