Читаєте зараз
Танення льодовиків може спричинити пандемію: як це пов’язано

Танення льодовиків може спричинити пандемію: як це пов’язано

Evgenia Kostina
  • Передача мікроорганізмів новому господарю вища в місцях поблизу танення льодовиків.
  • Замкнені в вічній мерзлоті віруси можуть знову пробудитися через кліматичні зміни.
  • Землею потенційної появи пандемій називають Заполяр’я.

Глобальне потепління спричиняє танення льодовиків, мікроорганізми в яких спали протягом багатьох тисяч років. І вчені попереджають, що ризик зараження природи раніше невідомими вірусами може зрости.

Заборона розповідає про негативні наслідки зміни клімату в контексті біології.


Глобальне потепління: дослідження в Арктиці

Канадські вчені проаналізували ґрунт та опади поблизу озера Хейзен і встановили, що ризик передачі вірусів новому господарю вищий у місцях поблизу танення льодовиків. Це створює нову небезпеку, коли середня температура на Землі збільшується.

«Оскільки зміна клімату швидко змінює навколишнє середовище, стає критично важливим кількісно визначити потенціал вторинних ефектів […] Якщо кліматичні зміни призведуть до того, що діапазон видів потенційних вірусів переміститься на північ, Заполярна тундра може стати благодатною землею для появи пандемій», — написали дослідники.

Справа в тому, що віруси та бактерії, замкнені в льодовиках і вічній мерзлоті, можуть знову пробудитися та заразити місцеву дику природу. Прогнози ризику поширення вірусу не є точними, проте вчені передбачають, що зміна клімату потенційно призведе до контакту стародавніх вірусів з новими господарями.

«Зараз дуже зрозумілі дві речі. По-перше, Арктика швидко нагрівається, і найбільші ризики для людства пов’язані з її впливом на наш клімат. По-друге, хвороби з інших країн знаходять свій шлях до вразливих спільнот та екосистем Арктики», — сказав доктор Стефан Аріс-Брозу в коментарі The Guardian.

Невідомі віруси можуть перебувати в льоді тисячоліттями. У 2021 році вчені з Університету Огайо в США опублікували результати дослідження, в якому вивчили генетичний матеріал 33 вірусів у зразках льоду, взятих із Тибетського плато в Китаї. Більшість із цих вірусів виявилися новими, їхній вік оцінили приблизно в 15 000 років.

А в 2014 році представники Французького центру наукових досліджень повідомили в статті, що оживили вірус, який виділили з вічної мерзлоти Сибіру. Мікроорганізм ​​зробили заразним вперше за 30 000 років: вірус у чашці Петрі швидко розмножився і знищив інших одноклітинних.

Раніше Заборона розповідала про вплив глобального потепління на спалахи людських хвороб. Зокрема, повінь здатна сприяти поширенню гепатиту.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору