'
Читаєте зараз
Лукашенко хоче ядерну зброю? В Білорусі, можливо, міняють конституцію

Лукашенко хоче ядерну зброю? В Білорусі, можливо, міняють конституцію

Markiian Oliiarnyk
Чорнобиль
  • Оприлюднено проєкт змін та доповнень до конституції Білорусі.
  • В документі пропонують прибрати норму про нейтральний та без’ядерний статус республіки.
  • Референдум щодо оновлення конституції Олександр Лукашенко хоче провести у лютому 2022 року.

У новій редакції конституції Білорусі пропонують скасувати без’ядерний та нейтральний статус РБ, а перебування однієї людини на пості президента обмежити двома термінами. Також у документі хочуть закріпити шлюб як союз жінки й чоловіка. Зміни та доповнення до головного закону країни опубліковано для обговорення, їх мають схвалити на референдумі у лютому 2022 року. 

Заборона розповідає, які найцікавіші зміни запропонували до конституції в Білорусі та навіщо Лукашенко хоче її оновити. 


Скасування без’ядерного статусу Білорусі

Білорусь офіційно приєдналася до Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь у липні 1993 року. Вона стала першою державою, яка добровільно відмовилася від можливості володіння ядерною зброєю, що залишилася після розпаду СРСР. «Вітаючи факт приєднання Білорусі до ДССН як неядерної держави, Великобританія, Росія та США надали Білорусі гарантії безпеки, зафіксувавши свої зобов’язання у Будапештському меморандумі 5 грудня 1994 року», — зазначається на сайті МЗС Білорусі.

В запропонованих у 2021 році змінах до конституції Білорусі є рішення про скасування позаблокового та без’ядерного статусу країни.

У чинній редакції в статті 18 міститься речення: «Республіка Білорусь має на меті зробити свою територію без’ядерною зоною, а державу — нейтральною». В оновленому проєкті замість пункту про без’ядерний статус пропонують додати такі слова: «Республіка Білорусь виключає військову агресію зі своєї території щодо інших держав».

Читати більше новин в Telegram

Про можливість появи на території країни ядерної зброї заявив міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей 18 грудня 2021 року. «Ми розглядаємо можливість розміщення на території Білорусі ядерного озброєння — це одна з можливих відповідей на майбутні можливі дії з боку Північноатлантичного альянсу на території Польщі», — сказав Макей.

Лукашенка не зможуть посадити

Проєкт оновленої конституції також передбачає, що людину, яка залишила посаду президента, не можна притягти до відповідальності «за дії, вчинені у зв’язку зі здійсненням президентських повноважень».

Однак змістити президента можуть Всебілоруські народні збори «у разі систематичного чи грубого порушення конституції чи скоєння державної зради чи іншого тяжкого злочину». Згідно з оновленою конституцією, вони отримують ширші повноваження, ніж парламент. 

Ще одна зміна щодо роботи президента стосується його обрання. Проєкт забороняє обиратися на посаду президента одній людині більше двох термінів по п’ять років. Проте нова редакція конституції містить норму, яка дозволяє припустити обнулення попередніх термінів Лукашенка (бо іншого президента в РБ не було). 

Рішення про референдум в Білорусі

Як пише Новая газета, про намір змінити конституцію Олександр Лукашенко вперше заявив ще у 2020 році перед президентськими виборами.

«Усі реформи мають розпочинатися з конституції. Не з вуличних акцій, а саме з основного закону. Повернення до конституції 1994 року [варіант конституції, який надавав менше повноважень президенту] — повний абсурд. Потрібно рухатися вперед», — сказав Лукашенко.

Провести референдум щодо оновленої конституції планують у лютому 2022 року.Раніше Заборона розповідала про причини протестів в Білорусі у 2020 році і чому їх не варто порівнювати із українським Майданом.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій