'
Читаєте зараз
Катували і стратили: Репортери без кордонів з’ясували, як загинув Максим Левін

Катували і стратили: Репортери без кордонів з’ясували, як загинув Максим Левін

Markiian Oliiarnyk
Похорон Макса Левіна
  • Український фотожурналіст загинув від рук російських військових під час активної фази битви за Київ. 
  • Зв’язок з Левіним було втрачено 13 березня 2022 року, а тіло виявили лише 1 квітня, коли окупанти втекли з окупованих районів Київщини.
  • Убитий українець відомий своєю роботою з такими інформаційними гігантами, як Reuters, Wall Street Journal, TIME, BBC та Associated Press.

Міжнародна неурядова організація «Репортери без кордонів» (RSF) провела власне розслідування вбивства окупантами фотожурналіста Максима Левіна. За їхньою версією, це була холоднокровна страта і, що можливо, перед цим росіяни його могли допитувати та катувати. Усі зібрані докази, що підтверджують цю теорію, були передані українським правоохоронцям.  

Заборона розповідає подробиці доповіді міжнародної організації щодо вбивства українського журналіста.


Вбивство фотожурналіста Левіна на Київщині: розслідування RSF

Обставини смерті Макса Левіна з’ясовували двоє представників «Репортерів без кордонів»: керівник слідчого відділу Арно Фроже та військовий фоторепортер Патрік Шовель. Розслідування проводилося з 24 травня по 3 червня 2022 року у лісі поблизу Мощуна, де 1 квітня знайшли тіло вбитого українського журналіста.

Зібравши докази на місці злочину, слідчі RSF встановили, що, найімовірніше, вбивство відбулося 13 березня, у день, коли з Максом повністю обірвався зв’язок. За їхньою версією, події розгорталися так:

  • 10 березня Левін втратив свій безпілотник х фотоапаратом у лісі поблизу Мощуна, намагаючись зафіксувати активність росіян у навколишніх селах. Коли він разом зі своїм товаришем Олексієм Чернишовим зайшли до лісу, одразу ж потрапили під ворожий обстріл, тож були змушені відійти до безпечного місця.
  • Через три дні, 13 березня, Левін з Чернишовим повернулися по безпілотник, але на той час частину лісу вже контролювали окупанти, тож забрати його їм не вдалося. Згідно з даними GPS-пристрою автомобіля, яким вони їхали, востаннє він оновлював свою позицію о 12:51. Тоді вони їхали у західному напрямку. Автомобіль, ймовірно, зупинили окупанти.

За підтримки працівників сил оборони України слідчим RSF вдалося визначити місце злочину, поруч з яким стояв обгорілий Ford Maverick Левіна. На місці події було знайдено:

Читати більше новин в Telegram
  • документи, що посвідчують особу Олексія Чернишова;
  • 14 отворів від куль в автомобілі;
  • кілька куль у салоні та безпосередньо біля місця, де були знайдені тіла;
  • кілька предметів з можливими слідами ДНК російських солдатів;
  • за допомогою металошукача було знайдено кулю, яка, ймовірно, вбила Левіна.
Згоріла машина Макса Левіна Ford Maverick. Фото: Patrick Chauvel/RSF

«Аналіз фотографій з місця злочину, зроблених на місці спостережень та вилучених речових доказів, чітко вказують на страту, якій, можливо, передував допит або навіть катування. У контексті війни, сильно відзначеної пропагандою та кремлівською цензурою, Макс Левін та його друг заплатили життям за боротьбу за достовірну інформацію. Ми зобов’язані їм правдою. І ми будемо боротися, щоб ідентифікувати та знайти тих, хто їх убив», — заявив генеральний секретар RSF Крістоф Делуар.

Зібрані «Репортерами для кордонів» докази вже передані українським правоохоронцям для їхнього розслідування, а одного зі слідчих вже допитали працівники СБУ.  

Куля та гільза, знайдені на місці, де лежало тіло Макса Левіна. Фото: Patrick Chauvel/RSF

Макс Левін: коротка біографія

Максим Левін — український фотокореспондент і документальний фотограф. Протягом 10 років працював у редакції LB.ua, а також співпрацював з інформаційними агенціями Reuters, BBC, TRT World та Associated Press. Його фото також публікувалися у таких світових виданнях, як Wall Street Journal, TIME, Breaking news, World news тощо.

Більшість його документальних проєктів пов’язані з війною в Україні. На передову як фотожурналіст Левін потрапив ще у 2014 році — документував воєнні злочини окупантів. Протягом перших днів повномасштабного вторгнення у лютому-2022 він встиг оприлюднити фоторепортажі щонайменше з семи гарячих точок з різних куточків України, зокрема з Харкова, Василькова, окремих районів Житомирщини та Київщини.

«Він дуже швидко пролітав ями, які всівали дорогу уздовж фронту, де українські воїни чинили опір російському загарбнику. Він поспішав знайти правду, першу жертву всіх воєн», — розповів про українця співавтор розслідування Патрік Шовель.

У Макса Левіна залишились четверо неповнолітніх синів та літні батьки.

Раніше Заборона розповідала про докази воєнних злочинів росіян на окупованих територіях України, оприлюднені правозахисниками з Human Rights Watch.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій