Читаєте зараз
Коломойському оголосили підозру: що відомо про справу

Коломойському оголосили підозру: що відомо про справу

Ilona Kivva
Автор:
  • За одним епізодом бізнесмену інкримінують дві статті ККУ: шахрайство та відмивання коштів. Йому загрожує до 12 років за ґратами з конфіскацією.
  • Обрано запобіжний захід — арешт на 60 діб або застава у понад 500 млн гривень.
  • Коломойський фігурує ще в одній масштабній справі про розкрадання, але поки не у статусі підозрюваного.

Затримання олігарха пов’язане з діяльністю нафтового бізнесу фінансово-промислової групи «Приват». Одна з нафтових компаній нібито кредитувалася у ПриватБанку, а поручителем був сам Коломойський. Згодом це зобовʼязання переуступили іншим кредиторам, але виданий кредит так і не було повернено. Правоохоронці вважають, що це була спланована схема для виведення коштів з фінустанови. 

Заборона розповідає про розслідування проти бізнесмена.


Затримання Ігоря Коломойського 2 вересня

Працівники Служби безпеки України (СБУ) та Бюро економічної безпеки (БЕБ) вручили бізнесмену підозру вранці 2 вересня 2023 року за двома статтями Кримінального кодексу: 

  • 190 — шахрайство;
  • 209 — відмивання майна, одержаного злочинним шляхом.

«Встановлено, що впродовж 2013-2020 років Ігор Коломойський легалізував понад пів мільярда гривень шляхом їх виводу за кордон. Він використовував при цьому інфраструктуру підконтрольних банківських установ», — розповіли у СБУ.

Ігорю Коломойському вручають підозру за двома статтями ККУ, 2 вересня, 2023 року. Фото: СБУ

Читати більше новин в Telegram

Того ж дня Шевченківський суд обрав Ігорю Коломойському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб. Як альтернативу дозволили внести заставу у понад 500 млн гривень — у такому разі він повинен перебувати у Дніпрі. Також його зобов’язали здати усі документи й не спілкуватися зі свідками. 

Важливо! За шахрайство та відмивання коштів олігарху загрожує до 12 років ув’язнення з конфіскацією. Теоретично, якщо до початку судового розслідування ухвалять закон про прирівняння корупції до держзради, вирок може бути серйознішим.

Ігор Коломойський у залі суду до початку розгляду справи, 2 вересня 2023 року. Фото: Олександр Магула/Суспільне

Інших подробиць справи офіційно не розкривають, але розслідування, найімовірніше, стосується нафтового бізнесу фінансово-промислової групи «Приват» Ігоря Коломойського та його партнера Геннадія Боголюбова, пише Forbes з посиланням на власні джерела.

«Одна з нафтових компаній групи кредитувалася у ПриватБанку (належав Коломойському та Боголюбову, у грудні 2016-го був націоналізований). Поручителем за зобовʼязаннями компанії перед своїм же банком зрештою виступив Коломойський, який мав персональні рахунки у Приваті та періодично поповнював їх значними сумами. Згодом це зобовʼязання було переуступлено на користь інших кредиторів — особиста порука Коломойського зникла, а банк, ймовірно, не повернув виданий кредит», — пояснили у виданні.

Правоохоронці вважають, що це була спланована схема для виведення коштів. 

Укрнафта та Укртатнафта: розслідування СБУ і БЕБ

Бізнесмен фігурує ще в одній справі, які спільно ведуть СБУ, БЕБ та НАБУ. Вона стосується махінацій у державній компанії «Укрнафта»: розтрату нафтопродуктів на 40 млрд грн і ухилення від сплати митних платежів. «Укрнафта» — найбільша нафто- та газодобувна компанія України. Понад 50% акцій компанії належать НАК «Нафтогаз України» (тобто державі), ще 42% акцій контролювала група «Приват». Наприкінці 2022 року уряд примусово перевів її частку у державну власність.

«У рамках кримінальних проваджень документуються 10 епізодів злочинної діяльності. Зокрема, це виведення великих партій нафтопродуктів на афілійовані компанії, ухилення ними від сплати податків, створення безнадійної заборгованості нафтопереробного і нафтовидобувного заводів, що призвело до знецінення та зниження вартості їхніх активів. За даними слідства, злочинна діяльність здійснювалася в інтересах фактичних власників і бенефіціарів компаній», — розповіли в СБУ.

Обшук у будинку Ігоря Коломойського 1 лютого 2023 року. Фото: СБУ

Спеціальна антикорупційна прокуратура (САП) ще на початку вересня 2022 року повідомила про підозри у заволодінні коштів акціонерного товариства «Укрнафта» вісьмом фігурантам кримінального розслідування. Серед них:

  • колишній голова правління;
  • колишня заступниця керівника управління з продажу нафти, газу та продуктів нафто- і газопереробки компанії;
  • екскерівниця відділу контролю за обліком та поставками нафти і нафтопродуктів;
  • колишні директори п’яти комерційних підприємств.

Важливо! Ігор Коломойський не мав статусу підозрюваного, але 1 лютого 2023 року у його будинку провели обшук. Станом на 4 вересня 2023 року йому так і не оголосили підозри у цій справі.

Раніше Заборона розповідала про ініціативу Володимира Зеленського прирівняти корупційні злочини до державної зради, а також про те, як наразі вони розслідуються.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій