'
Читаєте зараз
Кракен в Україні: які симптоми у варіанта Омікрону та чи лікується

Кракен в Україні: які симптоми у варіанта Омікрону та чи лікується

Ilona Kivva
Автор:
  • Черховий вид (ХВВ.1.5) коронавірусу з’явився, ймовірно, в США через зараження когось одразу двома субштамами.
  • В Україні Kraken вперше виявили наприкінці січня у Сумській області. Заражений був невакцинованим.
  • МОЗ рекомендує проходити основний курс щеплень з п’яти років, перший бустер робити з 12, а другий з 18 років.

У частині регіонів України циркулює підвид штаму коронавіруса Omicron ХВВ.1.5. Про субваріант поки відомо мало, адже його відкрили тільки у жовтні 2022 року. Більшість вчених схиляються до думки, що він набагато заразніший за інші, але має ті ж симптоми. Найефективнішим методом профілактики залишається вакцинація.

Заборона розповідає про вірус і про правила вакцинації від ковіда.


Спалах XBB.1.5 в Україні у лютому 2023

Перший в країні випадок зараження субштамом коронавірусу XBB.1.5, або Kraken, виявили у Сумській області 24 січня 2023 року. Хворобу підтвердили у людини, яка не пройшла курс вакцинації проти коронавірусу.

Це сталося майже через п’ять місяців після того, як його вперше діагностували у світі, та через два місяці після поширення різновиду Omicron у більшості країн Європи, де він вже переважно домінує.

Станом на 22 лютого 2023 року за даними Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я (ЦГЗ МОЗ), вірус виявили вже у чотирьох областях України: Сумській, Закарпатській, Одеській та Тернопільській. При цьому кількість зареєстрованих випадків не уточнюється.

Читати більше новин в Telegram

«Такий розвиток події був прогнозований, адже кожна нова мутація коронавірусу SARS-CoV-2 витісняє собою попередню. Сам по собі Omicron хоч і переноситься легше, проте має здатність передаватися швидше. Це додатково навантажує медичну систему», — каже керівниця відділу епіднагляду ЦГЗ МОЗ Оксана Кошалко. 

COVID-штам Кракен: які симптоми

XBB.1.5 — це субваріант Омікрону, найпоширенішого штаму коронавірусної хвороби, який виник наприкінці 2021 року, кажуть у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Звідки пішов Kraken, невідомо. Найімовірніше, це сталося у Нью-Йорку. Він розвинувся з іншого підвиду — XBB, який вперше виявили у Великій Британії у вересні 2022 року. ВООЗ його не кваліфікувала як той, що викликає занепокоєння, але він мав мутацію F486P, що ламає імунний захист організму. Особливість вірус передав XBB.1.5, це дозволяє йому вкрай швидко поширюватися.

«Скоріш за все, XBB.1.5 з’явився через зараження когось із пацієнтів одразу двома різними субваріантами Омікрону. Частина геному одного вірусу злилася разом із фрагментом іншого. І далі він почав поширюватися вже в такому вигляді», — вважає співробітник Інституту Юена Гаррісона.

Кракен все ще вивчають, тому наслідки для організму та навіть точні симптоми, поки невідомі. Однак більшість науковців притримуються спільної думки, що ознаки подібні до тих, які викликають попередні субштами Omicron, тобто такі ж як і при ГРВІ, пише Science Focus.

Найбільш ймовірні симптоми XBB.1.5:

  • підвищена температура;
  • кашель;
  • втрата або зміна нюху чи смаку;
  • задишка;
  • відчуття постійної втоми або виснаженості;
  • біль у м’язах;
  • головний біль;
  • біль у горлі.

Бустерні щеплення від коронавірусу: коли робити

Найбільш ефективним методом запобіганню наслідків захворювання залишається своєчасна вакцинація. В Україні не потрібно мати декларації з сімейним лікарем, щоб щепитися. Достатньо просто прийти до найближчого медзакладу або Центру вакцинації, розповіла керівниця відділу епіднагляду ЦГЗ МОЗ.

В Україні діє така система:

  • основний курс вакцинації — можуть пройти всі бажаючі (якщо немає медичних протипоказань) з 5 рочків;
  • перше додаткове щеплення — можна отримати від 12 років;
  • другий бустер — з 18 років. Особливо рекомендована бустерна вакцина людям у групі ризику (віком від 60 років; а також 18-59 років для людей з хворобами, що підвищують ризик важкого перебігу COVID-19).

Курс вакцинації від коронавірусу має проходити за чітким графіком з визначеними інтервалами:

  • перше щеплення — будь-коли;
  • друге — через 14-28 днів після першого (в залежності від вакцини);
  • перша бустерна доза — через 5 місяців після первинного курсу;
  • другий бустер — через 4 місяці після першого додаткового щеплення.

Якщо ви пройшли основну вакцинацію більше ніж пів року тому, повторювати її перед бустером непотрібно.

«Аби захистити себе та своїх близьких, потрібно вакцинуватися та робити бустерні щеплення. Якщо ви відчуваєте симптоми ГРВІ, одягайте маску та ізолюйтесь якомога швидше», — наголосила Оксана Кошалко.

Раніше Заборона розповідала про велике дослідження, проведене американськими вченими. Результати свідчать, що COVID-19 у сім разів збільшує ризик смертності для невакцинованих вагітних жінок. Також суттєво зростає ймовірність передчасних пологів та ускладнень.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій