'
Читаєте зараз
Україна завершила опитувальник на вступ до ЄС. Втім, попереду чи не найважче

Україна завершила опитувальник на вступ до ЄС. Втім, попереду чи не найважче

Ilona Kivva
Автор:
Штаб-квартира Єврокомісії
  • Україна заповнила другу частину анкети-опитувальника на членство в Європейському Союзі.
  • Аби стати повноправним членом ЄС, Україні треба пройти п’ять етапів; зараз країні завершує третій (отримання статусу кандидата).
  • Попереду довгий переговорний процес та погодження вступу до блоку усіма країнами-членами.

9 травня 2022 року Україна передала Європейському Союзу другу частину індивідуального опитувальника, необхідного для отримання статусу кандидата на вступ. За його результатами у червні Європейська комісія зробить висновок, чи готова Україна стати повноправним членом ЄС. Далі відбудуться переговори про визначення умов приєднання України до європейського політично-економічного блоку.

Заборона розповідає про усі етапи вступу до Євросоюзу.


Вступ України до ЄС: які етапи передбачені

Законодавством Європейського Союзу передбачена чітка процедура набуття членства, на яку можуть піти десятиліття. Для України її спростили, однак основні етапи залишилися незмінними:

  1. Підписання «Угоди про асоціацію».

Це двосторонній договір між країною та ЄС у галузі міжнародної політики, економіки, освіти, науки та культури, який передбачає імплементацію правових основ союзу у законодавство країни-ратифіканта.

Україна підписала політичну частину угоди 21 березня 2014 року, а економічну — 27 червня 2014 року, однак її повна ратифікація відбулася лише 1 вересня 2017-го.

Читати більше новин в Telegram
  1. Включення в офіційну програму розширення ЄС.

Країна-кандидат має відповідати Копенгагенським критеріям, які були визначені у червні 1993 року на засіданні Європейської ради. Вступ до ЄС можливий лише після виконання країною вимог за трьома критеріями:

  • політичний: стабільність установ, які гарантують демократію, верховенство права, дотримання прав людини та захист прав меншин;
  • економічний: дієва ринкова економіка;
  • юридичний або інституційний: взяття країною зобов’язань, що «випливають із факту вступу до ЄС, включно із суворим дотриманням цілей політичного, економічного та валютного союзу».

Навіть якщо кандидат відповідає цим умовам, рішення щодо будь-якого розширення союзу мають узгодити усі країни-члени, а також Європейський парламент.

Цей крок Україні дозволили пропустити через спрощену процедуру.

  1. Подача заявки на членство.

Відповідно до статті 49 Договору про утворення Європейського Союзу, будь-яка європейська держава, яка поважає цінності та зобов’язується впроваджувати їх у життя, може звернутися із заявкою до Європейської ради з метою стати членом організації.

Україна зробила це 28 лютого 2022 року.

Заявка на членство України у Європейському Союзі. Фото: Верховна Рада України/Telegram

Після цього країні-заявнику надсилають індивідуально створену анкету-опитувальник. У випадку з Україною їх два, однак вони дуже скорочені і займають лише 40 сторінок:

  • перший складається з політичної та економічної частин;
  • другий стосується впровадження правових норм ЄС в Україні.

На основі даних з опитувальників Європейська комісія має підготувати свій висновок: рекомендувати надання статусу кандидата країні, або прозвітувати, що вона не готова до членства та дати низку рекомендацій. Після Єврокомісії остаточне рішення ухвалює Рада ЄС.

Другу частину опитувальника українська влада заповнила і передала 9 травня 2022 року.

«Відповідь Україні на другу частину анкети про вступ до ЄС очікується в середині травня. Комісія потім оцінить і, ймовірно, рекомендує (потенційний) статус кандидата Єврораді у червні. Велике питання полягає в тому, чи будуть згодні всі 27 держав-членів», — зазначив журналіст Рікард Йозвяк.

За словами президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн, Україна отримає відповідь щодо статусу кандидата на членство вже у червні цього року.

  1. Переговорний етап.

Визначаються умови, на підставі яких країна може приєднатися до Євросоюзу. На їх основі має бути створений проєкт угоди про вступ до ЄС.

До 2020 року початок переговорів вже фактично гарантував членство в організації. Але тепер Євросоюз може в односторонньому порядку зупиняти чи перезапускати перемовини у разі незадоволення роботою країни-кандидата над виконанням вимог до вступу.

  1. Вступ до ЄС.

Країна-кандидат має отримати більшість голосів Європарламенту, потім скликається конференція, підписується договір про приєднання.

Угоду повинні ратифікувати парламенти усіх держав-членів ЄС та держави-кандидатки, після чого членство набуває чинності.

Раніше Заборона розповідала про шостий пакет санкцій Європейського Союзу проти Росії та Білорусі, який зокрема передбачає ембарго на російську нафту та нафтопродукти.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій