'
Читаєте зараз
Краще за Leopard і Black Panther: Туреччина показала перший власний танк

Краще за Leopard і Black Panther: Туреччина показала перший власний танк

Ilona Kivva
Автор:
  • Роботу над першим турецьким основним бойовим танком (ОБТ) розпочали ще у 2007. Контракт на серійне виробництво уклали у 2018 році.
  • Процес гальмувався через підбір трансмісії та двигуна. Як варіант розглядали й українські зразки.
  • На початку буде випущено три версії. Дві — для Збройних сил і третя — експериментальна, обладнана VR-технологіями і БПЛА.

Збройні сили Туреччини вже у 2023 році отримають перші танки Altay. Вони надійдуть поки не на озброєння, а для випробувань. Перші серійні версії з’являться вже у 2025 році. Броньовик має поєднати у собі сучасні технології в захисті та перевірені елементи з найкращих у світі танків: німецьких Leopard і південнокорейських Black Panther.

Заборона розповідає про характеристики сучасного турецького ОБТ.


Турецькі броньовики: на якому етапі розробка

Контракт на проєктування турецьких танків Altay було укладено у 2007 році. Місцева компанія Otokar, яка спеціалізується на військовій бронетехніці, мала виготовити чотири прототипи, пише Military Today.

Перший з цих них зробили у 2011 році. Його, а потім і решту використали для первинних тестувань: на безпеку та міцність, щоб виявити, що треба удосконалити, а що взагалі замінити. Вони пройшли вдало і вже у 2016 році Міністерство оборони країни оголосило про підготовку до серійного виробництва.

Тендер у березні 2018 року виграла турецька машинобудівна компанія BMC. На початковому етапі мають загалом виготовити 251 бронемашину у трьох конфігураціях:

Читати більше новин в Telegram
  • T1 — матиме подібні характеристики до прототипів від Otokar, але буде оснащений системою активного захисту AKKOR і покращеною бронею;
  • T2 — матиме посилену систему броньового захисту, ізоляцію боєкомплекту від корпусу, можливість стрільби танковими боєприпасами з лазерним наведенням (тобто модернізують систему управління вогнем), режим навчання екіпажу та мобільну маскувальну сітку;
  • T3 (мають випустити тільки один такий) — тут безпілотна вежа з автозавантажувачем, можливість використання основної зброї різних типів і діаметрів, мала вага, висока мобільність, капсула захисту екіпажу, високе співвідношення потужності до ваги, можливість використання БПЛА та керованих боєприпасів, VR окуляри для екіпажу. Вважається, що версія буде призначена для подальших випробувань і технічних оцінок, а не для служби в турецькій армії.
Танк Altay, який надійде на випробування Збройним силам Туреччини. Фото: Defence Turk

Під час роботи над проєктом виникло кілька суттєвих ускладнень, які загальмували процес. Планувалося, що техніка буде працювати суто на вітчизняних елементах, однак під час роботи не вдалося знайти підходящі, як двигун та трансмісію. Спочатку вирішили розробляти власні з нуля, але згодом почали переговори з кількома державами. Так, серед двигунів розглядали навіть український зразок.

У результаті контракт на спільне виробництво трансмісій (комплекс деталей, які передають крутний момент від двигуна до коліс) та двигунів уклали з південнокорейським виробником Doosan і S&T Dynamics. До розробки власних агрегатів під назвою BATU повернуться у другій половині 2026 року.

Перші танки поставлять Збройним силам Туреччини вже 23 квітня 2023 року. Їх буде тільки два — направлять поки суто для проведення випробувань. Компанія назвала їх «Новий Алтай», але якій саме конфігурації вони відповідають, не уточнюється, пише Defence Turk.

«Назва говорить про те, що у платформу внесені дуже серйозні зміни/покращення. Багато частин було локалізовано. Оскільки в проєкті буде використовуватися корейська силова група, в конструкцію теж внесені зміни. Інтеграцію та тестування виконано», — кажуть експерти з озброєння.

Випробування двох броньовиків, як очікується, триватимуть до 2024, а вже у 2025 році на озброєння почнуть надходити танки серійного виробництва. Воно здійснюватиметься на нових заводах в Анкарі. Кожен матиме виробничу потужність 100 танків.

Altay: характеристики

«Алтай» — це основний бойовий танк, який стане першим таким броньовиком турецького виробництва. За основу взяли деякі технології та конструкцію двох танкових лідерів:

  • південнокорейського K2 Black Panther — один із найдосконаліших у світі;
  • Leopard 2 — один з найпопулярніших та найпотужніших у світі (є на озброєння Туреччини).

Важливо! Altay саме новий танк, а не ліцензована версія німецького або корейського броньовика.

Гармата — 120 мм гладкоствольна. Вона здатна вести вогонь різними видами боєприпасів, включаючи бронебійні, осколково-фугасні та протитанкові. У якості додаткового озброєння встановлено 7.62-мм спарений кулемет, а також одну дистанційно керовану бойову станцію з 12.7-мм великокаліберним кулеметом — на даху башти.

Фактично це турецька версія гармати від провідної німецької компанії Rheinmetall. Подібні є на танках Leopard 2A6, 2A7 і Black Panther. 

«Алтай» також оснащено вдосконаленим додатковим броньовим пакетомвід турецької Roketsan:

  • планкова броня в задній частині вежі та корпусу;
  • товщі елементи ERA (Explosive Reactive Armor) на бічних бортах корпусу;
  • додатковий комплект броні над вежею.

Також мають встановити систему активного захисту AKKOR APS, яку розробляє місцева Aselsan. Він призначений для додаткового захисту танків та іншої броньованої техніки від таких загроз, як протитанкові керовані ракети, реактивні гранати та інші типи кумулятивних боєголовок.

Танк оснастили найсучаснішою системою управління вогнем «Волкан» і системою управління полем бою від Aselsan. Ця компанія постачає системи управління вогнем для турецької армії модернізовані ОБТ Leopard 1. 

Керувати танком має екіпаж з чотирьох людей: командир, навідник, заряджаючий та водій.

Раніше Заборона розповідала про масштабний план Південної Кореї увійти в топ країн-лідерок з експорту військової техніки та боєприпасів. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій