'
Читаєте зараз
Іспанія хоче створити найуніверсальнішу у світі ППО: чи реально це

Іспанія хоче створити найуніверсальнішу у світі ППО: чи реально це

Ilona Kivva
Автор:
 • В країні з 1986 року діє військова науково-дослідна програма, яка передбачає створення новітньої зброї. 
 • У рамках проєкту Міноборони оголосило замовлення на розробку сучасної системи ППО.
 • За розробку візьмуться кілька компаній. Для створення демонстраційних версій їм виділять по €950 000.

Іспанська система протиповітряної оборони має стріляти різноманітними снарядами для протидії літакам, гелікоптерам, балістичним і крилатим ракетам, безпілотникам та навіть артилерії. При цьому техніка має бути високомобільною та працювати на малих та надмалих висотах, що робить її ідеальною як для захисту військ на передовій, так і важливих стратегічних об’єктів у тилу. Подібна система вже існує, однак у ній безліч недоліків.

Заборона розповідає про іспанський оборонний проєкт.


Coincident R&D: коротко про програму

Coincident R&D — це масштабна науково-дослідна програма, яка діє ще з 1986 року. Проєкт реалізовує Генеральне управління озброєння та матеріально-технічної бази Іспанії (DGAM), що працює при Міністерстві оборони. 

Програма була створена для розробки новітньої військової техніки та зброї. При цьому ідеї інженери можуть брати навіть з цивільних проєктів, тобто пристосовувати якісь технології до військових цілей.

Це працює так: 

Читати більше новин в Telegram
 • DGAM оголошує завдання;
 • бажаючі взяти участь пропонують свої напрацювання для втілення ідеї у життя;
 • компанія-переможець (їх може бути кілька) отримує фінансування і розробляє прототип;
 • разі успіху видається державне замовлення на виробництво.

Оборонне управління у 2023 році оголосило новий конкурс. Так, воно фінансуватиме розробку нової системи протиповітряної оборони, пише Infodefensa.

Взяти планують одразу кілька проєктів, на кожен виділять по €950 000. Компанії мають 60 днів, починаючи з 3 травня для надання пропозицій.

«Департамент вимагає розробити демонстраційні системи нейтралізації повітряної загрози на базі гарматної або реактивної артилерії. Рішення мають підходити для сценаріїв C-RPAS [Counter Remotely Piloted Aircraft Systems] — проти дистанційно пілотованих літальних апаратів і C-RAM [Counter Rocket, Artillery, and Mortar] — проти артилерійських/мінометних снарядів і ракет», — йдеться в оголошенні.

Це означає, що ППО має бути максимально універсальної та однаково ефективно (чи принаймні з мінімальною різницею) знищувати ворожі ракети, бомби, безпілотники та навіть артилерійські й мінометні снаряди.

Фактично просять поки створити тільки саму пускову з супутніми технологіями, а от про платформу, на якій вона встановлюватиметься, відомостей мало. Це може бути як вже існуюча, наприклад, від РСЗВ HIMARS, так і абсолютно нова.

При цьому для учасників конкурсу є дві додаткові умови:

 • пускова має бути адаптована для встановлення саме на наземну платформу з власними датчиками та системою виявлення і відстеження цілей, яка забезпечує захист від літаків, гелікоптерів, реактивних ракет та балістики;
 • повинна бути передбачена можливість інтеграції з різними системами управління вогнем;
 • робота на малих та надмалих висотах;
 • висока мобільність;
 • поєднує в собі зенітні ракети та артилерійське озброєння.

Подробиць щодо тактико-технічних характеристик також не розголошують.

«Можна сказати, що іспанці хочуть мати у себе на озброєнні щось на кшталт російського зенітного ракетно-гарматного комплексу “Панцирь”, але зі значно удосконаленими можливостями щодо знищення цілей», — кажуть у Defense Express.

ЗРГК «Панцирь»: що за зброя

Панцир, або SA-22 Greyhound — система ППО малої дальності, призначена для точкового захисту стратегічних військових і цивільних об’єктів. Вона була взята на озброєння РФ у 2012 році пише Military Today.

Техніка (як заявлено) здатна вражати широкий спектр повітряних цілей, серед яких:

 • літаки;
 • вертольоти;
 • балістика;
 • крилаті ракети;
 • керовані бомби;
 • безпілотники;
 • розробники стверджують, що може виявляти та вражати навіть малопомітні літаки, такі як американські винищувачі F-22 і F-35, однак про проведення подібних випробувань на виявлення не повідомлялося.
ЗРГК «Панцирь». Фото: Military Today

Взагалі Панцир — це капітальна модифікація застарілого зенітно-ракетного комплексу 2С6 «Тунгуска» на базі гусеничного шасі. Вона одночасно несе до 12 ракет класу «земля-повітря» в герметичних контейнерах. Ці ракети готові до пуску і мають радіокомандне наведення.  Дальність складає від одного до 20 км, а максимальна висота не перевищує вісім кілометрів.

Техніку також оснащено двома спареними 30-мм гарматами, які є похідними від авіаційних. Їх загальна скорострільність досягає 5 000 пострілів/хв, а дальність сягає чотирьох кілометрів.

Цікаво! Ця система протиповітряної оборони може вести вогонь ракетами на ходу, але з гармат можна вести вогонь тільки тоді, коли машина стоїть на місці та піднята на чотирьох гідравлічних домкратах. При цьому основне призначення гармат — самооборона, ефективність якої для ППО суттєво знижується без руху. Це підтверджують численні випадки знищення техніки у Сирії та Лівії.

Панцир виявляє цілі на відстані 30-36 км і має дальність супроводу понад 24 км. Також є тепловізійна система та оптичний трекер. Передбачена можливість ураження двох цілей одночасно, тож за хвилину вона теоретично може ліквідувати до 12 цілей.

Є кілька версій системи:

 • Панцир-С1 — базова версія, яка використовується російськими військовими. Встановлена на шасі військової вантажівки КамАЗ-6560 8х8;
 • Панцир-С1Е — експортна версія в основному на шасі MAN SX45;
 • Панцир-С2 — вдосконалений зенітно-ракетний комплекс з новим радаром відстеження цілей;
 • Панцир-СМ — друга модернізація для армії РФ. Використовується активний радар з електронним скануванням, який має дальність виявлення 75 км, а також замінена ракета (дальність польоту до 40 км);
 • Панцир-М — морська версія;
 • Панцир-СА — базується на шарнірному гусеничному шасі підвищеної прохідності, несе 18 ракет. Був розроблений для роботи в арктичних умовах.

Раніше Заборона розповідала про ізраїльські протидронні системи, які можуть суттєво розвантажити українські системи ППО. Особливо корисними для українських захисників можуть бути три види.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій