Читаєте зараз
Країни ЄС робитимуть аналоги HIMARS: вони не поступаються РСЗВ зі США 

Країни ЄС робитимуть аналоги HIMARS: вони не поступаються РСЗВ зі США 

Ilona Kivva
Автор:
  • Данія та Нідерланди уклали контракти з оборонною компанією Elbit Systems на закупівлю реактивних систем залпового вогню PULS.
  • Автономна ракетна система дозволяє вести вогонь з однієї позиції  різноманітними типами боєприпасів.
  • Німеччина та Іспанія хочуть не тільки придбати техніку, а й отримати ліценцію на виробництво. Подібні угоди не виключають Франція, Британія та Італія.

Ізраїльські аналоги відрізняються від американських реактивних систем HIMARS тим, що вони не можуть використовувати снаряди дальністю до 500 км, лише до 300. Однак система може бути більш вигідною для Європи, адже розробляється спеціальна РСЗВ Euro-PULS.

Раніше Заборона розповідала про систему PULS, а також про плани європейських держав на техніку.


Нідерланди і Данія купили в Ізраїля РСЗВ

Нідерланди уклали контракт з ізраїльською оборонною компанією Elbit Systems на $305 мільйонів. У рамках угоди впродовж п’яти років країна отримає 20 пускових установок Precise Universal Launching System (PULS) та ракети різних типів до них, пише Defense Express.

Це вже другий у 2023 році європейський контракт для оборонного підприємства. Перший у січні уклала Данія, аби замінити самохідні артустановки Caesar, які віддала ЗСУ. Так, країна придбала вісім РСЗВ та 19 САУ ATMOS. Строки виконання не розголошують, але, ймовірно, вони будуть пришвидшеними, щоб у короткі терміни відновити обороноздатність країни. 

РСЗВ PULS. Фото: Elbit Systems

Читати більше новин в Telegram

Перемовини з Elbit ведуть ще дві країни:

  • Німеччина;
  • Іспанія.

Зокрема, Німеччина може укласти чи не найбільшу у 2023 році угоду. Країна домовляється не тільки про передачу ракетних систем, а і про локалізацію виробництва. Це означає, що для Бундесверу PULS робитимуть на власних оборонних підприємствах з можливістю модифікувати техніку під власні потреби. Ба більше, німецький оборонний гігант Krauss-Maffei Wegmann ще у грудні-2022 почав співпрацю з Elbit щодо розробки Euro-PULS. Це буде ракетна система наступного покоління на базі Precise Universal Launching System. Системи повністю адаптують під запити Європи.

Обговорення потенційних закупівель РСЗВ Elbit веде також з Іспанією. Як і у випадку з Німеччиною, йдеться також про локалізацію виробництва. Однак країна паралельно з Ізраїлем також спілкується з американською компанією Lockheed Martin — виробником HIMARS. Тож остаточний вибір ще не зроблено.

«Цілком можливо, що частина країн західної Європи наддадуть перевагу саме PULS, створивши єдину систему. Хоча ключовим фактором прийняття цього рішення буде замовлення від Франції, Італії та Британії. Водночас у центральній та східній Європі вже сформувався блок HIMARS завдяки надмасштабному замовленню Польщею, колективним вибором країн Балтії, Румунії, а також України. Тож мова йде про намір частини країн Європи отримати виробництво власної системи. Й рішення Нідерландів та Данії лише є ознакою цього курсу», — кажуть у Defense Express.

Precise Universal Launching System: характеристики

PULS — це автономна артилерійська ракетна система. На відміну від стандартної артилерії, з нею не треба переміщати підрозділи на основі необхідної дальності стрільби. Техніка може вести вогонь з однієї позиції  різноманітними типами боєприпасів. Дальність ураження залежить від снаряду — максимальна складає 300 кілометрів, пише MilitaryLeak.

Пускова має кілька кейсів, кожен з яких розроблено для певного типу ракети: 

  • Accular 122 мм (18 ракет) — до 35 км;
  • Accular 160 мм (10 ракет) — до 40 км;
  • EXTRA (чотири ракети) — до 150 км;
  • Predator Hawk (дві ракети) — до 300 кілометрів.

Система може знешкоджувати задані цілі на всіх дистанціях з вкрай високою точністю. Підготовка до пуску займає менше хвилини. 

Також PULS оснащено точною навігаційною системою, найсучаснішими засобами зв’язку та обчислювальними машинами для мережевих операцій. Це дозволяє використовувати зброю у складі великих артилерійських з’єднань з різноманітними РСЗВ, наприклад, разом з HIMARS.

PULS чи HIMARS: ключова різниця

Обидві реактивні системи концептуально однакові: використовують колісний хід, пакетне перезаряджання, є можливість запуску різноманітних керованих та некерованих ракет. Також у обох є високоточні далекобійні снаряди, але боєприпас до PULS має більшу бойову частину — 120 кг порівняно з 90 кг у хаймарсівських GMLRS-ER.

Ключова відмінність — потенційна максимальна далекобійність. Так, до РСЗВ HIMARS розробляють снаряди PrSM (вже на останніх стадіях розробки). Вони здатні бити по цілях на відстані понад 500 кілометрів. Для PULS таких поки не існує.

Раніше Заборона розповідала про універсальну систему протиповітряної оборони, над якою працює Іспанія. Вона має стріляти різноманітними снарядами для протидії літакам, гелікоптерам, балістичним і крилатим ракетам, безпілотникам та навіть артилерії. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій