Читаєте зараз
Вчені розгадали таємницю походження континентів. Чому це грандіозне відкриття

Вчені розгадали таємницю походження континентів. Чому це грандіозне відкриття

Markiian Oliiarnyk
Айєрс-Рок
  • В Австралії науковці знайшли найкраще збережені зразки стародавньої кори.
  • Аналіз породи довів, що зсуви земної кори почалися внаслідок потужних зіткнень з космічними тілами.
  • Це дозволить геологам розробити нові, більш досконалі методи видобутку корисних копалин.

Австралійські вчені знайшли переконливі докази того, що континенти на Землі сформувалися внаслідок ударів гігантських метеоритів. Гіпотеза була озвучена давно, але підтвердження їй досі не вдавалося знайти. 

Заборона розповідає про сенсаційне відкриття науковців.


В Австралії знайшли прадавні сліди метеоритів

Дослідники зі школи Землі при Університеті Кертін, що в Австралії, змогли довести одну з найпоширеніших теорій походження континентів. Вона говорить про те, що у перший мільярд років існування нашої планети, з нею зіткнулося кілька великих метеоритів, що й запустило процес зсувів земної кори, пише Phys.

«Досліджуючи крихітні кристали мінералу циркону в породах кратону Пілбара в Західній Австралії, які являють собою найкраще збережені залишки стародавньої кори Землі, ми знайшли докази цих гігантських метеоритних ударів», — розказав професор Тім Джонсон.

Сліди, залишені соляними кристалами, в аргіліті віком 3.5 мільярда років у кратоні Пілбара, Західна Австралія. Фото: Auscape/Universal Images Group via Getty Images

Аналіз складу ізотопів кисню в цих кристалах циркону виявив ознаки так званого «низхідного процесу»: він починається з плавлення гірських порід на поверхні і просувається глибше до надр Землі. Це притаманно геологічному ефекту від зіткнення з гігантськими метеоритами.

Читати більше новин в Telegram

«Наше дослідження надає перші переконливі докази того, що процеси, які в кінцевому підсумку сформували континенти, почалися з ударів гігантських метеоритів, подібних до тих, що спричинили вимирання динозаврів, але які відбулися за мільярди років до того», — пояснив Джонсон.

Еволюція континентів: чим це важливо

Розуміння того, як формувалися та еволюціонували континенти Землі має вирішальне значення для того, щоб визначити найкращі способи, як розпоряджатися земною корою. Саме на суші зосереджена більша частина всього живого на нашій планеті, а також у ній містяться майже всі головні родовища корисних копалин (решта на океанічному дні).

«Ми хочемо перевірити наші висновки й на гірських породах з інших регіонів планети, але наше моделювання передбачає, що всі геологічні процеси, які призвели до появи континентів, відбувалися однаково на планеті», — зазначив учений.

Якщо усі гіпотези підтвердяться, це дозволить геологам розробити нові, більш досконалі методи видобутку копалин. І це важливо не лише для того, аби їх продавати. Наприклад, такі метали, як літій, олово та нікель необхідні для виготовлення нових зелених технологій, які мають допомогти у пом’якшенні кліматичних змін.

«Ці родовища корисних копалин є кінцевим результатом процесу, відомого як диференціація земної кори, який почався з формування найдавніших масивів суші, серед яких кратон Пілбара є лише одним із багатьох», — підсумував Джонсон.

Раніше Заборона розповідала про стрімке прискорення обертання Землі навколо своєї осі за останні роки. Вчені не знають, із чим це пов’язано, але зауважують, що зсув періоду обертання планети може негативно позначитися на земних ІТ-системах.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій