'
Читаєте зараз
Танення льодовиків може спричинити пандемію: як це пов’язано

Танення льодовиків може спричинити пандемію: як це пов’язано

Yevheniia Kostina
  • Передача мікроорганізмів новому господарю вища в місцях поблизу танення льодовиків.
  • Замкнені в вічній мерзлоті віруси можуть знову пробудитися через кліматичні зміни.
  • Землею потенційної появи пандемій називають Заполяр’я.

Глобальне потепління спричиняє танення льодовиків, мікроорганізми в яких спали протягом багатьох тисяч років. І вчені попереджають, що ризик зараження природи раніше невідомими вірусами може зрости.

Заборона розповідає про негативні наслідки зміни клімату в контексті біології.


Глобальне потепління: дослідження в Арктиці

Канадські вчені проаналізували ґрунт та опади поблизу озера Хейзен і встановили, що ризик передачі вірусів новому господарю вищий у місцях поблизу танення льодовиків. Це створює нову небезпеку, коли середня температура на Землі збільшується.

«Оскільки зміна клімату швидко змінює навколишнє середовище, стає критично важливим кількісно визначити потенціал вторинних ефектів […] Якщо кліматичні зміни призведуть до того, що діапазон видів потенційних вірусів переміститься на північ, Заполярна тундра може стати благодатною землею для появи пандемій», — написали дослідники.

Справа в тому, що віруси та бактерії, замкнені в льодовиках і вічній мерзлоті, можуть знову пробудитися та заразити місцеву дику природу. Прогнози ризику поширення вірусу не є точними, проте вчені передбачають, що зміна клімату потенційно призведе до контакту стародавніх вірусів з новими господарями.

Читати більше новин в Telegram

«Зараз дуже зрозумілі дві речі. По-перше, Арктика швидко нагрівається, і найбільші ризики для людства пов’язані з її впливом на наш клімат. По-друге, хвороби з інших країн знаходять свій шлях до вразливих спільнот та екосистем Арктики», — сказав доктор Стефан Аріс-Брозу в коментарі The Guardian.

Невідомі віруси можуть перебувати в льоді тисячоліттями. У 2021 році вчені з Університету Огайо в США опублікували результати дослідження, в якому вивчили генетичний матеріал 33 вірусів у зразках льоду, взятих із Тибетського плато в Китаї. Більшість із цих вірусів виявилися новими, їхній вік оцінили приблизно в 15 000 років.

А в 2014 році представники Французького центру наукових досліджень повідомили в статті, що оживили вірус, який виділили з вічної мерзлоти Сибіру. Мікроорганізм ​​зробили заразним вперше за 30 000 років: вірус у чашці Петрі швидко розмножився і знищив інших одноклітинних.

Раніше Заборона розповідала про вплив глобального потепління на спалахи людських хвороб. Зокрема, повінь здатна сприяти поширенню гепатиту.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій