Медики придумали, як подолати супербактерії: вони стійкі до антибіотиків
- Супербактеріями називають мікроби, які резистентні до антибіотиків. Це одна з найбільших небезпек для людства.
- Найбільш стійкими вважаються грамнегативні бактеріальні збудники. Вони не мають міцної клітинної стінки, на яку націлені більшість антибактеріальних препаратів.
- Половина ліків, які використовуються нині, є варіантами сполук, що були знайдені майже століття тому. Вчені досліджують одну з них повторно.
Стрептотрицин виділили ще у 1940-х роках. Він виявився вкрай ефективним проти найбільш резистентних бактерій, але був токсичним для людини, тому дослідження згорнули. У 2023 році команда вчених дослідила сполуку, з якої вилучили два підвиди цього антибіотику. Виявилося, що небезпечним для організму є тільки один з них.
Заборона розповідає про експеримент у Гарвардському університеті.
Резистентні бактерії: які найстійкіші
Стійкість бактерій до антибіотиків, або резистентність — це глобальна криза охорони здоров’я та одна з найсерйозніших загроз, з якими стикається людство. Деякі штами бактерій набули стійкості майже до всіх існуючих препаратів, кажуть у Національному інституті здоров’я США.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у 2017 році навіть опублікувала перелік патогенів, які становлять найбільшу загрозу та для яких терміново потрібні нові антибіотики. Більша частина списку присвячена грамнегативним бактеріальним збудникам.
Читати більше новин в TelegramЦе мікроби, які не мають міцної клітинної стінки, на яку націлені багато препаратів. Саме тому вони є вкрай стійкими до медикаментозного впливу і спричиняють значну захворюваність і смертність у всьому світі. Приміром, відповідають за більшість випадків пневмонії, інфекцій кровотоку, пов’язаних із застосуванням катетера, та іншого сепсису, набутого у відділенні інтенсивної терапії, наприклад, інфекції сечовивідних шляхів.
Нурсеотріцин: у чому ноу-хау
Половина препаратів для знищення бактерій, які використовуються нині, є варіантами сполук, що були знайдені майже століття тому — під час так званого золотого віку антибіотиків, пише Science Alert.
Одним із таких був стрептотрицин, який виділили у 1940-х роках. Він ще тоді привернув увагу науковців, адже потенційно здатен боротися саме з грамнегативними бактеріями. Однак дослідження швидко згорнули: виявилося, що сполука надто токсична для людського організму.
Патологоанатом Джеймс Кірбі з Гарвардського університету та його колеги повторно дослідили антибіотик, але у трохи іншому форматі. Вони взяли за основу для експериментів нурсеотріцин. Це природна сполука, отримана з грампозитивних ґрунтових бактерій.
«Бактерії, що живуть у ґрунті, у своєму прагненні зберегти свої зони існування завдяки еволюції зрозуміли, як виробляти антибіотики, які можуть проникати через броню грамнегативних бактерій. Стрептотрицини є одним із результатів цієї гонки озброєнь, що триває. Вони пропонують унікальне рішення», — пояснив Кірбі.
Так, удосконалені методи очищення дозволили виділити з речовини два окремі антибіотики:
- стрептотрицин F (SF);
- стрептотрицин D (SD).
Дослідження показали, що токсичним є SD, а от SF практично не має шкідливого впливу на організм. Водночас F-сполука дуже ефективна у знищенні стійких до ліків бактерій.
Результати лабораторних тестів підтвердилися під час експериментів на мишах. SF вдалося знищити штам резистентних бактерій — в усіх випадках з мінімальною токсичністю або без неї.
Точні деталі механізмів дії стрептотрицину ще не зрозумілі, але схоже, що антибіотик зв’язується з грамнегативними бактеріями та впливає на механізм утворення білка інакше, ніж інші ліки. Це і робить його таким унікальним.
Відтворення допоможе розробити цілий новий клас ліків проти бактерій.
Раніше Заборона розповідала про випадок, який допоміг відкрити абсолютно новий клас лікарських препаратів, а також про міфи, що побутують про антибіотики.
Читати більше новин в Telegram