Іспанія хоче створити найуніверсальнішу у світі ППО: чи реально це
- В країні з 1986 року діє військова науково-дослідна програма, яка передбачає створення новітньої зброї.
- У рамках проєкту Міноборони оголосило замовлення на розробку сучасної системи ППО.
- За розробку візьмуться кілька компаній. Для створення демонстраційних версій їм виділять по €950 000.
Іспанська система протиповітряної оборони має стріляти різноманітними снарядами для протидії літакам, гелікоптерам, балістичним і крилатим ракетам, безпілотникам та навіть артилерії. При цьому техніка має бути високомобільною та працювати на малих та надмалих висотах, що робить її ідеальною як для захисту військ на передовій, так і важливих стратегічних об’єктів у тилу. Подібна система вже існує, однак у ній безліч недоліків.
Заборона розповідає про іспанський оборонний проєкт.
Coincident R&D: коротко про програму
Coincident R&D — це масштабна науково-дослідна програма, яка діє ще з 1986 року. Проєкт реалізовує Генеральне управління озброєння та матеріально-технічної бази Іспанії (DGAM), що працює при Міністерстві оборони.
Програма була створена для розробки новітньої військової техніки та зброї. При цьому ідеї інженери можуть брати навіть з цивільних проєктів, тобто пристосовувати якісь технології до військових цілей.
Це працює так:
Читати більше новин в Telegram- DGAM оголошує завдання;
- бажаючі взяти участь пропонують свої напрацювання для втілення ідеї у життя;
- компанія-переможець (їх може бути кілька) отримує фінансування і розробляє прототип;
- разі успіху видається державне замовлення на виробництво.
Оборонне управління у 2023 році оголосило новий конкурс. Так, воно фінансуватиме розробку нової системи протиповітряної оборони, пише Infodefensa.
Взяти планують одразу кілька проєктів, на кожен виділять по €950 000. Компанії мають 60 днів, починаючи з 3 травня для надання пропозицій.
«Департамент вимагає розробити демонстраційні системи нейтралізації повітряної загрози на базі гарматної або реактивної артилерії. Рішення мають підходити для сценаріїв C-RPAS [Counter Remotely Piloted Aircraft Systems] — проти дистанційно пілотованих літальних апаратів і C-RAM [Counter Rocket, Artillery, and Mortar] — проти артилерійських/мінометних снарядів і ракет», — йдеться в оголошенні.
Це означає, що ППО має бути максимально універсальної та однаково ефективно (чи принаймні з мінімальною різницею) знищувати ворожі ракети, бомби, безпілотники та навіть артилерійські й мінометні снаряди.
Фактично просять поки створити тільки саму пускову з супутніми технологіями, а от про платформу, на якій вона встановлюватиметься, відомостей мало. Це може бути як вже існуюча, наприклад, від РСЗВ HIMARS, так і абсолютно нова.
При цьому для учасників конкурсу є дві додаткові умови:
- пускова має бути адаптована для встановлення саме на наземну платформу з власними датчиками та системою виявлення і відстеження цілей, яка забезпечує захист від літаків, гелікоптерів, реактивних ракет та балістики;
- повинна бути передбачена можливість інтеграції з різними системами управління вогнем;
- робота на малих та надмалих висотах;
- висока мобільність;
- поєднує в собі зенітні ракети та артилерійське озброєння.
Подробиць щодо тактико-технічних характеристик також не розголошують.
«Можна сказати, що іспанці хочуть мати у себе на озброєнні щось на кшталт російського зенітного ракетно-гарматного комплексу “Панцирь”, але зі значно удосконаленими можливостями щодо знищення цілей», — кажуть у Defense Express.
ЗРГК «Панцирь»: що за зброя
Панцир, або SA-22 Greyhound — система ППО малої дальності, призначена для точкового захисту стратегічних військових і цивільних об’єктів. Вона була взята на озброєння РФ у 2012 році пише Military Today.
Техніка (як заявлено) здатна вражати широкий спектр повітряних цілей, серед яких:
- літаки;
- вертольоти;
- балістика;
- крилаті ракети;
- керовані бомби;
- безпілотники;
- розробники стверджують, що може виявляти та вражати навіть малопомітні літаки, такі як американські винищувачі F-22 і F-35, однак про проведення подібних випробувань на виявлення не повідомлялося.
Взагалі Панцир — це капітальна модифікація застарілого зенітно-ракетного комплексу 2С6 «Тунгуска» на базі гусеничного шасі. Вона одночасно несе до 12 ракет класу «земля-повітря» в герметичних контейнерах. Ці ракети готові до пуску і мають радіокомандне наведення. Дальність складає від одного до 20 км, а максимальна висота не перевищує вісім кілометрів.
Техніку також оснащено двома спареними 30-мм гарматами, які є похідними від авіаційних. Їх загальна скорострільність досягає 5 000 пострілів/хв, а дальність сягає чотирьох кілометрів.
Цікаво! Ця система протиповітряної оборони може вести вогонь ракетами на ходу, але з гармат можна вести вогонь тільки тоді, коли машина стоїть на місці та піднята на чотирьох гідравлічних домкратах. При цьому основне призначення гармат — самооборона, ефективність якої для ППО суттєво знижується без руху. Це підтверджують численні випадки знищення техніки у Сирії та Лівії.
Панцир виявляє цілі на відстані 30-36 км і має дальність супроводу понад 24 км. Також є тепловізійна система та оптичний трекер. Передбачена можливість ураження двох цілей одночасно, тож за хвилину вона теоретично може ліквідувати до 12 цілей.
Є кілька версій системи:
- Панцир-С1 — базова версія, яка використовується російськими військовими. Встановлена на шасі військової вантажівки КамАЗ-6560 8х8;
- Панцир-С1Е — експортна версія в основному на шасі MAN SX45;
- Панцир-С2 — вдосконалений зенітно-ракетний комплекс з новим радаром відстеження цілей;
- Панцир-СМ — друга модернізація для армії РФ. Використовується активний радар з електронним скануванням, який має дальність виявлення 75 км, а також замінена ракета (дальність польоту до 40 км);
- Панцир-М — морська версія;
- Панцир-СА — базується на шарнірному гусеничному шасі підвищеної прохідності, несе 18 ракет. Був розроблений для роботи в арктичних умовах.
Раніше Заборона розповідала про ізраїльські протидронні системи, які можуть суттєво розвантажити українські системи ППО. Особливо корисними для українських захисників можуть бути три види.
Читати більше новин в Telegram