'
Читаєте зараз
Human Rights Watch звинуватила ЗСУ у навмисному замінуванні Ізюму

Human Rights Watch звинуватила ЗСУ у навмисному замінуванні Ізюму

Yevheniia Kostina
  • Правозахисна організація стверджує, що українці розкидали міни-метелики, коли район в Харківській області був окупований росіянами (березень—10 вересня 2022 року). 
  • Україна є державою-учасницею Договору про заборону мін 1997 року, який забороняє будь-яке використання протипіхотних мін.
  • Омбудсмен

Збройні сили України начебто під час окупації розсіяли наземні міни в районі Ізюма, спричиняючи жертви серед цивільного населення. Human Rights Watch опитала 100 людей після деокупації регіону, стверджує, що має свідків і вимагає від влади розслідування. Тут кажуть, що «російські війська неодноразово застосовували протипіхотні міни та вчиняли звірства по всій країні, але це не виправдовує використання Україною цієї забороненої зброї».

Заборона розповідає про скандальну доповідь міжнародної правозахисної організації. Новина оновлюється.


Доповідь HRW: міни-метелики на Харківщині

Україна повинна розслідувати очевидне використання її військовими тисяч реактивних протипіхотних мін у місті Ізюм і навколо нього, коли російські війська окупували цей район, заявила правозахисна організація.

«Human Rights Watch задокументувала численні випадки, коли ракети з протипіхотними мінами PFM, які також називають «мінами-метеликами» або «мінами-пелюстками», були випущені по окупованих Росією районах поблизу російських військових об’єктів. Україна є державою-учасницею Договору про заборону мін 1997 року, який забороняє будь-яке використання протипіхотних мін», — йдеться в докладі HRW.

Залишки касет КПФМ-1С-СК 1988 року випуску, які дослідники Human Rights Watch знайшли в Ізюмі в жовтні 2022 року. Ці касети використовуються для доставки мін ПФМ ракетою-поставником 9М27К3 «Ураган». Касета відкривається під час польоту за допомогою невеликого заряду вибухової речовини, щоб відокремити її від секції ракетного двигуна зброї, і розкидає 312 мін PFM на територію. © 2022 Human Rights Watch

З моменту повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року російські війська використовували протипіхотні міни в багатьох районах України, включно з мінами-пастками, які активують жертви зброї. Раніше Human Rights Watch опублікувала три звіти, в яких задокументовано застосування російськими військами протипіхотних наземних мін в Україні у 2022 році.

Читати більше новин в Telegram

«Українські сили, схоже, розсіяли наземні міни в районі Ізюма, спричиняючи жертви серед цивільного населення та становлячи постійний ризик. Російські війська неодноразово застосовували протипіхотні міни та вчиняли звірства по всій країні, але це не виправдовує використання Україною цієї забороненої зброї», — сказав директор відділу озброєнь Human Rights Watch Стів Гуз.

За словами українського омбудсмена, використання протипіхотних мін є справді проблемою, адже за 9 років територія України стала найбільш забрудненою у світі саме цими мінами. Очевидно, що це несе велику загрозу цивільним людям. «Поясню одну важливу річ — ця проблема існує, бо Україна протистоїть ворогу ще з 2014 року. Ворогу, який має набагато більше різного озброєння і використовує проти наших людей весь свій арсенал», — зауважує Дмитро Лубінець.

Уповноважений з прав людини наголошує, що Україна зверталася до ООН ще у 2018 році і казала, що у зв’язку з війною не може повністю гарантувати виконання Оттавської конвенції [Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництво і передачу протипіхотних мін та про їх знищення]. Росія ж, своєю чергою, не є стороною цієї конвенції.

Міни-пелюстки: що це таке

Більшість типів протипіхотних мін встановлюються вручну. Протипіхотні міни PFM, які, як стверджує HRW, використовуються в Ізюмі та навколо нього, спрацьовують лише тоді, коли їх розкидають літаки, ракети та артилерія, або коли вони випущені зі спеціалізованих транспортних засобів чи пускових установок.

ДЕТАЛІ НА ЗАБОРОНІ Ворог засіває Донбас непомітними мінами-метеликами: світ заборонив їх 25 років тому

«Застосування протипіхотних мін порушує міжнародне гуманітарне право, оскільки вони не можуть розрізняти цивільних осіб і комбатантів. Нерозміновані наземні міни спричиняють переміщення, перешкоджають доставці гуманітарної допомоги та сільськогосподарській діяльності», — кажуть в правозахисній організації.

Мапа України без Криму. Скріншот з публікації доповіді HRW, що розміщено на сайті організації 31 січня 2023 року

Ізюм: Human Rights Watch опитала свідків

Російські військові захопили Ізюм та прилеглі території до 1 квітня 2022 року і повністю контролювали їх до початку вересня, коли українські війська почали контрнаступ. Окупанти затримували, допитували та катували жителів, а в деяких випадках насильницько ув’язнювали та вбивали мирних жителів.

Human Rights Watch провела дослідження в Ізюмському районі з 19 вересня по 9 жовтня [тобто вже після деокупації], опитавши понад 100 людей, у тому числі свідків застосування мін, постраждалих від мін, рятувальників, лікарів та українських саперів. Усі опитані сказали, що бачили міни на землі, знали когось, хто був поранений від них, або були попереджені про їхню присутність під час російської окупації Ізюма.

«Х’юман Райтс Вотч задокументувала використання мін PFM у дев’яти різних районах міста Ізюм та його околиць і підтвердила 11 жертв серед цивільного населення від цих мін. За словами медиків, вони пролікували близько 50 мирних жителів, у тому числі щонайменше п’ятеро дітей, які, очевидно, отримали поранення від протипіхотних мін у цьому районі під час або після російської військової окупації. Близько половини поранень включали травматичні ампутації стопи або гомілки, травми, що відповідають вибуховим мінам ПФМ. Дослідники не змогли визначити, чи були поранені чи вбиті російські військові під час ракетних атак, які розсіяли наземні міни», — зазначено в доповіді.

Раніше Заборона розповідала про подібну доповідь іншої міжнародної організації в серпні 2022 року. Тоді Amnesty International звинуватила ЗСУ у порушенні міжнародного права. Це призвело до втрати правозахисниками репутації, довіри та донатів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій