Коломойський отримав ще одну підозру: в чому звинувачують та що з іншими справами
- Бізнесмен Ігор Коломойський отримав підозру щодо організації замовного вбивства.
- За даними слідства, таким чином олігарх хотів помститися юристу за відмову співпрацювати в оборудці. У рамках цієї справи в чотирьох регіонах проводять обшуки, щоб зібрати додаткові докази.
- Співвласник групи «Приват» перебуває під вартою з вересня 2023 року у зв’язку з підозрами про відмивання майна та шахрайство.
Спробу вбивства нібито здійснили ще у серпні 2003 року в середмісті Феодосії. Потерпілий вижив, а нападників засудили до увʼязнення від 6 до 12 років. Втім, свідчення виконавців замаху стали доказами того, що до його організації може бути причетний Ігор Коломойський.
Заборона розповідає про нову кримінальну справу проти олігарха.
Замах на директора юридичної компанії: що кажуть у генпрокуратурі України
Ігор Коломойський нібито мав особистий комерційний інтерес у роботі металургійного заводу. Втім, рішення загальних зборів акціонерів підприємства не дозволяло йому повноцінно реалізувати свій план, повідомляє Офіс генерального прокурора.
Бізнесмен начебто із погрозами вимагав скасування рішення в адвоката юридичної фірми, яка брала участь у загальному зборі акціонерів і готувала юридичну документацію. Проте юрист відмовив. За це Коломойський, як стверджується, найняв через свого охоронця членів злочинного угруповання для нападу на чоловіка. Спільники нібито спеціалізувались на фізичній розправі з конкурентами.
У рамках цієї справи в чотирьох регіонах 8 травня провели 23 обшуки – таким чином збирають додаткові докази. Фігуранту повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, п.п. 11, 12, ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу. За організацію замовного вбивства олігарху загрожує до 15 років увʼязнення або ж довічне позбавлення волі.
Читати більше новин в TelegramСпроба вбивства адвоката Карпенка у 2003 році: що сталося
Спроба усунути юриста, за інформацією Національної поліції, сталась у серпні 2003 року у середмісті Феодосії в нині тимчасово окупованому Криму. Згідно з версією слідства, члени банди зустріли директора юридичної компанії посеред дня на виході з магазину. Четверо чоловіків напали на потерпілого, завдали йому ударів металевим прутом по голові, а також ножем поранили груди, живіт та спину. Зловмисникам завадила дружина юриста, а лікарям вдалося врятувати його життя.
Вже за декілька днів виконавців замаху затримали, а пізніше засудили до позбавлення волі на строки від 6 до 12 років. При цьому особу замовника вбивства встановлювали в межах окремого провадження. Вже 8 травня 2024 року оголосили про підозру Ігорю Коломойському.
Саму справу проти Коломойського, як пише Українська правда, порушили у 2005 році. Стверджувалося, що олігарх нібито замовив вбивство адвоката Сергія Карпенка. Причиною стала відмова виконувати вказівки у корпоративній суперечці навколо підприємства ДніпроСпецСталь у Запоріжжі. Втім, того ж року справу закрили буцімто за дивних обставин.
У 2013-му мільярдер Віктор Пінчук, який почав судову тяжбу проти Коломойського в Лондоні через акції Криворізького залізорудного комбінату, спробував поновити процес і довести причетність співвласника групи «Приват» до спроби вбивства Карпенка. Але тоді суддя Високого суду Лондона вирішив не включати цей епізод в судовий процес.
Міністерство внутрішніх справ у 2015 році також перевіряло інформацію щодо причетності Коломойського до злочину. У відповіді на запит народного депутата 8-го скликання від Блоку Петра Порошенка Мустафи Найєма у МВС повідомляли, що копії цих матеріалів надіслали до Офісу генпрокурора.
Шахрайство та справа ПриватБанку: інші провадження проти Коломойського
Як відомо, Ігор Коломойський нині вже перебуває під вартою. Працівники Служби безпеки України та Бюро економічної безпеки вручили бізнесмену підозру 2 вересня 2023 року за двома статтями Кримінального кодексу:
- 190 – шахрайство;
- 209 – відмивання майна, одержаного злочинним шляхом.
«Встановлено, що впродовж 2013-2020 років Ігор Коломойський легалізував понад пів мільярда гривень шляхом їх виводу за кордон. Він використовував при цьому інфраструктуру підконтрольних банківських установ», – уточнили в СБУ.
Того ж дня Шевченківський суд обрав мільярдеру запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб. Як альтернативу дозволили внести заставу у понад 500 млн гривень, але за умови перебування фігуранта в Дніпрі. Також його зобов’язали здати усі документи й не спілкуватися зі свідками. За шахрайство та відмивання коштів олігарху тоді загрожувало до 12 років ув’язнення з конфіскацією.
Бізнесмен на той момент фігурував ще в одній справі стосовно махінацій у компанії «Укрнафта», проте не мав статусу підозрюваного. Йшлося про розтрату нафтопродуктів на 40 млрд грн і ухилення від сплати митних платежів. Понад 50% акцій найбільшої нафто- та газодобувної компанії належать державі, ще 42% акцій контролювала група «Приват». Наприкінці 2022 року уряд примусово перевів її частку у державну власність.
«У рамках кримінальних проваджень документуються 10 епізодів злочинної діяльності. Зокрема, це виведення великих партій нафтопродуктів на афілійовані компанії, ухилення ними від сплати податків, створення безнадійної заборгованості нафтопереробного і нафтовидобувного заводів, що призвело до знецінення та зниження вартості їхніх активів. За даними слідства, злочинна діяльність здійснювалася в інтересах фактичних власників і бенефіціарів компаній», – розповіли в СБУ.
У вересні 2023 року бізнесмену повідомили про додаткову підозру у справі про заволодіння 5.8 млрд гривень. За даними слідства, Коломойський незаконно заволодів коштами у період з 2013 по 2014 роки. Для цього він нібито створив злочинне угруповання, яке складалося зі співробітників банку, в якому він був засновником та акціонером – ПриватБанк.
Фігуранти начебто дозволили Коломойському систематично робити фіктивні внески готівки у касу банку, але насправді ніяких грошей не було отримано. Потім фальшиві внески зарахували на особистий рахунок Коломойського, вони стали справжніми безготівковими коштами. Щоб легалізувати їх, мільярдер віддавав їх як позики, розраховувався за кредити підконтрольних підприємств, виводив за кордон, переводив у готівку і знімав у відділеннях банку.
Того ж місяця Спеціалізована антикорупційна прокуратура та НАБУ повідомили олігарху про ще одну підозру: на цей раз у заволодінні 9.2 млрд грн із ПриватБанку як колишнього кінцевого бенефіціара. По цій справі проходять також кілька колишніх високопосадовців банку. Йдеться про події 2015 року, коли Коломойський був головою Дніпропетровської ОДА.
Слідчі вважають, що він розробив план заволодіння коштами ПриватБанку, щоб фінансувати офшорну компанію та збільшити власну частку в статутному капіталі банку. У вересні 2023 року НАБУ тимчасово арештувало активи Коломойського. Він не визнає свою провину за названими кримінальними справами.
Раніше Заборона розповідала про арешт міністра аграрної політики й продовольства України Миколи Сольського за підозрою в розкраданні бюджетних коштів. Захист урядовця вніс заставу в майже 76 млн гривень.
Читати більше новин в Telegram