'
Читаєте зараз
Кілька дружніх країн проти вступу України в ЄС прямо зараз. Чи є це остаточним «гуд бай»?

Кілька дружніх країн проти вступу України в ЄС прямо зараз. Чи є це остаточним «гуд бай»?

Yevheniia Kostina
  • Єврокомісія має до 17 червня надати рекомендації щодо надання Україні статусу кандидата на вступ в ЄС.
  • Це тільки один з етапів, втім, інсайдери впевнені, що ця частина пройде без проблем.
  • Наступні кроки будуть найважчими, адже в деяких країн є вагомі аргументи про передчасність приєднання України до Союзу.

Статус кандидата на вступ в Європейський Союз, якщо він буде наданий, офіційно розпочне процедуру членства в ЄС. Хорватія була останньою країною, яка приєдналася до блоку. Причому процес подачі заявки тривав 10 років, перш ніж вона була офіційно прийнята у 2013 році. Україна почала перемовини ще у 2012 році, і відмова тодішнього президента Віктора Януковича підписати Угоду про асоціацію в Вільнюсі викликала Євромайдан в листопаді-2013.

Заборона розповідає про суперечки, що виникли в Європейському Союзі через питання готовності України приєднатися до ЄС.

UPDATE від 17 червня.

Україна вже майже на 70% відповідає всім нормам та стандартам для вступу до Євросоюзу, тож Єврокомісія рекомендувала країнам-членам ЄС підтримати надання статусу кандидата. Перед Києвом поки що залишаються завдання боротьби з корупцією, олігархією та захистом основних прав людини.


Данія, Німеччина та Нідерланди висунули умови: статус кандидата в ЄС

Рекомендація Єврокомісії вже є, його навіть демонстрували інсайдери. Сумнівів в реальності документу немає, адже були міжетапні перемовини, і зміни підтверджують правдивість. Наприклад, з тексту після консультацій зникла максимальна для ЄС риторика про шанси надати статус кандидата Грузії. Тбілісі залишається в контексті, але далі йдуть Україна та Молдова. Втім, рекомендації – це тільки початок. Битва за кандидатство ще попереду, адже не всі країни задоволені реформами за 10 років.

Читати більше новин в Telegram

Найближчими днями Київ відвідає глава ЄК Урсула фон дер Ляєн, яка точно є на боці України. Мета її візиту, пише ЄП, – пояснити особисто Зеленському стан речей і підказати, як Київ може запобігти негативному рішенню саміту. Що існує список швидких рішень, які достатньо зробити, щоби довести європейцям намір Києва повернутися до реформ після завершення воєнного стану – і це зніме заперечення ключових противників.

Польща, Литва та Ірландія заявили на зустрічі послів ЄС, що хочуть, щоб лідери ЄС вирішили чіткий результат і надали статус кандидата. Естонія наголосила на необхідності дати надію Україні. Німеччина заявила, що результатом може стати умовний статус кандидата. Деякі країни-члени, у тому числі Нідерланди та Данія, поки що виступають проти підтримки заявки Києва.

У дипломатичній ноті, яку побачило Bloomberg, Данія заявила, що Україна недостатньо відповідає критеріям, пов’язаним зі стабільністю інститутів, що гарантують демократію, верховенство права, права людини та повагу та захист меншин. Києву потрібно буде «фундаментально вдосконалити свою законодавчу та інституційну базу, щоб прогресувати у всіх цих сферах».

Копенгаген, який кілька років вкладався в розвиток інституцій, бачить Україну «загалом на дуже ранній стадії» щодо її готовності взяти на себе зобов’язання щодо членства в ЄС та створення функціонуючої ринкової економіки або становлення конкурентоспроможності на єдиному ринку.

Україна посіла 122 місце серед 180 країн у торішньому корупційному рейтингу Transparency International. Стамбульська конвенція про права людини прийнята, але не ратифікована, здебільшого через питання ЛГБТК+.

Статус України в ЄС: рішення 23-24 червня

Президент України Володимир Зеленський офіційно подав заявку на вступ до ЄС наприкінці лютого, а президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн передала анкету про членство у квітні. Фон дер Ляєн неодноразово говорила, що Україна належить до європейської родини.

Виконавчий орган Європейського Союзу рекомендує надати Україні статус кандидата, що є ключовим кроком на довгому шляху до членства в ЄС. Однак це не остаточне рішення. Не існує швидкого шляху для прискорення тривалого процесу членства, і Україні все ще потрібно подолати заперечення ключових держав, які виступали проти розширення блоку. 

Остаточний висновок Європейської комісії, навіть якщо він позитивний, потребує схвалення держав-членів, перш ніж Україні буде офіційно надано статус. Лідери блоку збираються обговорити це питання в Брюсселі 23-24 червня. Кілька країн заявили, що вони проти цього кроку, заявивши, що Україні не можна надавати перевагу перед існуючими претендентами. Процес членства включає складний набір кроків та умов, які зазвичай можуть тривати більше десяти років.

Раніше Заборона розповідала про 30-річну історію намагань України потрапити в країни-члени Північноатлантичного альянсу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій