Ізраїль звинувачують в геноциді: що буде з війною в Газі (є показові прецеденти)
- Міністерство охорони здоровʼя Гази стверджує, що в результаті війни з Ізраїлем загинуло понад 20 000 палестинців.
- Південна Африка, опираючись на ці дані, подала до Міжнародного суду позов, у якому звинуватила Тель-Авів у геноциді.
- Вищий орган правосуддя ООН може зобовʼязати Ізраїль припинити бойові дії на час розгляду справи.
Міжнародний суд у Гаазі — найголовніша судова інстанція Організації Об’єднаний Націй. При цьому виконання його рішення може бути проігнорованим. До подібного вже вдавалась Росія, яка ніяк не відреагувала на зобовʼязання припинити війну в Україні.
Заборона розповідає про звинувачення проти Ізраїля.
Звинувачення ПАР: позов у Гаазький суд
Конфлікт Ізраїлю з ХАМАСом почався після раптової атаки бойовиків на прикордонні міста 7 жовтня 2023 року. В результаті нападу, за даними ЦАХАЛу, загинуло 1200 людей, ще 240 потрапили в полон. У відповідь Ізраїль завдав ракетних ударів по Смузі Гази та почав наземну операцію на її території. В результаті загострення, за даними міністерства охорони здоровʼя Смуги, загинуло понад 20 000 палестинців. У відповідь на бойові дії Південно-Африканська республіка звинуватила Ізраїль у геноциді, пише The Guardian.
«Дії та бездіяльність Ізраїлю … є геноцидними за своїм характером, оскільки вони вчиняються у згоді з конкретним наміром … знищити палестинців у Газі як частину ширшої палестинської національної, расової та етнічної групи. Ізраїль, зокрема з 7 жовтня 2023 року, не зміг запобігти геноциду і не переслідував пряме та публічне підбурювання до геноциду. Він здійснював, здійснює і ризикує й надалі здійснювати подібні акти проти Палестинського народу в Газі», — йдеться в обвинуваченні.
Південна Африка вимагає від ООН змусити Ізраїль зупинити бойові дії на час розгляду справи. Очікується, що вирок про тимчасовий захід буде винесено у січні або на початку лютого 2024 року.
Читати більше новин в Telegram«Щоб суд обрав тимчасовий захід, Південній Африці не потрібно доводити факт геноциду. Все, що потрібно — це переконати суд, що фактори, на які вони скаржаться (включаючи кількість загиблих і примусове переміщення палестинців у Газі), можуть підпадати під конвенцію про геноцид», — пояснили в The Guardian.
В Ізраїлі одразу ж відкинули усі звинувачення, заявивши, що дотримуються міжнародного права. Запевняють, що ХАМАС використовує місцевих жителів як живий щит, що збільшує кількість супутніх жертв. Також Тель-Авів звинуватив Південну Африку в співпраці з терористами.
«Ми боремося з терористами, ми боремося з брехнею. Сьогодні ми побачили перевернутий світ. Ізраїль звинувачують у геноциді, а він бореться проти геноциду. Лицемірство Південної Африки кричить до небес. Де була Південна Африка, коли мільйони людей були вбиті або вирвані зі своїх домівок у Сирії та Ємені партнерами ХАМАС?», — прокоментував початок процесу премʼєр-міністр Ізраїля Беньямін Нетаньяху.
США підтримали своїх союзників, а от на стороні ПАР прогнозовано Організація ісламської співпраці, до якої входять 57 мусульманських країн. До неї також входять Туреччина та Малайзія, які випустили окремі заяви в підтримку позову Південно-Африканської республіки.
Міжнародний суд ООН: які повноваження
Міжнародний суд у Гаазі (ICJ) — це вищий орган правосуддя ООН. Його створили після Другої світової війни для в рішення суперечок між країнами. Конвенція 1948 року визнала геноцид злочином. Саме Міжнародний суд має повноваження визначати, чи вчинили його держави, пише The Washington Post.
Конвенцію про геноцид ратифікували як Ізраїль, так і Південна Африка, на що обвинувач і посилається у своїй заяві. Проте, згідно з визначенням ООН, виявити намір здійснити геноцид є питанням, яке вирішити найважче, а процес може тривати роками.
Держава, яка не бере участі в конфлікті, не вперше звертається до Міжнародного суду. Так, у 2019 році Гамбія звинуватила Мʼянму в геноциді етнічної групи рохінджа. Через 2 роки суд запровадив тимчасовий захід, згідно з яким Мʼянма мала припинити здійснювати геноцид і зберегти усі докази злочинів.
Рішення суду є юридично обовʼязковим, проте його можуть проігнорувати. Так, Росія відкинула постанову припинити війну з Україною у 2022 році. Це було проміжкове рішення на період розгляду справи, яка досі триває. На практиці ніяких втрат, окрім репутаційних, Росія не понесла.
Раніше Заборона розповідала про вплив від атак хуситів у Чорному морі на міжнародні вантажні кораблі. Це може збільшити ціні ледь не на всі товари.
Читати більше новин в Telegram