'
Читаєте зараз
Колишньому генерал-майору СБУ Шайтанову винесли вирок: що за справа 

Колишньому генерал-майору СБУ Шайтанову винесли вирок: що за справа 

Ilona Kivva
Автор:
  • Одного з колишніх керівників Центру спеціальних операцій «А» затримали 14 квітня 2020 року.
  • Виявилося, що спецслужбовець був агентом ФСБ РФ. Після завершення всіх поставлених Кремлем завдань він мав отримати російське громадянство. 
  • Суд вирішив посадити його на 12 років, а також конфіскувати майно.

Ексспецслужбовець передавав Росії дані про працівників Служби безпеки України, проводив вербовку, збирав інформацію про операції у АТО/ООС. Одним із завдань генерал-майора була підготовка низки терористичних актів на території України. У ході одного з них хотіли вбити ічкерця Адама Осмаєва, який очолює Міжнародний миротворчий батальйон імені Джохара Дудаєва. 

Заборона розповідає про справу колишнього високопосадовця СБУ.

Валерій Шайтанов: як затримали

Шайтанов — один з колишніх керівників Центру спеціальних операцій «А» Служби безпеки України. Його затримали 14 квітня 2020 року — правоохоронці знайшли докази того, що генерал-майора завербувала російська ФСБ.

Валерій Шайтанов. Фото: СБУ

На агентурному зв’язку під псевдонімом «Бобиль» він перебував у полковника Федеральної служби безпеки РФ Ігоря Єгорова. Останній є співробітником Департаменту контррозвідувальних операцій — підрозділу, що спеціалізується на плануванні, організації та проведенні розвідувальних та диверсійно-терористичних акцій на території інших держав.

Важливо! Єгоров, за інформацією СБУ, був одним із організаторів розгортання терористичної діяльності на Донбасі у 2014 році. Він нібито напряму координував діяльність незаконних збройних формувань: доводив до бойовиків вказівки російського командування та організовував взаємодію різних угруповань. Bellingcat також вважає його причетним до авіакатастрофи літака МН17 Малайзійських авіаліній.

Читати більше новин в Telegram

За даними слідства, Шайтанов передавав спецслужбі РФ засекречені дані, зокрема, про проведення окремих таємних операцій в районі АТО/ООС і задіяних в них людей, міжнародне співробітництво вітчизняних спецслужб та окремих співробітників керівної ланки ЦСО «А». Частину інформації він отримував від старших офіцерів СБУ, користуючись службовим становищем. Він також проводив вербовку у ФСБ.

Ще одним завданням генерал-майора була підготовка низки терористичних актів на території України. За такі операції йому пообіцяли $200 000 та російське громадянство.

У ході однієї з таких операцій, за задумом Кремля, мав загинути Адам Осмаєв. Це майор ЗС Чеченської Республіки Ічкерія, який з лютого 2015 року очолював Міжнародний миротворчий батальйон імені Джохара Дудаєва, який воював на сході на стороні ЗСУ. Затримання Шайтанова дозволило запобігти вбивству.

Затримання генерал-майора СБУ Валерія Шайтанова, квітень 2020 року. Фото: СБУ

Замах на Адама Осмаєва: вирок суду

Слідчі дії та судовий процес тривали три роки і от 14 серпня 2023 року його було визнано винним за п’ятьма пунктами:

  • частина друга статті 15 Кримінального кодексу — закінчений замах на скоєння терористичного акту;
  • частина п’ята ст. 27 ККУ — співучасть у злочині;
  • перша часина ст. 111 — державна зрада;
  • друга частина ст. 258 — терористичний акт, вчинений повторно або за попередньою змовою групою осіб;
  • перша частина ст. 263 — незаконне поводження з вогнепальною зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами.

Суд призначив покарання у вигляді 12 років за ґратами з конфіскацією майна. Чи завершені справи інших співучасників з СБУ, не уточнили. 

Ексгенерал-майора СБУ засудили до 12 років тюрми. Фото: ОГПУ

Раніше Заборона розповідала про справу керівника ТЦК Одещини, де було виявлено багато порушень. Вона стала поштовхом для масованих перевірок, які у результаті призвели до звільнення усіх обласних воєнкомів в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій