'
Читаєте зараз
Грошей не буде: чому ЄС не передасть Україні €5 млрд прибутків від активів РФ

Грошей не буде: чому ЄС не передасть Україні €5 млрд прибутків від активів РФ

Daniil Tsarevskyi
  • В березні 2024 року Єврокомісія збиралась розробити план із передачі кількох мільярдів доходів від заморожених російських активів Україні. Реалізувати збиралися вже влітку.
  • Ці гроші можна було б використати на закупівлю озброєння через наявні фонди або інвестувати в оборонну промисловість.
  • Euroclear, який зберігає €190 млрд, 26 березня 2024 року отримав дозвіл від ЄС не передавати €5 млрд, які накопичились за 2022-2023 роки.

Депозитарій збирається використати ці гроші для покриття збитків, які він отримав від повномасштабного вторгнення, а також на юридичні позови, які направляє РФ. Також нібито існує проблема з передачею коштів заднім числом. Однак Україна таки отримає інші кошти з цих же активів.

Заборона розповідає про проблеми з передачею Україні прибутку від заморожених російських активів.

Гроші для Києва: рішення Єврокомісії

Європейський Союз збирався надати Україні €2-3 млрд прибутків, які депозитарій Euroclear отримав від заморожених російських активів. Єврокомісія розробляла план, щоб надати гроші вже влітку 2024 року.

Перша частина грошей мала бути надана вже в липні. Для того, щоб передати активи, Брюссель мав отримати схвалення усіх держав-членкинь. Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала спрямувати кошти на військову підтримку, а не на післявоєнну відбудову, що передбачалося спочатку. Це викликало дискусії партнерів.

Від початку повномасштабного вторгнення близько €190 млрд коштів Центробанку Росії були заморожені бельгійською депозитарно-клінінговою установою Euroclear. Компанія інвестує їх, щоб уникнути накопичення фінансових ризиків. Це продукує прибуток, на який і може розраховувати Україна.

Читати більше новин в Telegram

У січні 2024 року міністри закордонних справ ЄС дійшли консенсусу, що прибутки можна було б так використовувати, а вже в лютому було ухвалено частину законодавчих актів, яке дозволяло це реалізувати.

ЄС міг би закупити за ці кошти зброю Україні через наявний фонд або використати їх для інвестування в українську оборонну промисловість, вважають у Financial Times. Так, Брюссель міг би привласнити 97% чистого прибутку, отриманого від заморожених російських активів, і перерахувати їх до бюджету ЄС. Потім ці гроші виплачувалися б щоквартально або двічі на рік і могли бути використані на користь України.

Euroclear: що робитиме з грошима

Депозитарій Euroclear 26 березня 2024 року отримав дозвіл від Європейського Союзу не передавати Україні €5 млрд прибутків від грошей РФ. Ці кошти будуть використані для покриття потенційних витрат компанії, пише Politico.

Так, Євросоюз все ще збирається передавати близько 90% прибутків від іммобілізованих російських активів, проте лише ті гроші, які накопичувались від 15 лютого 2024. Таким чином Україна не отримає ті самі €5 млрд, які Euroclear заробив за 2022-2023 роки.

Ці гроші депозитарій залишить собі для оплати майбутніх судових позовів Росії. У документі від Єврокомісії використовується наступне формулювання: «кошти призначені для покриття витрат, ризиків і збитків, понесених центральними депозитаріями цінних паперів… через війну в Україні». Euroclear також має право залишити 10% прибутку після 15 лютого 2024 року як додаткову гарантію. Якщо юридичні ризики не матеріалізуються до 2027 року, компанія передасть ці відсотки ЄС, але не €5 млрд.

До лютого 2024 року російські організації подали 94 позови проти Euroclear з вимогою компенсувати втрати. При цьому генеральний директор компанії заявляв про прямі збитки лише в 34 мільйони євро від початку повномасштабного вторгнення. Ще один аргумент — це потенційна небезпека від рішення використати прибутки за 2022-2023 рік заднім числом.

«Я ніколи не чув, що 5 мільярдів євро є буфером для Euroclear. Це надто велика [сума] грошей, щоб бути буфером для будь-якого потенційного позову. Проте існують дуже обмежені обставини, за яких нормативні акти можуть застосовуватися заднім числом», — прокоментував міністр юстиції України Денис Малюська.

Раніше Заборона розповідала про економічний безвіз для України. Євросоюз продовжить безмитну торгівлю, проте з рядом умов та потенційних обмежень

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій