'
Читаєте зараз
В Індії спалах смертельної хвороби: вона передається, як COVID-19

В Індії спалах смертельної хвороби: вона передається, як COVID-19

Ilona Kivva
Автор:
  • В південному штаті Керала оголосили підвищену тривогу через випадки зараження вірусом Nipah. У регіон відправили групу реагування.
  • Він має вкрай високий рівень смертності — до 75%. Може спричинити кілька хвороб: від безсимптомної інфекції до запалення головного мозку. 
  • Це четвертий спалах вірусу в Кералі з 2018 року. Найбільшим був перший.

Nipah має кілька спільних ознак з коронавірусом. Вони зоонозні, тобто поширюється в основному між тваринами, але можуть передаватися і людям. Головними переносниками в обох випадках є кажани, а ліків поки не існує. При цьому від Ніпи навіть немає вакцин, які б зменшували ризик зараження.

Заборона розповідає про вкрай небезпечну хворобу.


Ніпа у Кералі у вересні-2023

У штаті Керала, що на півдні Індії, двоє людей померли від хвороби, спричиненої рідкісним вірусом Nipah. У регіоні оголосили підвищену тривогу, людей закликали одягати на вулиці захисні маски, пише BBC.

Штат Керала на карті. Скріншот: Google Maps

Обидві смерті трапилися у районі портового міста Козікод (раніше відоме як Калікут). Перша трапилася наприкінці серпня-2023, а друга — у вересні. Двоє родичів однієї з жертв вже також отримали позитивний результат тесту на вірус і перебувають у лікарні. Загалом ідентифіковано 168 людей, які контактували з хворими. Всіх їх перевірять на наявність Nipah.

Читати більше новин в Telegram

Влада відправила у штат групу експертів для оцінки ситуації та допомоги в боротьбі зі спалахом. В місті-епіцентрі створили окремий спеціальний центр для моніторингу ситуації.

Це четвертий спалах вірусу в Кералі з 2018 року. Перший також був у Козікоді — тоді померли 17 із 18 людей, у яких виявили хворобу. У 2019 році в районі Ернакулам було зареєстровано один випадок (пацієнт одужав). А от у 2021 році у селищі Чатамангалам помер 12-річний хлопчик.

«Керала є тропічним штатом, але зазнав швидкої урбанізації та втрати дерев. Це створило ідеальні умови для появи такого вірусу, як Ніпа. Через втрату середовища існування тварини живуть ближче до будинків і це допомагає йому переходити до людей», — йдеться у розслідуванні Reuters.

Nipah: яку хворобу викликає

Епідемію Ніпи вперше виявили в Малайзії в 1998 році. З того часу було кілька спалахів — усі в Південній та Південно-Східній Азії. До 75% випадків інфікування були смертельними.

Патоген є зоонозним, тобто поширюється між тварин, але може передаватися і людям. Головними переносниками є кажани, як і у випадку з COVID-19. При цьому віруси не пов’язані між собою (збігаються лише джерела виникнення і спосіб поширення).

Nipah може спричинити кілька хвороб: від безсимптомної (субклінічної) інфекції до гострого респіраторного захворювання або смертельного енцефаліту (запалення головного мозку). 

Спочатку, за даними ВООЗ, з’являються такі симптоми:

  • лихоманка;
  • головні болі;
  • міалгія (біль у м’язах);
  • блювота;
  • біль у горлі. 

Деякі люди також можуть відчувати атипову пневмонію та серйозні проблеми з диханням. Якщо згодом виникають запаморочення, сонливість, порушення свідомості та інші неврологічні ознаки, це може свідчити про гострий енцефаліт.

Інкубаційний період триває від чотирьох до 14 днів, але є випадки, коли перші симптоми з’являлися і через 45 днів. Ознаки енцефаліту прогресують до коми за 24-48 годин.

Ліків або вакцин проти нього поки не існує. Лікування обмежується усуненням симптомів і підтримуючою терапією.

Раніше Заборона розповідала про неочікувану користь від однієї з найдавніших смертельних хвороб. Її бактерії здатні не лише руйнувати тканини, а й відновлювати їх.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій