ГУР потопило корвет «Сергей Котов» з ЧФ РФ: які ще кораблі Україна знищила за два роки великої війни
- У ніч з 4 на 5 березня спецпідрозділ ГУР уразив російське патрульне судно — корабель затонув.
- «Сергей Котов» — серійний патрульний корабель проєкту 22160. Судно спустили на воду лише у 2021 році,
- Загалом від початку повномасштабного вторгнення Україна вразила понад 20 кораблів з Чорноморського флоту РФ.
Чи не найбільш визначним досягненням українських захисників стало враження крейсера «Москва». Втрата флагмана обійшлась Росії у $750 мільйонів (і, звісно, стала серйозною прогалиною у морській обороні). При цьому Україні вдалось також завдавати удару по російській підводці вартістю $300 млн (що зробили таким способом взагалі вперше в історії). А від початку лютого 2024 року воїни вже потопили три судна.
Заборона розповідає про найбільш значущі ліквідовані судна ворога.
Операція ГУР 5 березня: деталі
У ніч з 4 на 5 березня спецпідрозділ Головного управління розвідки України Group 13 атакував патрульний корабель Чорноморського флоту РФ «Сергей Котов». Уточнюється, що місія відбулась у співпраці з Військово-морськими силами ЗСУ та за підтримки Міністерства цифрової трансформації України.
Внаслідок удару морськими дронами «Magura V5» російський корабель проєкту 22160 зазнав пошкоджень корми, правого та лівого бортів. Вогневе ураження «Котова» відбулось у територіальних водах України, неподалік Керченської протоки. Внаслідок вибуху судно знищено та не підлягає відновленню.
Попередньо, сім військових загинуло, ще шестеро — поранені. 52-х членів екіпажу, ймовірно, евакуювали.
Читати більше новин в TelegramСили оборони, за інформацією ЗМІ, також знищили вертоліт, найімовірніше, Ка-27, який був розташований на палубі судна.
Сергій Котов: що за корабель
«Сергей Котов» — серійний патрульний корабель проєкту 22160, четвертий за рахунком у цій серії. Його названо на честь військового СРСР, контрадмірала Сергія Котова.
Судно спустили на воду у 2021 році, а вже 30 липня 2022 року воно поповнило склад Чорноморського флоту РФ. Корабель разом із «Москвою» брав участь у нападі на острів Зміїний на початку вторгнення.
Проєкт 22160 за призначенням належить до OPV-корветів, які мають охороняти територіальні води, боротись із контрабандою, піратством. Також подібні судна мають проводити пошуково-рятувальні операції та охороняти морські конвої.
Судна цього класу озброєні:
- 76-мм артилерійською установкою АК-176МА;
- вісьмома комплектами переносними зенітними ракетними комплексами (ПЗРК) 9К338 «Игла-С»;
- двома 12.7-мм кулеметами «Корд»;
- двома 55-мм малогабаритними протидиверсійними гранатометами ДП-65;
- двома 45-мм гранатометами ДП-64.
Патрульний корабель також може базувати палубний гелікоптер Ка-27 або Ка-29.
Екіпаж судна складав 80 людей. Вартість потопленого корабля становить близько $65 мільйонів.
Цікаво! У Росії залишилось лише три такі судна: «Василий Быков», «Дмитрий Рогачев», «Павел Державин».
Чорноморський флот РФ: які кораблі знищила Україна
Від початку повномасштабного вторгнення Україна регулярно ефективно атакує російські кораблі в Чорному морі. Так, станом на 6 лютого, СтратКом ЗСУ повідомляв, що захисники вивели з ладу 24 кораблі та один підводний човен. Від того моменту Україна знищила ще два кораблі: «Цезарь Кунников» 14 лютого та «Сергей Котов» 5 березня.
Деякі важливі виведені з ладу за 2 роки цілі:
- крейсер «Москва» — головний корабель проєкту 1164 «Атлант». Він був одним із найбільш озброєних у частині ППО кораблів флоту й здійснював прикриття сухопутних військ, міг вражати цілі за 1000 км. Україна знищила 13 квітня 2022 року, ймовірно, за допомогою ракетної системи «Нептун» або «Гарпун» та за прикриття безпілотників. Орієнтовна вартість — $750 млн;
- «Ростов на дону» — російський дизель-електричний підводний човен проєкту 636.3 «Варшавянка». Фактично це удосконалена Росією версія субмарин класу Kilo — одного з найуспішніших проєктів СРСР. Оснащена пусковими для Калібрів, які можуть здійснювати постріли з-під води. Україна вразила 13 вересня, коли він стояв на ремонті. Орієнтовна вартість — $300 млн;
Підводний човен «Ростов-на-Дону». Фото: Defense Express
- десантний корабель «Новочеркаськ» — він належить до класу Ropucha, або проєкт 775. Він об’єднує десантні кораблі, які призначені для роботи в поєднанні з іншими бойовими елементами у форматі «бій з корабля на берег». Україна вразила крилатими ракетами 26 грудня 2023 року. Орієнтовна вартість — $85 мільйонів;
- «Івановець» — ракетний катер проєкту 1241 «Молния». Він призначений для знищення бойових надводних кораблів противника, десантних і транспортних засобів і судів у морі, пунктах базування, морських угруповань і їх прикриття, а також для прикриття кораблів і суді ворога від надводних і повітряних загроз. ГУР знищили 1 лютого 2024 року морським дронам. Орієнтовна вартість — $60-70 млн;
- «Цезарь Куников» — це десантний корабель, який належить до проєкту 775 (клас Ropucha, той що і в «Новочеркаську»). Використовувалося під час вторгнень Росії в Грузію та Сирію. Україна вразила його 14 лютого 2024 року. Орієнтовна вартість — $110 млн;
- корабель типу «Тарантул» — Україна уразила і знищила 29-30 грудня під час удару по Севастополю;
- великий десантний корабель «Саратов» — Україна знищила 24 березня 2022 року.
- «Орськ» — великий десантний корабель, який Україна знищила 24 березня 2022 року.
Раніше Заборона розповідала про переміщення ППО С-400 із Калінінграда. Так, Росія намагається відновити втрати у своїй передовій системі після атак України.
Читати більше новин в Telegram