МіГи летять в Україну. Польща стала першою, але не останньою
- На озброєнні Варшави загалом знаходиться 26 радянських винищувачів з різним технічним станом.
- Авіатехніку поляки отримали у 1990 роках, тож залишок терміну їх експлуатації складає кілька років.
- МіГ-29 — фронтовий літак четвертого покоління, який є основним у ВПС ЗСУ. Він створювався як аналог американських F-16 і не поступається їм у маневровості.
Польща передає Україні понад 10 радянських винищувачів. Їм на заміну армія країни-союзниці закупила південнокорейські та американські зразки. За рік повномасштабної війни більше жодна із західних країн не надала літаки, але заяв було повно. Тож крок поляків, ймовірно, може прискорити ще принаймні однієї поставки.
Заборона розповідає про потужне рішення держави-посестри України.
ЗСУ отримають MiG-29 від Польщі
Країна-союзниця підготувала для Повітряних сил ЗСУ чотири винищувачі. Всі вони у повністю боєздатному стані і будуть доставлені в Україну ще у березні-2023, заявив польський президент Анджей Дуда.
«Йдеться про МіГ-29, які досі є діючими літаками ВПС нашої країни. Таке рішення було прийнято на рівні органів державної влади. Можна з упевненістю сказати, що зараз ми буквально доставляємо ці МіГи в Україну», — сказав він.
Це не остання поставка. Дуда зазначив, що ще з десяток авіасуден цієї моделі проходять технічне обслуговування. На озброєнні ВПС Польщі загалом знаходиться 26 винищувачів МіГ-29. Стан готовності різний.
Читати більше новин в Telegram«Це ті MiG, які ми отримали на початку 1990 років від армії НДР. Це останні роки їх експлуатації відповідно до технічних можливостей», — пояснив президент Польщі.
Переговори про надання Україні літаків, як пише BBC, тривали практично від початку повномасштабного вторгнення РФ.
Радянські винищувачі: чим замінять у польському війську
На заміну МіГам польська армія отримає південнокорейські винищувачі FA-50. Пізніше також надійде ескадрилья F-35 від США, пояснив Анджей Дуда.
«Ми не втратимо жодного значного потенціалу повітряних сил. Важливіше те, чи вміємо ми розвивати людський потенціал. Літак має другорядне значення», — сказав колишній інспектор польських ВПС у відставці генерал Томаш Древняк.
Коротка довідка:
- FA-50 — легкий двомісний бойовий літак, оснащений сучасною авіонікою та радіолокаційною системою керування вогнем. Максимальна злітна маса – 12.3 т, а маса бойового навантаження доходить до 4.5 тонн. Літак озброєний 20-мм гарматою та широким спектром підвісного озброєння, серед якого навіть керовані ракети AIM-9 класу «повітря-повітря», AGM-65 класу «повітря-земля» та авіабомби. Їх поставки здійснюватимуть у два етапи: 12 літаків у суто південнокорейській модифікації, 36 — з позначкою PL. Тобто у здійсненій спеціально для країни версії;
- F-35 — американський надзвуковий винищувач п’ятого покоління. Він має високий ступінь захисту від виявлення і вважається одним із найкращих літаків-невидимок. Оснащений передовими датчиками. Потужнішим за нього вважається тільки F-22 Raptor, хоч 35 модель сконструйована лише з одним двигуном. Може виконувати завдання протиповітряної оборони, безпосередньої авіаційної підтримки та тактичного бомбардування. Сумісний з ракетами AIM-120 AMRAAM, AIM-132 ASRAAM, JDAM, JSOW, Brimstone, WCMD, MBDA Meteor та деякими іншими. На зовнішніх точках підключень кріпляться авіабомби. F-35A, яку і отримає Польща, є єдиною версією літака з вбудованою чотириствольною 25-мм гарматою GAU-22/A.
МiG-29: короткі характеристики
МіГ-29 — радянський фронтовий винищувач четвертого покоління, який є основним бойовим літаком Повітряних сил ЗСУ. Літаки були розроблені у 1982 році, щоб забезпечити ВПС СРСР легкою багатоцільовою бойовою авіацією. Фактично це була спроба Радянського Союзу створити аналог американських F-16, яка, на думку більшості експертів з озброєння, виявилася доволі вдалою.
Так, МіГ-29 не поступаються у маневровості літакам зі США та досі перебуває на озброєнні у ВПС 25 країн світу, серед яких: Болгарія, Німеччина, Польща, Угорщина, Румунія, Словаччина, Індія та держава-терористка.
Особливо ефективний цей бойовий літак у ближньому повітряному бою. У базових МіГ-29 є додатковий приціл на шоломі пілота, що дозволяє наводити ракети на об’єкти, що знаходять поза межами основного. Також винищувач здатен вражати наземні цілі за допомогою некерованих бомб.
Короткі характеристики MiG-29:
- екіпаж — один або два пілоти;
- крейсерська швидкість — 2 450 км/г на висоті 13 000 метрів;
- бойовий радіус: 700 км;
- дальність польоту: 1 430 км;
- дальність польоту з підвісним паливним баком: 2100 км;
- практична стеля: 18 000 м;
- швидкопідйомність: 19 800 м\хвилина.
МіГ-29 оснащений двома турбовентиляторними двигунами РД-33. Це перший у світі літак з дворежимними повітрозабірниками. Під час польоту, коли вони відкриті, подають повітря до двигунів. Під час руху по землі повітрозабірники закриваються, а повітря подається через жалюзі на верхній поверхні кореня крила, щоб запобігти потраплянню сторонніх предметів зі злітно-посадкової смуги.
МіГи для України: які країни обіцяють
Однією з перших про намір передати Повітряним силам ЗСУ радянські винищувачі у червні 2022 року заявила Словаччина. Йшлося про щонайменше 10 MiG. На озброєнні країни їх є всього 12, тож це практично увесь авіапарк цієї моделі. Було висунуто умову: її повітряний простір повинні охороняти Чехія та Польща.
Після повномасштабного російського вторгнення в Україну Братислава почала готуватися до передчасного зняття з озброєння винищувачів. Їх мають замінити вже замовлені американські F-16, але поставка очікується тільки у 2024 році. Тому захист неба союзниками буде тимчасовою мірою.
Прем’єр-міністр країни Едуард Хегер ще у липні-2022 заявляв, що країна вже владнала усі деталі з державами-союзницями та остаточно вирішала віддати свої літаки Україні. 17 березня 2023 року Хегер повідомив про передачу 13 штук.
Північна Македонія нібито готувала та навіть передала інший тип літаків — штурмовики. Йшлося про чотири одиниці Су-25, які країна ще у 2001 році придбала у Україні. За ці роки літаки здійснили лише кілька бойових вильотів і у 2003 році їх законсервували для зберігання. Тобто вони знаходилися не у бойовому стані, і щоб повернути їх в експлуатацію, необхідно провести техогляд і частковий ремонт. Ще у червні-2022 їх відправили на один з військових аеродромів країни на перевірку і ремонтні роботи, які проводили українські військові інженери.
Інформацію про «Сушки» станом на 18 березня 2023 року не підтвердили, але і не спростували ні в українському, ні в македонському міністерствах оборони.
Раніше Заборона розповідала про західну авіатехніку, до якої українським пілотам було б найлегше адаптуватися. Оптимальними для ЗCУ є американські винищувачі Falcon F-16, але підходять пілотам не тільки вони.
Читати більше новин в Telegram