'
Читаєте зараз
Ізраїль вперше може мобілізувати ортодоксальних євреїв:що відбувається

Ізраїль вперше може мобілізувати ортодоксальних євреїв:що відбувається

Daniil Tsarevskyi
  • Від заснування держави ортодоксальні євреї харедім були звільнені від військової служби.
  • Це частина населення країни, яка присвятила своє життя вивченню священних текстів. Їх понад 1 млн серед 9 млн населення Ізраїля.
  • Увесь цей час вони не служили у війську, але Тель-Авів пропонує змінити це.

Пропозиція мобілізувати харедім зʼявилась на фоні війни проти ХАМАСу у Газі, що затягнулась. Лідери спільноти заявляють, що не підуть в армію і не будуть воювати — вони не єдині, хто не підтримує законопроєкт.

Заборона розповідає про внутрішні суперечки щодо мобілізації в Ізраїлі.

Закон про мобілізацію в Ізраїлі: що змінить

Уряд Ізраїля пропонує зробити службу в армії обовʼязковою для ортодоксальних євреїв харедім. Від заснування країни їх звільняли від призову, тоді як на 6 місяць війни в Газі це хочуть змінити. Прем’єр-міністр Ізраїлю Бенжамін Нетаньягу заявив, що неприйняття закону може поставити під загрозу стабільність уряду, пише The Guardian.

Акт має на меті розширити заходи з призову громадян Ізраїлю. Він передбачає:

  • продовжити тривалість військової служби для призовників;
  • підвищити вік для резервістів;
  • прибрати винятки щодо призову ортодоксальних євреїв;
  • створення ортодоксальних батальйонів у складі Ізраїльської армії;

Документ вже викликав суперечки в уряді країни. Так, опозиційний до Нетаньягу Бенні Ганц заявив, що готовий піти у відставку з Уряду національної єдності (широка коаліція утворена з конкурентних парламентських груп з початком війни у Газі), якщо документ буде прийнято.

Читати більше новин в Telegram

«Люди не потерплять цього, і я і мої соратники не зможемо бути частиною надзвичайного уряду, якщо закон буде ухвалений. Прийняття такого документа було б перетином червоної лінії у звичайний час, а під час війни це все одно, що над нею вивішувати чорний прапор. Ми не зможемо дивитися в очі бійцям у нашій країні та за її межами та просити їх продовжити службу», — заявив Бенні Ганц.

Міністр оборони країни Йоав Галлант також заявив що не підтримає закон. Він не хоче виступати за будь-які ініціативи, за які не виступають одразу всі члени коаліції.

«Протягом багатьох років було кілька спроб змусити харедім приєднатися до армії, і всі вони зазнали невдачі. Після 7 жовтня існує реальна потреба в живій силі в армії, але спроба уряду знову ухвалити цей закон є найгіршим рішенням, яке він може прийняти», — сказав підприємець та автор книги «Коли харедім стане більшістю» Іцик Кромбі.

Харедім: хто це такі

Харедім — це узагальнена назва, а також самоназва ортодоксальних євреїв. Вони займаються виключно вивченням єврейських текстів і дистанціюються від сучасного суспільства. Наразі харедім складають 12% від 9 млн населення Ізраїля — це понад 1 млн людей. Вони звільнені від призову і живуть на спеціальну стипендію для вивчення Тори.

Представники харедім вже вийшли на вулиці з протестами проти змін у законодавстві щодо призову. Так, вони блокували вулиці Єрусалиму та Бней-Брак. Лідери заявляють, що представники спільноти не підуть воювати та жоден харедім не ризикуватиме своїм життям. Вони стверджують, що пропозиція уряду підриває єдність громади та розпалює ненависть.

Головний рабин ізраїльських сефардів (нащадки іспано-португальських євреїв) Іцхак Йосеф заявив, що харедім масово покине Ізраїль, якщо їх почнуть призивати до армії.

Член Кнесету від партії Об’єднаного юдаїзму Тори Моше Рот вважає, що суперечливий законопроєкт підірве стабільність уряду, а інші члени коаліції розуміють, що краще не дестабілізувати ситуацію та не приймати документ.

«Ми, як люди книги, віддаємо пріоритет вивченню Тори над усім іншим. Хоча ми цінуємо самовідданість наших солдатів, ключовим питанням є: чи зможе прийняття законопроєкту виправдати жертвування вивчення Тори? Відповідь — ні. В ізраїльській армії немає бракує живої сили», — заявив Моше Рот.
Раніше Заборона розповідала про те, чому союзники Ізраїля закликали зупинитись перед Рафахом. В результаті війни в Газі на півдні Смуги опинилось 1.5 мільйона біженців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій