'
Читаєте зараз
Історики розгадали таємницю найбільшого острова планети

Історики розгадали таємницю найбільшого острова планети

Ilona Kivva
Автор:
  • До середини XV століття Гренландію населяли вікінги. Вони займалися фермерством, рибальством та торгівлею.
  • В 1450-60 роках жителі острова раптово зникли. Вчені століттями не могли пояснити, чому так сталося.
  • Історики з Гарварду створили власну модель тих подій, використавши дані про зростання гренландського льодовикового щита, а також геоморфологічні і палеокліматичні показники. 

Зникнення європейців з найбільшого на планеті острова збігається з початком малого льодовикового періоду, який через унікальні особливості території призвів до стрімкого підвищення рівня води у морі. Це вплинуло на всі сфери життя поселенців і у результаті змусило їх шукати більш придатні землі.

Заборона розповідає про історичне відкриття.


Гренландія: чому вікінги покинули острів

Вікінги прибули до Гренландії в 985 році нашої ери. Вважається, що очолив групу мандрівників легендарний скандинавський мореплавець Ерік Рудий. Він нібито був вигнаний з Ісландії після того, як убив кількох людей, пише Inverse.

Засноване ним поселення називалося Eystribygð (у перекладі — Східне поселення). За близько 500 століть воно перетворилося на повноцінну громаду з фермами та церквами, процвітала торгівля. Однак вже до середини XV століття вона повністю спорожніла. Так, останній залишений тамтешніми вікінгами запис датується початком століття — у ньому описана місцева весільна церемонія. Дослідження доводять, що принаймні окремі групи людей залишалися на острові ще півстоліття, але після цього всі вони зникли.

Понад 500 років причини раптового зникнення поселенців була однією з найбільших таємниць Гренландії. Вчені висували кілька основних теорій:

Читати більше новин в Telegram
  • соціальні хвилювання;
  • економічні потрясіння;
  • політичні проблеми, наприклад, політичний переворот;
  • зміни навколишнього середовища.

Історики з Гарвардського університету провели власне дослідження і з’ясували, що найімовірнішою причиною є початок малого льодовикового періоду, який спричинив значний підйом рівня моря.

Так, від моменту заселення острова вікінгами до їх втечі рівень води зріс більш ніж на три метри (в шість разів швидше, ніж впродовж XX століття). Це було аномальне явище, адже зазвичай похолодання призводить до зниження рівня моря. Але розташування, клімат Гренландії та морські течії поблизу в сукупності спричинили протилежний ефект.

Світло-блакитні зони показують затоплення вздовж берегової лінії Гренландії в різних районах за часи, коли там жили вікінги. Зірочками позначено розташування поселень вікінгів. Остаточна діаграма показує, наскільки близько місця вікінгів були б до зон затоплення. Інфографіка: PNAS

Науковці змоделювали зростання гренландського льодовикового щита і наклали на цю модель геоморфологічні і палеокліматичні дані. Результати свідчать, що підняття рівня води супроводжувалося одночасним просіданням суші. Як наслідок, на острові почастішали повені, частину пасовищ затопило, а ґрунт просолів настільки, що став непридатним для землеробства. Спочатку вікінги спробували сфокусуватися на рибальстві, однак це не виправдало очікувань, і вони, ймовірно, були змушені покинути острів і переселитися у більш придатні до життя умови.

Раніше Заборона розповідала про сенсаційне відкриття науковців щодо походження континентів. Вони знайшли докази того, що материки сформувалися завдяки метеоритам.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій