Мобілізація жінок в Україні. Юрист розповів, як діє військовий облік і кого можуть призвати
- Воєнний стан у країні не змінив правил обліку для жінок.
- Для представниць певних професій він розпочнеться в жовтні 2022 року.
- Жінкам, які перебуватимуть за кордоном, для взяття на облік необхідно буде звернутися до консульств.
Під час воєнного стану жінки в Україні не підлягають обов’язковій мобілізації, проте військовий облік нікуди не зник. Представниці споріднених з військовими професій мають обов’язково стати на нього, починаючи з 1 жовтня.
Заборона розповідає, до якого часу жінкам потрібно з’явитися у військкоматах і що робити тим, хто перебуває за кордоном.
Військовий облік жінок в Україні: для кого обов’язковий з 2023 року
Верховна Рада України 7 жовтня 2022 року закон №6482 щодо добровільного порядку взяття жінок на військовий облік. військовозобов’язаних. «За» проголосували 297 народних депутатів.
Відповідно до документа, представниці навіть тих професій, які внесені у список споріднених з військовими спеціальностей, можуть ставати на облік виключно за власним бажання. Винятком є жінки-медики (ті, що мають спеціальність або професію, споріднену з медичною діяльністю). Для них облік є обов’язковим.
Закон набирає чинності з наступного після опублікування дня, але Міністерство оборони 6 вересня 2022 року видало наказ, яким відтермінував строки обліку до 1 жовтня 2023 року.
Читати більше новин в TelegramЯк медикиням та фармацевткам стати на військовий облік в Україні
Кабінет міністрів 30 грудня 2022 року ухвалив нові правила військового обліку в Україні. Зокрема, до процедури долучили Держстат та змінили кількість людей, які відповідають за облік у регіонах.
Однією з ключових змін став новий порядок взяття на облік жінок медикинь та фармацевток. Так, згідно з документом, заклади професійної, передвищої та вищої освіти, які навчають медичному фаху, зобов’язані за 2 місяці до завершення навчання кожного потоку подавати списки студенток до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати), на території відповідальності яких вони розташовані.
На основі цих списків на кожну студентку видається тимчасове посвідчення військовозобов’язаної, яке діє 30 днів.
Важливо! Посвідчення не є підтвердженням взяття на військовий облік. У ньому також не враховується ступінь придатності до служби. Фактично це документ передреєстрації.
Після отримання документа військовозобов’язані жінки мають не пізніше, ніж через 7 днів прибути до районного чи міського військкомату вже за місцем прописки, щоб безпосередньо встати на військовий облік.
«Взяття жінок на облік військовозобов’язаних здійснюється після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з подальшим оформленням відповідного військово-облікового документа », — йдеться у постанові.
Ті, хто вже закінчив навчання до затвердження документа і не стоїть на обліку, можуть влаштовуватися на роботу як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.
Військовий облік жінок перенесли на 2023 рік — Міноборони
Міністр оборони України Олексій Резніков 6 вересня 2022 року підписав наказ, яким відтермінував строки взяття жінок відповідних професій і спеціальностей на військовий облік до 1 жовтня 2023 року.
«В парламенті на рівні профільного комітету доопрацьовується проєкт закону про внесення змін до ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу”. Свої пропозиції, які серед іншого передбачають, що взяття на військовий облік жінок носить виключно добровільний характер, Мініоборони направило комітету. Разом з тим, розуміючи, що законотворчий процес є тривалим, паралельно Міноборони, в межах повноважень, підготувало наказ про відтермінування», — заявила заступниця очільника оборонного відомства Ганна Маляр.
Ніяких обмежень для жінок не існує, включно з забороною на виїзд жінкам за кордон, наголосила чиновниця.
У Генштабі пропонують зробити військовий облік жінок за згодою
Головне управління персоналу Генерального штабу ЗСУ повідомило про опрацювання пропозиції щодо взяття жінок на військовий облік виключно за їхньою згодою. Також було розглянуто можливості щодо внесення змін до переліку спеціальностей та професій, представниці яких мають ставати на облік.
«Досвід розгортання військових частин Збройних сил України та інших військових формувань до повних штатів воєнного часу доводить, що в державі на сьогодні немає гострої необхідності суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку», — зазначили у Генштабі.
У військовому органі пояснили, що проведення загальної мобілізації під час війни з РФ засвідчило, що на військову службу призвані близько 1% жінок від загальної кількості мобілізованих. Більшість із них призначено на посади медичного персоналу, підрозділів зв’язку, морально-психологічного забезпечення, діловодів, бухгалтерів та кухарів. При цьому підкреслено, що у Збройних силах залишається потреба у жінках-медиках, радіотехніках та харчових технологах.
Військовий облік жінок з 1 жовтня 2022 року — наказ Міноборони
Обов’язково з’явитися у військкоматах з 1 жовтня 2022 року необхідно буде представницям тих спеціальностей, які зазначені в наказі Міноборони щодо військового обліку жінок (медицина, поліграфія, громадське харчування, телекомунікації, психологія та ін). Проте в умовах війни можна не чекати осені і зробити це зараз, каже юрист Юрій Грива в інтерв’ю Суспільне.
Окрім вказаних в документі професій, умовами для взяття на облік є вік до 60 років і відсутність протипоказань за станом здоров’я. Загалом процедура така ж, як у чоловіків. Проте дедлайни щодо прибуття у військові комісаріати жінок в нормативних актах не вказані. Відомо, що до кінця 2022 року тим, хто не став на облік жодна відповідальність не загрожує. А от ті, хто стане, автоматично вважатимуться військовозобов’язаними. Тобто перебуватимуть у запасі ЗСУ, Нацгвардії чи інших військових формувань.
«Жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу. Також їх можуть залучити виконувати роботи із забезпечення оборони держави у воєнний час», —зазначає юрист.
Чи можна стати на військовий облік, якщо виїхала за кордон?
Не просто можна, а необхідно. Якщо з початком обов’язкового військового обліку в Україні жінка перебуватиме за кордоном, вона має звернутися в дипломатичні установі України в тій країні, в якій знаходиться, і стати на консульський облік. Такі вимоги описані в постанові Кабміну «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних».
За словами заступниці міністра оборони України Ганни Маляр, жінки, які стали на військовий облік в Україні, все одно матимуть право виїжджати з країни під час воєнного стану.
Як перебуваючи в Україні, так і за кордоном, жінки, які мають спеціальність, споріднену з військовою, придатні за віком та станом здоров’я, не мають права відмовитись ставати на облік. Повний перелік професій, для представниць яких військовий облік є обов’язковим, вказаний у статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Якщо жінка не стане на облік до кінцевого терміна, коли це необхідно зробити, підприємству, на якому вона працює, загрожуватиме штраф від 5500 до 8500 гривень. Крім того, згідно з частиною 1 статті 337 ККУ, ухилення військовозобов’язаної від обліку після попередження, зробленого керівником військкомату, карається штрафом від 5100 до 8500 гривень або виправними роботами до одного року.
Раніше Заборона розповідала про міфи щодо військового обліку жінок, які розвіяв головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
Читати більше новин в Telegram